امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109300
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
گروه سیاسی؛ احمدرضا مسعودی: شانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری در حالی روز چهارشنبه هفته گذشته با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد که موضوع ...

گروه سیاسی؛ احمدرضا مسعودی: شانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری در حالی روز چهارشنبه هفته گذشته با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد که موضوع توجه به آسیب‌های فرهنگی و راه‌های مقابله با تهاجم غرب و بیگانگان دغدغه اصلی خبرگان ملت بود و این مقوله مهم و سرنوشت‌ساز نمود عینی خود را چه در نطق‌های ارائه شده در صحن مجلس و چه در بیانیه پایانی این اجلاس نشان داد.

بر همین اساس از میان 10 نطق ارائه شده، خبرگان ملت به تنهایی 4 نطق خود را به معضلات فرهنگی اختصاص داده و در این میان تنها در یک نطق به حوزه اقتصادی وارد شدند و این مسئله نشان می‌دهد امروز جامعه اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری در برابر امواج لحظه‌ای و مستمر دستگاه‌ها و تریبون‌های فرهنگی غرب و نظام سلطه قرار گرفته است.

اجماع صورت گرفته امروز بر سر این مسئله که معضل فرهنگی مانند چوب لای چرخ از پیشرفت و حرکت جلوگیری می‌کند ریشه در سال‌های گذشته دارد. امروز اگر این نتیجه حاصل شده که مهمترین تهدید پیش روی ملت ایران شبیخون فرهنگی است، رسیدن به هشدارهای مکرر رهبری انقلاب است که وقایع این‌روزهای کشور را بارها در دیدارها و بیانات خود تکرار کردند و غفلت از توجه کامل و واقع ‌بینانه به هشدارهای معظم‌له بار مضاعفی بر دوش کشور، مسئولین، نخبگان و تمامی آحاد جامعه قرار داده است.

مقام معظم رهبری در اولین روز سال جدید در اجتماع عظیم مردم و مسئولین در حرم مطهر رضوی در مشهد مقدس تاکید کردند: فرهنگ از اقتصاد هم مهم‌تر است. چون فرهنگ به معنای هوایی است که تنفس می‌کنیم. اگر هوا تمیز باشد آثاری دارد و اگر کثیف باشد آثار دیگری دارد. باید فرهنگ تولید داخلی در ذهن مردم جا بیفتد. فرهنگ یعنی ایمان به باورهای مردم ،عادات مردم و چیزهایی که مردم با آن سر و کار دارند.  نمی‌خواهیم بگوییم همه آسیب‌های فرهنگی کار بیگانگان است. خود ما هم مقصریم.

ایشان 15 اسفندماه سال گذشته نیز در سخنان خود بر لزوم شناسایی آفت‌های فرهنگی تاکید کرده و ضمن هشدار به کارگزاران کشور فرمودند: در مسائل فرهنگی شوخی نمی‌شود کرد، بی‌ملاحظگی نمی‌شود کرد؛ اگر چنانچه یک رخنه‌ی فرهنگی به‌وجود آمد، مثل رخنه‌های اقتصادی نیست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد یا سبد کالا داد یا یارانه‌ی نقدی داد؛ این‌جوری نیست، به این آسانی دیگر قابل ترمیم نخواهد بود، مشکلات زیادی دارد.

سخنان معظم له نشان می‌دهد دغدغه فرهنگی عنصری سرنوشت‌ساز و زیربنای تمامی تحولات و خواسته‌های ملت است. در واقع بدون داشتن فرهنگی محکم و دارای پشتوانه، رسیدن به اقتصاد شکوفا و پیشرفته امری محال و غیرممکن محسوب می‌شود و تمامی اندیشمندان و نظریه‌پردازان دنیا نیز معتقدند فرهنگ پایه تمامی بنیان‌های جوامع محسوب می‌شود؛ در عصر کنونی نیز با رشد چشمگیر وسائل ارتباط جمعی و تزریق مداوم سبک زندگی برگرفته از مکاتب غربی مشاهده می‌شود که خسارت فرهنگی در مراحل بسیار بالاتری تاثیر خود را بر تمامی  الگوهای سنتی و بومی جامعه قرار می‌دهد و این نکته واقعیتی غیرقابل انکار است.

در این میان بدیهی و مسلم است که تهاجم فرهنگی با هدف اسلام‌زدایی و ضربه به اصل نظام،ترویج فرهنگ تسامح و تساهل و نفی مطلق خشونت، ایجاد روحیه یاس و ناامیدی، ایجاد بحران اخلاقی، ترویج سکولاریسم و تقدس زدایی و حمله به ارزش ها صورت می‌گیرد.

اما چگونه می‌توان از این بزنگاه سرنوشت ساز و سخت عبور کرد؟ آیا می‌توان با ابزارهای قدیمی در برابر ناتوی فرهنگی همه جانبه جبهه غرب و آمریکا ایستاد؟ پاسخ بیش از هر زمان دیگری مشخص است: خیر.

باید در نظر گرفت که جامعه اسلامی همواره در حال تحرک و پوست اندازی است و وجود نیروی جوان عظیم و استفاده صحیح و مناسب از این ظرفیت‌ها در این مرحله بسیار راهگشا است.

در همین زمینه مواردی که باید به صورت خاص به آن پرداخته شود می‌آید:

• تهاجم متقابل فرهنگی: اسلام و شیعه علوی آمیزه‌ای از دستوراتی است که دنیا و آخرت بشر را از لحاظ مادی و معنوی تامین می‌کند اما تاسف آور اینکه این میراث گرانبها بخوبی معرفی نشده است و به فرمایش مقام معظم رهبری این کار به یک سیاستگذاری همه جانبه احتیاج دارد. مسلم است که فرهنگ غنی اسلام و شیعه در صورت معرفی مناسب و صحیح به مردم سایر نقاط دنیا قابل پذیرش است و با استفاده از فرصت و روزنه‌‌های موجود می‌توان به جذب حداکثری رسید.

• دفاع از ارزش‌های اسلامی: بدون تردید شعائر و اسوه‌های دین اسلام بی مانند بوده و پتانسیل آن تاکنون ناشناخته مانده است. دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی کشور باید با استفاده از ابزارهای روز جامعه بشری ارزش های اسلامی را در مرحله اول از گزند آفات و سنگ اندازی‌ها محفوظ نگاه داشته و در مرحله بعدی این ارزش‌ها را در بعد جهانی به عنوان الگوهای تکامل یافته زیست بشری معرفی کنند و در این میان نباید فراموش شود که هرکدام از افراد جامعه سفیران جمهوری اسلامی در کشورهای گوناگون محسوب شده و سرمایه‌گذاری بر روی این افراد ضروری است.

• ایجاد اشتغال و حل معضل بیکاری جوانان: دغدغه اصلی امروز جوانان بدون تردید مشکلات اقتصادی است و در بستر آرامش فکری می‌توان راهبردهای فرهنگ اسلامی را به روح جامعه تزریق کرد. اگر در جامعه ایرانی-اسلامی فردی نتواند به لنگرگاه آرامش و اطمینان برسد، صحبت از فرهنگ دوامی نخواهد یافت و دولت با تمام توان باید سعی کند شاخص‌های اقتصادی را بهبود بخشیده و از لرزش‌های وارد شده و  گاه و بیگاه به معیشت مردم جلوگیری کند.

البته موارد متعدد دیگری نیز وجود دارد که از حوصله مخاطب خارج و در این مجال نمی‌گنجد. اما رویکرد اصلی مردم و مطالبه آنان پیرامون موارد مطرح شده است و خارج از آن نیست.

به این ترتیب می‌توان دریافت که ایران اسلامی بیش از هر زمان دیگری به ریل‌گذاری مناسب در عرصه فرهنگ نیازمند است. رهبری انقلاب هشدارها و راهکاری خود را به صراحت اعلام فرموده اند و خبرگان ملت نیز بر اهمیت چالش های های فرهنگی و لزوم مقابله با آن واقف هستند و حالا این وظیفه کارگزاران و دست اندرکاران قوای سه‌گانه کشور و سایر ارگان‌ها است که با عبور از مرحله طرح و ایده وارد حوزه اجرا شده و تا زمان از دست نرفته درصدد رفع نواقص باشند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها