امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109336
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسفندیار چهاربند مدیر کل آموزش و پرورش تهران امروز در نشست خبری و در پاسخ به این ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسفندیار چهاربند مدیر کل آموزش و پرورش تهران امروز در نشست خبری و در پاسخ به این پرسش که «برای بازگشایی مدارس در مهرماه چه اقداماتی انجام شده است و آیا مطالبات باقی مانده فرهنگیان پرداخت شده است؟»، اظهار داشت: در 45 روز گذشته بالغ بر 70 میلیارد ریال برای بهسازی و تأمین تجهیزات به مناطق پرداخت کردیم.

وی افزود: در طول 9 سال گذشته پرداخت چنین مبلغی به مدارس تهران بی‌سابقه بوده است؛ سرانه دانش‌آموزی به مبلغ 1.5 میلیارد به تهران ابلاغ شده است اما هنوز تخصیص داده نشده است.

چهاربند ادامه داد: تا 25 شهریور ماه هیچ مدرسه‌ای در باب بهسازی فضا، تعمیرات، تجهیزات و ملزومات نباید کسری داشته باشد.

*امضای تفاهم‌نامه با شهرداری به مبلغ 20 میلیارد تومان

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به مشارکت با شهرداری تهران خاطر نشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران داریم که 20 میلیارد تومان است و 12 میلیارد آن باید صرف تعمیرات، آسفالت، ایزوگام و شاداب‌سازی مدارس شود.

وی با اشاره به موضوع پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت: به دلیل عدم پرداخت این مطالبات در سال‌های گذشته، بدهی‌ وجود داشت که 7 درصد سهم خود فرهنگی و 23 درصد سهم آموزش و پرورش بود که تلاش کردیم سهم آموزش و پرورش را تأمین کنیم و فرهنگیانی که موافق هستند مانده سهم خود را نقداً یا اقساطی پرداخت کنند؛ با صندوق بازنشستگی مذاکره می‌کنیم تا این دیون پرداخت شوند.

*راه‌اندازی سامانه سنجش در آموزش و پرورش

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به انجام ارزشیابی‌هایی در پایه‌های تحصیلی گفت:‌ سامانه‌ای برای اولین بار به نام سامانه سنجش پیش‌بینی شده است که آخرین آمار و اطلاعات مربوط به امتحانات خرداد ماه را به تفکیک ارائه داده است.

وی افزود: این سامانه ضریب دشواری سوالات به تفکیک درس و رشته را ارائه می‌دهد و امکان دسترسی مردم به آن نیز وجود دارد.

*برای یک دانش‌آموز هم معلم می‌فرستیم

چهاربند در پاسخ به این پرسش که «تعداد ترک تحصیل دانش‌آموزان در تهران چقدر است؟»، عنوان کرد: هنوز دفاتر امتحانات نهایی در شهریور ماه بسته نشده است و این آمار مشخص نیست.

وی افزود: در خصوص انسداد کامل مبادی بیسوادی، وزارت آموزش و پرورش جدی است و برای تولید کم‌سواد و بیسواد به خصوص در ابتدایی رصدهای مختلفی انجام می‌دهد.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: 60 مدرسه در کشور داریم که تک‌دانش‌آموزی است و اگر حتی یک نفر به مدرسه نرود هم حاضر هستیم معلم برای آن یک نفر به خانه آنها بفرستیم تا تولید بیسواد نداشته باشیم.

وی تأکید کرد: هیچ دانش‌آموزی به خصوص در 6 پایه ابتدایی نباید از رفتن به مدرسه محروم باشد.

*تشکیل گروه صیانت از حقوق کودک

مدیر کل آموزش و پرورش تهران با اشاره به اینکه تعدادی از افاغنه در برخی مناطق از تهران از تحصیل محروم هستند، گفت: به صورت فرد به فرد برای افرادی که از تحصیل باز مانده‌اند معلم گرفته و آنها را شناسایی می‌کنیم.

وی افزود: بر اساس دستور وزیر آموزش و پرورش در معاونت آموزش ابتدایی گروهی به نام صیانت از حقوق کودک با همکاری مراجع قضایی و انتظامی برای بازگرداندن دانش‌آموزانی که از تحصیل محروم هستند، تشکیل شده است.

*طرح یاران ولایت، مرمت مدارس را انجام می‌دهد

چهاربند با اشاره به سازمان‌هایی که برای آماده‌سازی فرهنگی مدارس با آنها فعالیت‌هایی انجام می‌شود، گفت: علاوه بر شهرداری برای آماده‌سازی مدارس پیش از این، طرح‌های هجرت 3 در مدارس اجرا می‌شد.

وی افزود: امسال طرح جدیدی به نام یاران ولایت توسط بسیج دانش‌آموزی اجرا شد که مرحله اول آن شامل دوره‌های آموزشی بود و مرحله دوم آن با حضور 5 هزار معلم دانشگاه شهید رجایی ادامه پیدا کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: عرصه فعالیت آنها عمدتاً در مناطق جنوبی تهران است و مرمت کتابخانه‌ها، نمازخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها را در این اردوهای جهادی انجام می‌دهند؛ در این قرارداد نفری 18 هزار تومان به این معلمان پرداخت می‌کنیم.

*وجود 260 مدرسه پرخطر در تهران

چهاربند در خصوص آسیب‌شناسی‌ها از برخی مدارس تهران گفت: سوء استفاده از مواد مخدر در دستور کار اداره پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و در این رابطه کارگروهی تشکلی شده است تا چهره مدرسه را از این آسیب‌ها کاهش دهیم.

وی افزود: هم اکنون 260 مدرسه در مناطق جنوبی و حاشیه‌ای تهران بیش از مدارس دیگر در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند؛ به طور کلی مهمترین آسیب اجتماعی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر است.

* 46 مجتمع شهری تهران منحل می‌شود

مدیر کل آموزش و پرورش تهران در خصوص جمع‌آوری مجتمع‌های آموزشی شهری در تهران اظهار داشت: جمع کردن مجتمع‌های آموزشی نیاز به دریافت مجوز از دیگر نهادها ندارد و از اردیبهشت ماه به رؤسای مناطق اعلام کردیم اگر به این تشخیص رسیدند که این مجتمع‌ها بر خلاف موضوع تشکیل شده‌اند می‌توانند نسبت به منحل شدن آنها اقدام کنند؛ در تهران حدود 46 مجتمع آموزشی شهری منحل می‌شود.

چهاربند در خصوص تبدیل مدارس دولتی به غیر دولتی گفت: در این الگو رابطه آموزش و پرورش با مدرسه و دانش‌آموز حفظ می‌شود اما اداره مدرسه به عهده مؤسس مدارس غیر دولتی سپرده می‌شود.

وی افزود: در این طرح از 2600 مدرسه تهران در 30 دبستان این کار انجام می‌شود اما دو چالش انتخاب مدرسه صحیح و انتخاب مؤسس واجد‌الشرایط در نظر گرفته می‌شود؛ معلمان در این مدارس توسط مؤسسان انتخاب می‌شوند و پس از گزینش بر اساس ضوابط وزارت کار تدریس خواهند کرد و رابطه استخدامی با آموزش و پرورش نخواهند داشت.

*مشکل اجرای قلع و قمع مدارس نداریم

مدیر کل آموزش و پرورش تهران در خصوص وضعیت مدارس استیجاری پایتخت گفت: حدود 170 مدرسه استیجاری در تهران داریم که امسال بیش از 40 مدرسه حکم قلع و قمع داشتند.

وی افزود: معاونت حقوقی و پشتیبانی آموزش و پرورش تهران با این مالکان وارد مذاکره شد و خوشبختانه با هیچ کدام از آنها با مشکل مواجه نشدیم؛ امسال در مدارس دولتی مشکلی به نام اجرای قلع و قمع مدارس نداریم.

*وجود 5 هزار کلاس غیر مقاوم در تهران

چهاربند با اشاره به وجود فضاهای غیر مقاوم در تهران گفت: هم اکنون 5 هزار کلاس درس غیر مقاوم در پایتخت وجود دارد که در مقابل حوادث طبیعی مانند زلزله به شدت آسیب‌پذیر هستند.

وی افزود: مجموع فضای آموزشی مورد نیاز تهران 1500 هکتار است که فقط 750 هکتار در اختیار داریم یعنی 50 درصد نیازمان وجود ندارد و از این عدد هم 5 هزار کلاس غیر مقاوم داریم.

*بروز فاجعه فضای آموزشی تا 2 سال آینده در منطقه 22 تهران

چهاربند با اشاره به موضوع دریافت عوارض شهرداری تهران بابت ساختمان‌های جدید گفت: ماده 13 قانون شوراها تأکید دارد که شهرداری علاوه بر دریافت عوارض نوسازی باید بابت توسعه فضاهای آموزشی تا 5 درصد از ساختمان‌های جدیدی که احداث می‌شود دریافت کند.

وی با بیان اینکه شهرداری به این حق قانونی تعهد ندارد و آن را رعایت نمی‌کند، گفت: اگر 3 سال این عوارض گرفته شود 2500 میلیارد تومان می‌شود و با آن می‌توان تمام نیازهای نوسازی تهران را تأمین کرد.

وی با اشاره به این که در منطقه 22 تهران بالغ بر 42 هزار واحد مسکونی در حال ساخت است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم در این واحدهای مسکونی حداقل 25 هزار دانش‌آموز ساکن می‌شود و تا 2 سال آینده یک فاجعه در زمینه فضای آموزشی در منطقه 22 خواهیم داشت.

مدیر کل آموزش و پرورش تهران با بیان اینکه فقیرترین و فلاکت‌بارترین منطقه شهرداری، منطقه 22 است، خاطر نشان کرد: بدون هیچ پیش‌بینی زمین‌های آنجا فروخته شده است و کسانی که در منطقه 22 می‌خواهند ساکن شوند مشخص نیست بچه‌های خود را در کجا می‌خواهند ثبت‌نام کنند.

وی تأکید کرد: در پایان مهر ماه اعلام عمومی می‌کنیم که آموزش و پرورش هیچ تعهدی مبنی بر ثبت نام دانش‌آموزان در منطقه 22 تهران ندارد.

چهاربند با بیان اینکه از 2 سال آینده مشکل ما تأمین نیروی انسانی نخواهد بود بلکه تأمین فضای آموزشی است گفت: در منطقه 22 تهران بحران جدی داریم که اگر فکری برای آن نشود با یک فاجعه آموزشی مواجه خواهیم شد.

وی در پایان گفت: ساکنان منطقه 22 شهرداری تهران باید بدانند سرانه آموزشی در جاهایی که این 42 هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود، صفر است و باید بدانند چه سرنوشتی برای آنها وجود خواهد داشت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها