امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109353
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، قبرستان تخت فولاد با مساحت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، قبرستان تخت فولاد با مساحت تقریبی 75 هکتار در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده‌رود اصفهان و در انتهای یکی از محورهای تاریخی شمالی – جنوبی شهر واقع شده است.

تخت فولاد با قدمتی دیرینه پس از قبرستان وادی‌السلام در نجف اشرف، شریف‌ترین و شکوهمندترین مزار جهان تشیع به شمار می‌آید. سرزمین مقدسی که در قرون و اعصار متمادی آرامگاه تعداد بی‌شماری از عالمان و صالحان، حکیمان و عارفان، هنرمندان، و شاعران، مؤمنین و متقین و همچنین قرارگاه هزاران پرنده خونین بال دفاع مقدس بوده است.

تخت فولاد به پایگاه بزرگ، دینی و معنوی تبدیل شده است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه می‌گوید: علمای بزرگ و شخصیت‌های برجسته شناسنامه جوامع بشری هستند، به طوری که تاریخ جوامع انسانی، ملل و امت‌ها با تاریخ علما و اندیشمندان شناسایی می‌شوند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه اگر اصفهان پایگاه علمی، فکری، اخلاقی و عرفانی و از منظر سیاسی شناخته شده به دلیل شخصیت‌های تراز اول و برجسته‌ای که در این خطه مهین اسلامی حضور یافته‌اند، می‌افزاید: این افراد با اندیشه و مبانی علمی فاخر، بنیان تفکر دینی و برآمده از آموزه‌های قران و عترت را مستحکم نهادند.

وی با اشاره به اینکه حدود 7 هزار و 500 شهید سرفراز گلگون کفن در کنار مجموعه تخت فولاد به خاک سپرده شده‌اند، تصریح می‌کند: این شهدا در مدرسه قرآن و عترتی که علمای مدفون در تخت فولاد بنا نهادند، آموزش دیدند و از میهن اسلامی و انقلاب جمهوری اسلامی دفاع کردند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید می‌کند: تخت فولاد به پایگاه بزرگ، دینی و معنوی تبدیل شده است.

تخت فولاد دومین آرامستان جهان تشیع

شهردار اصفهان نیز با اشاره به جایگاه والای تخت فولاد اصفهان می‌گوید: تخت فولاد به عنوان دومین آرامستان جهان تشیع بعد از قبرستان بقیع مطرح بوده و از نظر علمای آرمیده در این مکان از قبرستان وادی‌السلام نیز برتر است، لذا تخت فولاد اصفهان احیا و آماده شده تا مردم از این مکان استفاده و بهره ببرند.

سیدمرتضی سقائیان نژاد با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب درخصوص شناسایی مشاهیر و معرفی علوم و دانش مجموعه مذهبی، فرهنگی و تاریخی تخت فولاد به مردم می‌افزاید: مدیریت شهری اصفهان در این راستا علاوه بر بازسازی و مرمت این مجموعه فعالیت‌های فرهنگی متعددی با تشکیل کمیته عالی تخت فولاد و فعال شدن کمیته فرهنگی اجرایی کرده است.

وی انتشار کتب در خصوص معرفی مشاهیر و علما، برگزاری همایش‌هایی به منظور بزرگداشت علما و ارتقای فرهنگ و شناخت اقشار مختلف جامعه از جمله اقدامات برنامه‌های فرهنگی مجموعه مذهبی، فرهنگی و تاریخی تخت فولاد عنوان و تصریح می‌کند: تاکنون کتب متعددی در معرفی مشاهیر مدفون در این محدوده چاپ و منتشر شده، همچنین این کتاب‌ها در معرفی تخت فولاد به زبان انگلیسی چاپ و در اختیار تمامی سفارتخانه‌ها و دفاتر مراکز خارجی در ایران قرار گرفته است.

تخت فولاد به یک تفرجگاه معنوی تبدیل شده است

حجت‌الاسلام منوچهر مهروی پور مدیر مجموعه فرهنگی مذهبی تخت فولاد نیز می‌گوید: با توجه به مستندات کتبی و آثار باستانی که در کنکاش‌های تاریخی به دست آمده، مجموعه تخت فولاد سرزمین مقدسی محسوب می‌شود.

وی می‌افزاید: آثار باستانی از جمله سنگ قبرها و مزارها که به هزار سال قبل برمی‌گردد، گویای قدمت تاریخی مجموعه تخت فولاد است.

مدیر مجموعه فرهنگی مذهبی تخت فولاد تصریح می‌کند: با توجه به مستندات شفاهی، قدمت تاریخی تخت فولاد به قبل از اسلام برمی‌گردد که قبور پیامبران الهی در این مجموعه گویای این مطلب است که قبور برخی از آنان نیز هنوز معرفی نشده است.

حجت‌الاسلام مهروی پور با بیان اینکه تخت فولاد با قدمتی دیرین پس از قبرستان وادی‌السلام در نجف اشرف، شکوهمندترین مزار جهان تشیع به شمار می‌آید، خاطرنشان می‌کند: البته قبرستان بقیع به علت اینکه چند تن از امامان معصوم(ع) در آن مدفون هستند، حرم اهل‌بیت(ع) محسوب می‌شود، بنابراین نمی‌توان آن را قبرستان نامید.

وی با اشاره به اینکه روایات بسیاری در زیارت قبرستان تخت فولاد آمده است، اظهار می‌کند: بزرگان و عالمان بسیاری قبرستان تخت فولاد را زیارت کرده‌اند که از جمله می‌توان به شیخ بهایی، شیخ حسن نخودکی اصفهانی و آیت‌الله کشمیری اشاره کرد.

مدیر مجموعه فرهنگی مذهبی تخت فولاد با اشاره به اینکه اقدامات عمرانی قابل‌توجهی طی 11 سال گذشته در مجموعه تخت فولاد انجام شده است، می‌گوید: فعالیت‌های عمرانی 11 سال گذشته به دلیل عظمت تخت فولاد و تأکید بزرگان و عالمان به خصوص آیت‌الله خامنه‌ای انجام شده است.

وی ادامه می‌دهد: 20 سال گذشته تخت فولاد مجموعه‌ای خاموش بود که کسی شب‌ها جرات ورود به این محدوده را نداشت، اما طی ده سال گذشته تخت فولاد به تفرجگاهی معنوی تبدیل شده است.

مدیر مجموعه فرهنگی مذهبی تخت فولاد با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی این مجموعه تصریح می‌کند: مجموعه کتابخانه تخصصی تخت فولاد با کمک دانشگاهیان با نزدیک به 5 هزار عنوان کتاب غنی در حوزه‌های تاریخی، رجالی، نسبی و غیره تجهیز شده است.

حجت‌الاسلام مهروی پور خاطرنشان می‌کند: در کنار این مجموعه نیز 400 عنوان تصویر نسخه خطی از مشاهیر و بزرگان موجود بوده که قابل بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه 2 هزار و 300 نفر از علما، عرفا، ادبا در تخت فولاد مدفون هستند، می‌افزاید: تاکنون 24 عنوان کتاب به چاپ رسیده که یکی از آنها مجموعه دانش‌نامه تخت فولاد است.

انتهای پیام/2301/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار