امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109354
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی سوادآموزی و توسعه پایدار به مناسبت روز بین‌المللی سوادآموزی 2014 ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی سوادآموزی و توسعه پایدار به مناسبت روز بین‌المللی سوادآموزی 2014 امروز با حضور علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، محدثه محب‌حسینی مدیر کل گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو در ایران، بالا سوپرا مانیام مورالی، خانم استرکیش لاروش رئیس دفتر خوشه‌ای یونسکو در تهران، منیر صفی‌الدین رئیس دفتر یونیسف در تهران و جمعی از مسئولان سوادآموزی در دفتر کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در سخنانی اظهار داشت: با گسترش صنعت در دنیا و پدیده‌های زیست محیطی، گازهای گلخانه‌ای و افزایش دمای زمین، مسئله محیط زیست مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گرفت.

وی ادامه داد: آنچه از توسعه پایدار تعریف شده است این است که نیازهای کنونی را به شکلی پاسخ دهد تا توانایی نسل‌های آینده را به خطر نیندازد و به تعبیر ساده‌تر بهره‌برداری عقلانی از منابع موجود را توسعه پایدار می‌گویند و سرمایه انسانی گران‌بهاترین ثروت هر کشور است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی یادآور شد: آموزش به تأیید بسیاری از صاحبنظران، اثربخش‌ترین قسمت و سوادآموزی نسخه شفابخشی برای تحقق عدالت است و انسان را در تعالی خود به عنوان فرد و اعضای جامعه کمک می‌کند.

باقرزاده با اشاره به دوره‌های سوادآموزی در دنیا گفت: اولین دوره مربوط به سال 1954 تا سال 1964 بود که آموزش و پرورش پایه، اساس و زمینه اصلی توسعه پذیرفته شد و بخشی مربوط به آموزش رسمی غیرکودکان اختصاص داده شد.

وی دوره دوم سوادآموزی در دنیا را سال‌های 1965 تا 1974 برشمرد و ادامه داد: در این دوره تمرکز بر مهارت‌های خواندن و نوشتن خیلی موفق ارزیابی نشد و یونسکو در سال 1964 برنامه سوادآموزی تجربی یا تابعی را پایه‌گذاری کرد و تأکید شد نباید به مهارت‌های خواندن و نوشتن اکتفا شود و باید به حضور فعال‌تر در صحنه اجتماعی نیز توجه شود.

باقرزاده اضافه کرد: سوادآموزی تابعی مانند گنجاندن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در برنامه آموزش بود و این دوره زمانی به تدریج بررسی شد و سوادآموزی به این سمت رفت که فرایند یادگیری صرف نیست و منحصراً به مهارت‌های حرفه‌ای و شغلی نیز محدود نشود و به عنوان یکی از ابزارهای اصلی برای دگرگونی‌های اجتماعی پذیرفته شد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: در دوره زمانی 1981 به بعد، جریان «آموزش برای همه» صورت گرفت و منجر به تدوین سند داکار شد که در آن همه کشورها متعهد شدند اهداف شش‌گانه را تا سال 2015 انجام دهند و امروز نیز برای آموزش بعد از سال 2015 برنامه‌ریزی می‌شود.

باقرزاده با تأکید بر خط و مشی آموزش و سوادآموزی یادآور شد: خط و مشی آموزش و پرورش پایه، شامل خط و مشی آموزشی تابعی خاص و فشرده، خط و مشی آگاهی‌سازی، خط و مشی سوادآموزی توده‌ای، خط و مشی ریشه‌کنی بیسوادی به صورت ضربتی و سوادآموزی عمومی است.

وی به بیان علل ناکامی سوادآموزی در کشورهای دنیا اشاره کرد و  افزود: یکی از دلایل اصلی این است که دولت‌ها منابع اصلی را اختصاص نداده و یا منابعی ندارند که اختصاص دهند.

باقرزاده دومین علل ناکامی سوادآموزی را عدم تناسب میان برنامه‌ها با جامعه دانست و گفت: این برنامه‌ها توسط افراد غیرمتخصص طراحی می‌شود.

این مقام مسئول در نهضت سوادآموزی، سومین علل را آموزش‌هایی نام برد که هیچ همسویی و وحدت لازم با برنامه آموزشی حاکم در کشور ندارد.

وی اضافه کرد: طراحی و متمرکز بودن برنامه‌ها بدون توجه به ویژگی‌ها و تفاوت‌های جامعه هدف، یکی دیگر از علل ناکامی سوادآموزی در کشورهای دنیاست چرا که سوادآموزی، هدف تلقی می‌شود در حالی که آن وسیله‌ای است تا فرد رشد کند و همسو با برنامه توسعه کشورها طراحی نمی‌شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به وضعیت سوادآموزی در کشور خاطرنشان کرد: ما در کشور گروه سنی باسواد را از 10 سال و در دنیا بالای 15 سال می‌سنجند و این امتیازی برای ماست اما درصد بیسوادی را از 6 سال می‌سنجیم؛ قدر مطلق بیسوادی در سال‌های 75 تا 90 ثابت مانده است یعنی در سال 75، 10 میلیون بیسواد داشتیم.

وی ادامه داد: در سنین 10 تا  19 سال در سال 65، یک میلیون و 974 هزار بیسواد داشتیم که 10 سال بعد یعنی در سال 75 به سنین 20 تا 29 سال رسیده است و تعداد آن یک میلیون و 124 هزار و 882 نفر و 10 سال بعد یعنی در سال 85 در سن 30 تا 39 سال به یک میلیون و 190 هزار و 750 نفر رسیده است.

باقرزاده ادامه داد: در گروه 20 تا 39 سال طبق مطالعاتی که انجام داده‌ایم کاهش محسوسی بین سال‌های 65 تا 75 داشته‌ایم اما از سال 75 تا 90 روند افزایشی داشته‌ایم و پیام اینها این است که قدر مطلق تعداد بیسواد در 15 سال گذشته ثابت بوده است که دلایلش این است که یا روش شمارش اشتباه بوده است که با روند افزایش روبه‌رو بوده‌ایم یا مقدار بازگشت به بیسوادی زیاد است و درصد زنان روستایی بیسواد بالاتر و مردان شهرنشین باسواد، بیشتر است.

وی با اشاره به علل عدم کاهش تعداد و درصد بیسوادی گفت: عدم انسداد مبادی ورودی بیسوادی نقص در روش‌های شمارش تعداد افراد بیسواد، عدم دسترسی به اطلاعات دقیق اسمی، کمبود منابع مالی و ماهیت منابع از جمله علل عدم کاهش تعداد و درصد بیسوادی است.

به گزارش فارس، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: عناصری مانند سیاست‌گذاری متمرکز، عدم توجه به مخاطبین و گروه‌های مختلف و موقعیت‌های اجتماعی در سیاست‌گذاری‌ها نیز از جمله عناصر درون‌سازمانی در عدم کاهش تعداد و درصد بیسوادی است.

باقرزاده با اشاره به اهمیت بازگشت به بیسوادی خاطرنشان کرد: 9 میلیون و 700 هزار بیسواد و 10 میلیون و 600 هزار کم‌سواد داریم و به نظرم ارزشیابی توصیفی، کیفیت آموزشی را کاهش داده و با برگزاری جشن‌های بیسوادی، ارضای کاذب به جامعه تزریق کرده‌ایم و باور وجود بیسوادی در جامعه برای سیاست‌گذاران سخت شده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به پیامدهای بیسوادی اشاره کرد و گفت: خدشه‌دار شدن اصل عدالت آموزشی و فرصت‌های برابر و دسترسی برای همه افراد و کاهش اعتماد به نفس و خودباوری ملی از جمله پیامدهای بیسوادی است.

وی بیسوادی را از ارکان فرهنگ سکوت دانست و یادآور شد: این فرهنگ سکوت می‌تواند تمدن و فرهنگ یک کشور را به خاموشی ببرد و کاهش توان در مقابل جنگ نرم، کاهش مشارکت مؤثر، کاهش امید به زندگی و شاخصه‌های سلامت و بهداشت فردی و اجتماعی از پیامدهای دیگر بیسوادی در کشور است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: تضعییع حقوق شهروندی، زمینه‌سازی و رشد بزهکاری، جرم و معضلات اجتماعی نیز از آفت‌های بیسوادی است.

وی با بیان پیشنهاد در امر سوادآموزی خاطرنشان کرد: باید به توافق ملی از مفهوم سواد و سوادآموزی برسیم و وظایف، مأموریت‌ها و ساختار سازمان، بازمهندسی شود و مدیران ارشد، خود را ملزم به اجرای سوادآموزی بدانند و امکان دسترسی کامل در همه جا و همه زمان‌ها وجود داشته و تضمین کیفیت در آموزش ابتدایی فراهم شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی یادآور شد: سوادآموزی جوانان و بزرگسالان باید متناسب با نیازهای واقعی و مبتنی با مشارکت پایدار محلی و ملی توسعه یابد و محیط‌های قوی و متنوع یادگیری برای تحقق آموزش مادام العمر گسترش یابد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار