امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109412
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی در جمع اساتید دانشگاه های ترکیه، این گونه رفت و آمدها را بیش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی در جمع اساتید دانشگاه های ترکیه، این گونه رفت و آمدها را بیش از هر چیز بهانه ای برای تأمل بیشتر بر سابقه دوستی و مشترکات فرهنگی دو کشور دانست و اظهار کرد: می گویند زمانی که مولانا از بلخ به سوی قونیه مهاجرت کرد در تمام این مسیر  طولانی هیچ احساس غربت نکرد؛ چراکه هر جا منزل گزید فرهنگ و آداب و رسوم مشترک داشتند و حتی به زبان فارسی که زبان او و زبان بخش عمده ای از جهان اسلام بود تکلم می کردند.

* ترک‌ها نقش ممتازی در گسترش زبان فارسی داشته‌اند

وی افزود: از همین فرصت استفاده می کنم و به نقش ممتازی که ترک ها در گسترش زبان فارسی داشته اند اشاره می کنم. زبان فارسی همواره به عنوان زبان دوم اسلام مطرح بوده است و پیش از این که پای استعمارگران در سرزمین های اسلامی باز شود، ترک های مسلمان در هر کجا که دولت تشکیل داده اند، از زبان فارسی حمایت کرده اند. هم در شبه قاره و هند که گورکانیان این زبان را به عنوان زبان رسمی آن کشور پهناور اعلام کردند و هم ترکان ازبک که در اواخر قرن دهم در آسیای میانه سلسله شیبانی را تشکیل دادند این زبان را به عنوان  زبان رسمی خود اعلام کرده اند.

مومنی خاطرنشان کرد: حتی در دولت عثمانی نیز که مناطق گسترده ای از جهان اسلام را در اختیار داشت، مدت ها زبان فارسی به عنوان زبان رایج در امور دیوانی و جامعه روشنفکری حضور داشت. حتی برخی پادشاهان عثمانی به این زبان شعر می سرودند و در کارهای مهم به دیوان حافظ تفأل می زدند.

رئیس حوزه هنری گفت: آرنولد توین بی، مورخ مشهور انگلیسی جمله پر معنایی دارد که نشان دهنده اشتراکات فرهنگی و مذهبی دو ملت ایران و ترکیه است. او که تخصص اش مطالعه در باره تمدن ها بود، می گوید: وقتی سلطان سلیم که خود کاملا متأثر از فرهنگ و زبان فارسی بود تا نیمی از اروپا را تسخیر کرد، در واقع این تمدن ایرانی و فرهنگ فارسی بود که تمدن غرب را تسخیر می کرد.  

وی همچنین گفت: یکی از بهترین شرح های دیوان حافظ شیرازی را سودی یکی از ترک های بوسنیایی نوشته است که هنوز هم مورد مراجعه محققان و دانشجویان زبان فارسی است.

*‌همه چیز خبر از تغییر بزرگ در مدیریت جهان می‌دهد

مومنی با بیان این که امروز متفکران و هنرمندان مسلمان از کشورهای مختلف بیش از گذشته نیاز به همفکری و همدلی دارند، عنوان کرد: امروز جهان در یکی از فرازهای تاریخی خود قرار دارد و همه چیز خبر از یک تغییر بزرگ در مدیریت جهان می دهد. در چنین لحظه سرنوشت سازی نباید مسلمانان غافل نگهداشته شوند که متأسفانه الان چنین است.

این نویسنده کشورمان با تاکید بر این که متفکران مسلمان از مفاهیم والای قرآن کریم و آموزه های سیره پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) برخوردارند، اظهار کرد: پایه مفاهیم قرآن و سیره پیامبر (ص) مبارزه با جهل و ستم است. در نظام نبوی پایه همه چیز دانستن، شناختن، آگاهی و بیداری است٠ در سایه این شناخت و آگاهی انسان ها به عناصر فعال و تحرک زا تبدیل می شوند٠ بدون آگاهی و کورکورانه کسی را به سویی حرکت نمی دهند. درست بر خلاف آن نظام های کفر و طاغوتی است که ملت شان را نا آگاه و مستضعف می خواهند.

* ای کاش امروز خبرهای جهان، اخبار پیشرفت مسلمانان بود

وی ادامه داد: افسوس که امروز جهان اسلام و امت اسلامی فرسنگ ها با آموزه های پیامبر رحمت و مهربانی فاصله دارد. فرمودند مایه زینت ما باشید. ای کاش امروز سر آغاز خبرهای رسانه های جهان، اخبار پیشرفت های علمی و دستاوردهای معرفتی پیروان کسی بود که رسالتش را با امر خواندن شروع کرد و فرمود حکمت و دانش گم شده هر زن و مرد مؤمن است.

*وظیفه متفکران مسلمان بسیار سنگین است

مومنی ضمن ابراز تاسف از این که دوری مسلمانان با سیره پیامبرشان به جایی رسیده که هر جا جنایت هولناکی روی می دهد پیش از هر چیز انگشت اتهام به سوی کسانی است که خود را مسلمان می دانند و به گمان خود تقرب به خدا می جویند، گفت: در زیارت اربعین فرموده شده است که امام حسین (ع) کشته شد تا امت جدش را از حیرت جهل و نفاق نجات دهد. امروز امت جد او بیش از هر چیز دیگر گرفتار این دو است و در چنین روزگاری وظیفه متفکران مسلمان بسیار سنگین است.
 
در ادامه این مراسم، پروفسور دکتر سعدی چوگنلی، معاون دانشگاه آتاتورک ارزروم ضمن تقدیر از سخنان محسن مومنی شریف، گفت: هر اتفاق بد و ناخوشایندی که در دنیای اسلام و بین امت اسلامی رخ می دهد، باعث کوچک شدن دنیای اسلام می شود و تنها راه جلوگیری از آن، نزدیک شدن امت های اسلامی به یکدیگر است.

وی عنوان کرد: در زمان های گذشته که مسلمانان اتحاد بیشتری داشتند، به پیشرفت های بیشتری هم دست یافتند. وقتی امروز از علم سخن می گوییم نخستین چیزی که به یاد می آوریم متون کشورهای اروپایی و غربی است. اگر در همه زمینه ها متحد باشیم با قطعیت بیشتر آن ها را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی همچنین هدایایی از سوی رئیس دانشگاه آتاتورک ارزروم به محسن مومنی شریف اهدا کرد.

دکتر عثمان اوزجان معاون دانشگاه آلپ ارسلان موش ضمن تشکر از سخنان مومنی شریف، گفت: آقای مومنی دلایل و همین طور علاج بیماری منطقه را در صحبت هایشان مطرح کردند. من هم تایید می کنم که علاج این مشکلات تسری جستن به قرآن، کتاب مقدس دین اسلام است.

وی خاطرنشان کرد: اگر مسلمانان به این کتاب آسمانی نپیوندند همیشه جدا از هم خواهند بود و اگر به عنوان مسلمان، به جای قرآن از منابع دیگر استفاده کنیم ممکن نیست اتحادمان را بتوانیم حفظ کنیم.

در این دیدار شخصیت هایی همچون مرتضی سرهنگی، هدایت الله بهبودی، خسرو زینال پور، موسی بیدج، هادی مولوی دوست، وحید یامین پور، ناصر فیض، سعیده حسینجانی حضور داشتند.

همچنین هیئت ترکی متشکل از اساتیدی همچون دلاور دوزگون رئیس دانشکده ادبیات، نعمت ییلدیریم مدیر گروه رشته زبان و ادبیات فارسی، وییس دیرمنچای معاون دانشکده ادبیات دانشگاه آتاتورک، حسین یورتتاش مدیر گروه رشته تاریخ و پزوهش هنر، خالدون اوزکان رئیس انیستیتو تحصیلات تکمیلی هنرهای زیبای دانشگاه آتاتورک، سلیمان چیدم معاون انیستیتو تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی دانشگاه آتاتورک، مصطفی ییلدیریم رئیس انیستیتو تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی دانشگاه آتاتورک، حسن چیفت چی استاد تمام دانشکده فن و ادبیات دانشگاه بینگول، آلپرن کایسرلی عضو هیئت علمی دانشگاه آتاتورک، صالح عبدالقادر خبرنگار می شد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار