امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109417
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین نشست رسانه‌ای به مناسبت اولین هم‌اندیشی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین نشست رسانه‌ای به مناسبت اولین هم‌اندیشی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در بیروت ظهر امروز (دوشنبه 16 شهریور ماه) با حضور مسعود معینی‌پور مشاور رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره و دبیر علمی هم‌اندیشی کنگره در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد.

معینی پور در ابتدای این نشست با اشاره به همکاری معهد المعارف الحکمیه در لبنان به عنوان مرکزی علمی در حوزه علوم انسانی و فلسفی گفت: علم در هر جامعه‌ای به دنبال خود سلطه را به دنبال دارد، تمرکز بر ساخت درونی علم و پیشرفت قطعاً قدرت و عظمت برای جامعه به همراه خواهد داشت و این خیلی مهم‌تر از تمسک به دستاوردهای دیگران است.

وی در پاسخ به این سؤال خود که آیا می‌توان پاسخ‌های خود را در این سوی عالم از دل جامعه با مبانی خاصی تأمین کرد، گفت: این سؤال در جوامع مختلف بحث می‌شود، اینکه آیا تولیدات علمی در جامعه پاسخگو است یا خیر، همین نقطه مشترک بین ما و اندیشمندان دیگر کشورها است که به ویژه پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته، متمرکز شده است.

دبیر علمی هم‌اندیشی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با اشاره به ایجاد نهضت تولید علم بومی قریب هفتاد سال در برابر نظام سلطه جهانی اظهار داشت: متفکران بزرگی چون نقیب العطاس، جابر الوانی، اسماعیل فاروقی و ... در این راستا کار بسیار کردند، اما پیروزی انقلاب اسلامی ایران و داعیه‌داری تحول اسلامی و ساختار شکنی برابر نظام سلطه، نقطه عطف تحول علمی بود.

وی ادامه داد: انقلاب با این تحول یک نظام سیاسی اجتماعی برخاسته از مبانی علم جدید به وجود آورد و علوم انسانی یکی از کار ویژه‌های نظام سازی و جامعه سازی شد، این نقطه مشترک بین ما و سایر کشورها است، ما همه به دنبال تحول علم و تولید علم بومی هستیم، پس این گفتمان انحصاری نیست و در جهان اسلام زیاد است، البته چند سالی است که کمتر مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

معینی‌پور درباره کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در بیروت بیان داشت: این کنگره با رسالت بومی سازی علوم، شناسایی و مراوده علمی با دیگر کشورها، برپایی نشست مشترک در لبنان با همکاری معهد المعارف الحکمیه در لبنان برپا می‌شود.

وی افزود: امیدواریم به جای اینکه هر ساله مهمانان خارجی زیادی بی‌نتیجه و البته پرهزینه دعوت کنیم، بتوانیم با برپایی نشست‌های کوچک و هماهنگی قبلی فعالیت علمی بیشتری انجام دهیم، لبنان در این میان با بهره‌گیری از تجارب حداکثری می‌تواند برای چنین بومی‌سازی مؤثر باشد.

دبیر علمی هم‌اندیشی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه هم اندیشی در بیروت طی دو روز (24 و 25 شهریور ـ 15 و 16 سپتامبر) برپا خواهد شد، افزود: ارتباط با فضلای لبنانی، رفت و آمد فکری و نقد و نظریات در باب مقالات، آگاهی از دستاوردهای علمی مجامع علمی لبنان،‌ انتقال تجربه مدیریت فرآیند تحول علوم انسانی در ایران و گسترش و تبیین گفتمان علوم انسانی اسلامی در لبنان و جهان اسلام از دیگر اهداف ما برای برپایی این هم‌اندیشی است.

وی ادامه داد: در این نشست تعدادی از اساتید داخل کشور از جمله حجت‌الاسلام رضا غلامی رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره علوم انسانی اسلامی، حجت‌الاسلام حسین سوزن‌چی عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، عطاالله رفیعی‌آتانی دبیر کنگره علوم انسانی اسلامی،‌ عادل پیغامی معاون پژوهشی و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در بیروت حضور خواهند داشت.

معینی‌پور در پایان اظهار داشت:‌ مجموعه مقالات این هم‌اندیشی پیش‌تر جمع‌آوری و در فصلنامه تخصصی پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها