امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109418
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این روزها هشتمین جشنواره موسیقی جوان به همت انجمن موسیقی ایران برپا است. روزانه تعداد زیادی از جوانان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این روزها هشتمین جشنواره موسیقی جوان به همت انجمن موسیقی ایران برپا است. روزانه تعداد زیادی از جوانان به روی صحنه‌ می‌روند و داوران جشنواره که از بزگان موسیقی کشور هستند، آثارشان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

کمانچه نوازها غافلگیرمان کردند

مهدی آذرسینا داور بخش نوازندگی کمانچه این جشنواره گفت: از اجرای شرکت کننده گان بخش نوازندگی کمانچه هشتمین جشنواره موسیقی جوان راضی بودیم و سطح نوازندگی ها خیلی به هم نزدیک بود. اگر نوازنده ای به عنوان برگزیده انتخاب نشود دلیل بر پایین بودن سطح نوازندگی اش نیست چرا که فاصله نمرات خیلی کم بود و ما درقالب هیات داوران محدود به انتخاب سه نفر به عنوان نفرات اول تا سوم هستیم.

همگی راه یافته گان به مرحله اجرای صحنه ای زحمت کشیده بودند و کیفیت نوازندگی ها بسیار خوب بود؛ البته برخی ضعف ها نیز مانند ویبراسیون و یا تغییر در ردیف، در نواختنشان به چشم می خورد که به نظرم معلم های این شاگردان باید در آموزش دقت بیشتری داشته باشند.

این نوازنده کمانچه افزود: یکی از موارد حائز اهمیت در بخش نوازندگی کمانچه توجه و گرایش به ردیف میرزا عبدالله بود که از نظر اهل فن جامع تر است؛ همه شرکت کنندگان در رده سنی«الف» و «ب» ردیف میزرا عبدالله را می نواختند و این جای خوشحالی دارد. یکی از نقاط ضعف نوازندگان در این بخش قرار دادن ساز کمانچه حین نوازندگی روی صندلی بود و این خود باعث عدم پایداری ساز می شد این در حالی است که امروزه با آمدن پایه های مخصوص می توانند به راحتی ساز را روی زانو قرار دهند و شکیل تر و بهتر بنوازند.

آذرسینا با اشاره به تاثیر جشنواره موسیقی جوان در سوق دادن استعدادهای جوان به موسیقی اصیل و علمی گفت: اهمیت به ردیف موسیقی دستگاهی به وضوح در این جشنواره دیده می شود که نکته بسیار مهمی است چرا که اصل موسیقی سنتی ردیف است. اما به طور کلی برگزاری این جشنواره تاثیر عمیقی بر روند کاری و وضعیت نوازندگی هنرمندان جوان کشورمان دارد.

سعید فرجپوری دیگر داور بخش نوازندگی کمانچه درباره هشتمین جشنواره موسیقی جوان گفت: من حدود 4 سالی می شد که ایران نبود و گاه گداری به طور جسته و گریخته به ایران می آمدم؛ طی این مدت چندان در جریان سطح هنرجویان کمانچه نبودم؛ اما امروز وقتی نوازندگی نوجوانان و جوانان را در بخش کمانچه نوازی جشنواره موسیقی جوان دیدم واقعا غافلگیر شدم.  نوازندگان جوان بخش کمانچه به نسبت سال های قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده اند که مایه خوشحالی است. آنها بسیار با عشق و با احساس ساز زدند و ما اعضای هیات داوران را به آینده امیدوار کردند. من وقتی وضعیت امروز کمانچه را در بین نسل جوان با 25 سال قبل که این ساز را ساز مهجوری می دانستیم مقایسه می کنم بسیار از توجه جوانان به این ساز خوشحال می شوم.

حضور راضی کننده پیانیست‌ها

فریماه قوام صدری یکی از داوران بخش پیانو این جشنواره در خصوص اضافه شدن بخش کلاسیک به جشنواره موسیقی جوان گفت: ما سالهاست منتظر این واقعه خوش هستیم و خوشحال شدیم در این دوره از جشنواره بیش از 70  هنرجوی پیانو شرکت کردند. ما انگیزه بسیار بالایی در شرکت کنندگان دیدیم به خصوص حضورهنرجویان شهرستانی برای ما جای خوشحالی داشت که در راه آموزش صحیح  هستند و طبیعی است برگزاری این جشنواره با بخشی مربوط به موسیقی کلاسیک جهانی باعث خواهد شد در سطح کشور رشد علمی موسیقی وسیع تر شود.

وی در خصوص معیارهای داوری ادامه داد: در وهله اول فرم و تکنیک اجرای موسیقی هنرجویان مد نظر قرار می گیرد که از دو بخش سرعت نوازی و بیان موسیقایی در نظر گرفته می شود؛ این دو اصل کلی است که نسبت به سطح آموزش و سالهای فعالیت شان و همچنین به میزان تفکر و رشد ذهنی آنها بستگی دارد. خدا را شکر در این زمینه ها این راه یافتگان خوب بودند. منتخب نشدن هنرجویانی که از شهرستانهای دور و نزدیک و تهران شرکت کردند به این معنا نیست که کارشان مورد پسند قرار نگرفته بلکه صرفا به این خاطر است که تعداد منتخبین جشنواره محدود است نتوانستند.

میزان علاقمندی جوان ها به ساز قانون

ملیحه سعیدی داور بخش نوازندگی ساز قانون این جشنواره نیز گفت: مرحله نهایی ساز قانون در دو رده سنی«الف» و «ج» از شرایط بسیار مطلوبی برخوردار بودند و در رده سنی«ب» این شرایط به نسبت از کیفیت پایین تری برخوردار بود. من در سال های گذشته در جشنواره های مختلفی چون جشنواره موسیقی فجر، جوان و بانوان داوری کرده ام و به جرات می توانم بگوییم که امسال سطح نوازندگان ساز قانون واقعا به نسبت گذشته بالاتر رفته است که جالی بسی خوشحالی و امیدواری دارد. برگزاری جشنواره موسیقی جوان بسیار کمک می کند تا این هنرجویان و نوازندگان جوان، سطح کارشان را بسنجند و بفهمند که نسبت به سایر دوستانشان در چه سطحی قرار دارند. به هر حال چنین عرصه ای که با حضور بهترین استعدادهای جوان موسیقی ما در زمینه نوازندگی شکل می گیرد باعث می شود تا نسل جوان حس رقابتی جدی تر را تجربه کنند.

وی همچنین عنوان کرد: در مرحله پایانی هشتمین جشنواره موسیقی جوان شاهد حضور جوانانی از سراسر کشور بودیم که به خصوص دیدن استعدادهایی از شهرستان های دیگر برای همه ما اعضای داروان جالب توجه است. به هر حال شهرستانهای ما به اندازه تهران از امکانات آموزشی و حضور مدرسان توانمند بهره نمی برند و وقتی می بینیم که در شهرستان ها نیز با امکانات کم شان نوازندگان خوبی حضور دارند نسبت به کلیت روند موسیقی کشور امیدوارتر می شویم.

وی ادامه داد: حضور نوازندگان جوان از سراسر کشور در چنین جشنواره ای برای من لذت بخش است چرا که نشان از اهمیت موسیقی در بین خانواده ها دارد. قطعا برگزاری چنین جشنواره ای گامی موثر در کشف استعداد های جوان است. با وجود محدودیت ها و عدم امکانات در شهرستان ها امسال استقبال مردم و شرکت کنندگان از موسیقی بیشتر بود که این خود جای قدردانی دارد.

اجرای نوازندگان ویلنسل دور از انتظار بود

کریم قربانی داور بخش کلاسیک جشنواره موسیقی هشتم در شاخه نوازندگی ساز ویلنسل گفت:  امسال خوشبختانه مسئولین جشنواره لطف و همت کردند و از موسیقی کلاسیک نیز استفاده کردند که حضور جوانان مستعد در این شاخه بسیار چشمگیر بود چرا که اضافه شدن این بخش به جشنواره به روند حضور جوانان در عرصه موسیقی کلاسیک و پیدا کردن راه درستشان کمک می کند که  در آینده این تاثیر را بیشتر خواهیم دید. من معتقدم شرکت در این جشنواره ، پیشرفت جوانان را تشدید می کند و باعث می شود جوانهای مستعد و با استعداد را بیشتر بشناسیم. نوازندگی شرکت کنندگان خیلی خوب بود و این امیدواری وجود دارد که در آینده از حضور این جوانان در اجراها بهره ببریم.

محسن تویسرکانی دیگر داور بخش نوازندگی ویلنسل نیز گفت: اجراهای شرکت کنندگان دور از انتظار بود چرا که در حال حاضر بواسطه نبود ارکسترها انگیزه ای برای جوانان جهت گرایش به سازهایی چون ویلنسل وجود ندارد اما این جشنواره نشان داد جوانان با انگیزه ساز می زنند که این خود جای خوشحالی است.

وی در خصوص سطح نوازندگی شرکت کنندگان در بخش ویلنسل اظهار داشت: در بعضی رده های سنی سطح نوازندگی خیلی به هم نزدیک و در برخی دیگر اختلاف سطح بیشتر بود که این مسئله طبیعی است .

داوود جعفری امید سومین داور بخش کلاسیک هشتمین جشنواره موسیقی جوان شاخه نوازندگی ویلنسل نیز با اشاره به اینکه جوانان شرکت کننده در جشنواره جوان خیلی بااستعداد هستند، بیان داشت: این جوانان هنوز تحصیل می کنند و برای رسیدن به جایگاه یک نوازنده خوب راه بسیار دارند چرا که موسیقی کلاسیک که من اسمش را موسیقی علمی می گذرام تکنیک زیاد ، روش و موزیکالیته خوب می خواهد.

وی ادامه داد: نوازنده های جوان ما خیلی با استعداد هستند اما در محیط ما گوش کردن به موسیقی کلاسیک پایین است ولی با این وجود خیلی با علاقه و انگیزه به نوازندگی مشغولند. در حال حاضر با شرایطی چون گران بودن ساز و تجملاتی شدن موسیقی بچه ها خصوصا نوازندگان شهرستانی توانسته اند خودشان را به جایی برسانند که در جشنواره موسیقی جوان به مرحله نهایی راه پیدا کنند که این جای خوشحالی است.

هشتمین جشنواره موسیقی جوان تا 21 شهریور ماه در تالار رودکی و خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها