امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109434
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری پنجاه و یکمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان تیژ- تربت حیدریه با حضور «حبیب ایل‌بیگی» مدیرعامل

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری پنجاه و یکمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان تیژ- تربت حیدریه با حضور «حبیب ایل‌بیگی» مدیرعامل انجمن، «رضا حسن‌زاده» رئیس جشنواره تیژ و معاون پژوهش و برنامه‌ریزی شهردار تربت حیدریه و «جواد جعفری» مدیراجرایی این جشنواره و سرپرست انجمن تربت حیدریه، امروز یکشنبه 16 شهریورماه در سالن اجتماعات انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.
در ابتدای این نشست ایل‌بیگی با تبریک میلاد امام رضا(ع) و خوش‌آمدگویی به اهالی رسانه و میهمانان حاضر در نشست از خراسان رضوی، گفت: این جشنواره از 22 الی 25 شهریور در تربت‌حیدریه برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: خوشحالیم که دومین جشنواره منطقه‌ای را به فاصله 20 روز در شهر دیگری برگزار می‌کنیم و این بار استان خراسان رضوی و شهر تربت حیدریه میزبان این جشنواره خواهند بود. معتقدم جشنواره‌های منطقه‌ای در راستای سیاست‌های انجمن امکان عرضه آثار را برای عکاسان، فیلم‌نامه‌نویسان و فیلم‌سازان فراهم می‌کند.
ایل‌بیگی افزود:  در این دوره مدیریت انجمن سینمای جوان به مناطق و شهرستان‌ها توجه ویژه ای شده است و در تلاش هستیم که عموم برنامه‌ها در کل یک استان برگزار شود؛ به‌عنوان مثال اختتامیه جشنواره منطقه‌ای اراک را در شهر خمین و در کنار بیت تاریخی امام راحل(ره) برگزار کردیم و فکر می‌کنم حضور در بیت تاریخی امام (ره) برای هنرمندان و میهمانان خاطره‌انگیز بود.
وی با بیان اینکه این جشنواره در ایام میلاد امام رضا(ع) برگزار می‌شود، افزود: به‌یقین از بارگاه ملکوتی ایشان انرژی لازم برای این کار فرهنگی و هنری را خواهیم گرفت. امیدوارم ارتباط دو سویه ای که میان ما و شهرداری تربت‌حیدریه صورت گرفته نتیجه خوبی برای فیلم‌سازان و عکاسان به همراه داشته باشد و یکی از دلایلی که برگزاری جشنواره منطقه‌ای را در تربت‌حیدریه انتخاب کردیم علاقه و اشتیاق مدیران و مسئولان این شهر مانند نماینده مجلس، شهردار، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد و حضور  این مدیران در انجمن و رایزنی در این رابطه است.
مدیرعامل انجمن سینمای جوان بابیان اینکه جشنواره تیژ با همکاری شهرداری تربت حیدریه برگزار می‌شود، افزود: جشنواره تیژ با همکاری شهرداری برگزار می‌شود و برای نخستین بار در کشور سازمانی به‌غیراز اداره فرهنگ و ارشاد در برگزاری یک جشنواره منطقه‌ای با ما همکاری کرده‌ است. معتقدم به کمک و مدد تمامی سازمان‌ها در سراسر کشور برنامه‌های فرهنگی و هنری به‌خوبی برگزار خواهند شد و امیدوارم جشنواره تیژ سرآغاز خوبی برای همکاری سایر ارگان‌ها با برنامه‌های فرهنگی و هنری باشد.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان با تاکید براینکه بسیاری از شهرهای ما فاقد سینما هستند و این بی‌عدالتی وجود دارد، افزود: نداشتن سینما به معنای نبود سالن نیست مثلاً تربت‌حیدریه شاید 10 سالن داشته باشد اما استفاده مفیدی از آن نمی‌شود و تنها در طول سال چند مراسم در این سالن‌ها برگزار می‌شود. آقای ایوبی با مدیرکل ارشاد استان‌ها صحبت‌ کرده‌اند که سالن‌های اداره‌ها و سازمانهای دولتی تبدیل به سینمای چند سئانس در طول روز شوند و مجتمع‌های فرهنگی در برخی از شهرها به برکت برگزاری گردهمایی‌ها و جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوان فعال شده‌اند.
مجتمع فرهنگی و هنری اندیشه شهر تربت حیدریه سینما می‌شود
وی خبرداد: با مسئولان تربت حیدریه توافق کرده‌ایم مجتمع فرهنگی اندیشه بعدازظهرها در اختیار انجمن سینمای جوان این شهر قرار گیرد و با یک بلیت‌فروشی اندک سینمای این شهر نیز راه بیفتد.
ایل‌بیگی همچنین بیان کرد: جشنواره‌های منطقه‌ای فرصتی است تا علاقه‌مندان، به دانش عکاسی و فیلم‌سازی خود بیافزایند.  در جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان آفتاب- اراک  نشست‌های  خوبی  در حوزه فیلم‌سازی و عکاسی برگزار شد و این روند در جشنواره تیژ تکرار می شود به عنوان نمونه دکتر الستی کارگاه «سینمای تجربه‌گرا» را برگزار خواهد کرد.
وی به برگزاری نشست عکاسی سینمای دفاع مقدس در جشنواره آقتاب اشاره کرد و افزود: یکی از نکات خوب آن جشنواره برگزاری کارگاه عکاسی با موضوع دفاع مقدس بود چراکه برگزاری این دست از نشست‌ها برای انتقال تجربیات کسانی که در 8 سال دفاع مقدس فعال بودند برای جوانان امروز ضروری است.
مدیرعامل انجمن ادامه داد: خوشبختانه «علی فریدونی» به عنوان کسی که عکس‌هایش از دوران دفاع‌مقدس برای علاقه‌مندان در جشنواره اراک به نمایش رسید و توانست تأثیری خوبی بگذارد در  تربت‌حیدریه نیزحضور خواهد یافت و آقای صارمی عکس های وی را نقد می‌کند. این جلسه در اراک بسیار مورد استقبال قرار گرفت و بیش از 5 ساعت به طول انجامید ؛ حاضران معتقد بودند نکاتی را از جنگ تحمیلی متوجه شدند که در سینما و تلویزیون کمتر  دریافت کرده اند.
وی توضیح داد: در این جشنواره فیلم‌سازان 7 استان حضور دارند و نشست‌های تخصصی به همراه تور عکاسی برگزار خواهد شد. شاید اگر بحث برگزاری جشنواره نبود هیچ‌گاه به سمت تربت‌حیدریه نمی‌رفتیم و این فرصت خوبی است که جوانان با اقلیم و فرهنگ مردم شهرهای مختلف آشنا شوند.
ایل‌بیگی افزود: زادگاه «استاد شفیعی کدکنی»  در  تربت‌حیدریه و  روستای کدکن است و  ما در حال تهیه مستندی در این رابطه به کارگردانی «سید جواد میرهاشمی» هستیم که در  افتتاحیه جشنواره تیژ به نمایش در خواهد آمد.
همچنین در جشنواره تیژ نیز به سنت همیشگی،  یک روز قبل از آغاز جشنواره به گلزار شهدای شهر تربت حیدریه خواهیم رفت و به مقام شامخ شهدای این شهر ادای احترام می کنیم و در پایان جشنواره برای زیارت به حرم امام رضا (ع) خواهیم رفت.
از آنجا که این جشنواره در خراسان رضوی زادگاه مرحوم «ابراهیم اصغر زاده» (فیلمسازی که در سانحه هوایی فوت کردند) اجرا می‌شود  بزرگداشت وی نیز برگزار و سه اثر از این هنرمند فقید به نمایش گذاشته می‌شود.
روز جمعه مصادف با روز ملی سینما بلیت سینماها نیم بهاء می‌شود
مدیرعامل انجمن سینمای جوان در نشست خبری جشنواره تیژ به برگزاری این طرح اشاره کرد و گفت: روز جمعه مصادف با روز ملی سینما بلیت سینماها نیم بهاء خواهد بود و طرح سلام سینما برای دومین بار در سینماهای سرایر کشور  اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حبیب ایل‌بیگی مدیرعامل انجمن سینمای جوان درباره طرح «سینما سلام»، گفت: در چند هفته اخیر بحث‌های متعددی در زمینه طرح سینما سلام مطرح شد ؛ البته دکتر ایوبی برای نمایش رایگان فیلم در 21 شهریور (روز ملی سینما) اعلام آمادگی کرده بودند و ما نیز بعد از برگزاری یک دوره مراحل آسیب‌شناسی اجرای آن را پشت سر گذاشته‎ایم اما در ادامه بررسی‌ها آقای ایوبی با برگزاری رایگان این طرح مانند گذشته موافق نبودند چراکه ممکن است رایگان شدن سینما به معنای بی‌ارزش بودن آن تلقی شود و اینکه شاید برخی سینماها امکانات لازم برای استقبال از مردم و ازدحامی که ایجاد خواهد شد را نداشته باشند.
وی ادامه داد: استقبال از این طرح به‌قدری از سوی مردم زیاد بود که برخی از سینماداران نتوانستند از پس کنترل جمعیت بر آیند. البته این ازدحام جمعیت در برخی سینماها نیز به‌خوبی کنترل شد. هیچ‌کس انتظار استقبال چنین جمعیتی نداشت و اگر قابل پیش‌بینی بود راهکارهای بیشتری برای برقراری نظم اعمال می‌شد.
ایل بیگی افزود: در بسیاری از شهرهای کوچک مردم برای نخستین بار به سینما رفتند و شوق حضور در سینما در آن‌ها ایجاد شد و مسئولان متوجه کمبودهایشان شدند. طرح سلام سینما برای سازمان سینمایی است و امیدواریم اتفاق های خوبی در ادامه بیفتد ، البته به‌شرط  آنکه صاحبان سینما همکاری کنند.
وی توضیح داد: امکان صحبت با تمامی سینماداران را نداشته ایم به همین دلیل به سراغ مسئولان صنوف  رفتیم تا در صورت همکاری طرح را برای دومین بار اجرایی کنیم. دوستان شورای صنفی با رایگان بودن کامل طرح موافق نیستند و می‌خواهند که نیم‌بها باشد و ما از آنجا که هدفمان این است که برای سینما آورده‌ای داشته باشیم پیشنهاد آن‌ها را پذیرفتیم. بنابراین روز جمعه 21 شهریورماه مصادف با روز ملی سینما به خاطر حمایت از سینمای ملی بلیت سینماها نیم بهاء خواهد شد.

فیلم‌های منتخب جشنواره تیژ آذرماه امسال در مشهد به نمایش می‌رسند
همچنین حسن‌زاده؛ رئیس جشنواره تیژ ارزیابی و معرفی بهترین تولیدات یک سال اخیر در حوزه  فیلم کوتاه و عکس را از هدف این جشنواره دانست و گفت: انجمن سینمای جوانان ایران این جشنواره را به منظور ارتقای سطح آگاهی، تجربه و بینش نسل جوان، نیل به سینمای ملی با هدف بسط و تعمیم ارزش‌های والای دینی و هویتی، تحکیم خانواده، موضوعات اجتماعی و فرهنگی، امید، عدالت، فرهنگ شهادت و دفاع مقدس، دستاوردهای جدید علمی، ظرفیت‌های فرهنگی، تمدنی، تاریخی و جغرافیایی کشور با نگاه به پرورش هنرمندانی متعهد، خلاق و توانمند برگزار می‌کند و امیدواریم موجب دستیابی به آثار فاخر فیلم کوتاه و عکس شود.
به گفته وی فیلم‌های منتخب جشنواره منطقه‌ای انجمن سینمای جوان تیژ- تربت حیدریه آذرماه امسال در مشهد به نمایش می‌رسند.

رئیس پنجاه و یکمین جشنواره تیژ از ارسال 1770 اثر به دبیر خانه جشنواره خبر داد و گفت: از زمان ارائه فراخوان،261 فیلم داستانی، 106 فیلم مستند، 130 فیلم پویانمایی، 54 فیلم تجربی،245اثر در حوزه مسابقه فیلمنامه‌نویسی و 1074 اثر در بخش عکس به این جشنواره ارسال شده است.
رضا حسن‌زاده ادامه داد: آثار ارسالی از سراسر کشور توسط سه نفر از استادان برجسته دانشگاه‌ها و مدرسان حوزه فیلم و عکس در ستاد مرکزی جشنواره واقع در تهران مورد بررسی قرار گرفته و به بخش مسابقه جشنواره راه پیدا می‌کرده‌اند.

حسن‌زاده درباره حضور آثار در مرحله نهایی این جشنواره گفت: در جشنواره امسال 4 فیلم پویانمایی، 9 فیلم نامه،55 فیلم داستانی،10 مستند،8 فیلم تجربی و 47 عکس به همراه یک مجموعه عکس به مرحله نهایی رسیده‌اند.
وی از افزایش 20 درصدی آثار در مقایسه با جشنواره‌های گذشته خبر داد و افزود: برگزاری این جشنواره برای نخستین بار از مرکز استان خارج و به‌دلیل ظرفیت‌های بالای برگزاری جشنواره در تربت حیدریه به این شهرستان واگذار شده است.
این هنرمند بیان کرد: بیش از 20 اثر پذیرفته شده در این جشنواره متعلق به مشهد و دیگر شهرهای استان خراسان رضوی است.

رئیس جشنواره تیژ افزود: امکان حضور آثار هنرمندانی  از کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ترکمنستان در این جشنواره وجود دارد و برخی این کشورها نیز آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده‌اند.
حسن‌زاده از برگزاری سه کارگاه آموزشی در جشنواره خبر داد و افزود: تورهای عکاسی با حضور  عکاسان برجسته کشور را برگزار می‌کنیم که قرار است با محوریت میراث فرهنگی و طبیعت خراسان فعالیت کنند و به طورحتم محصول آن را در قالب کتابی منتشر خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: در این جشنواره 8 کمیته در حوزه‌های اسکان، پذیرایی، تشریفات، سالن‌ها، نمایشگاه‌ها، افتتاحیه، اختتامیه، حراست و امنیت به طور مستقیم فعایت می‌کنند.
حسن زاده گفت: این دوره از جشنواره با هدف ارتقای سطح آگاهی، تجربه و بینش نسل جوان برای رسیدن به سینمای ملی و بسط و تعمیم ارزش‌های دینی و هویتی برگزار خواهد شد.

رئیس جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در ادامه گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه جشنواره ارائه کرد و یادآور شد: تا پایان مهلت ارسال آثار، بیش از هزار و 770 اثر در بخش‌های فیلم داستانی، فیلم تجربی، پویا نمایی، مستند، عکس و فیلمنامه به دبیرخانه ارسال شده که بیشترین آثار مربوط به بخش عکس و فیلم داستانی بوده است.

وی درباره هزینه‌های برگزاری این جشنواره و مجموع جوایز آن نیز گفت: مجموع جوایز برگزیدگان جشنواره 500 میلیون ریال است و بالغ بر 260 میلیون تومان نیز هزینه برگزاری جشنواره خواهد بود که باز هم 90 درصد آن را اقشار مختلف شهرستان تربت حیدریه در اختیار دبیرخانه قرار داده‌اند.

رئیس جشنواره تیژ با اشاره به‌عنوان جشنواره و انتخاب کلمه «تیژ» برای این جشنواره، گفت: تربت‌حیدریه از شهرهای قدمی خراسان است و نام خود را از قطب‌الدین حیدر گرفته است، ابوسعید ابوالخیر، عطار نیشابوری، ابوالقاسم گورکانی و... در تربت‌حیدریه مدفون‌ شده‌اند البته به‌غیر از عطار که مزار وی در نیشابور است.

حسن‌زاده ادامه داد: واژه تیژ برگرفته از محصول اقتصادی  ملی شهر تربت‌حیدریه است چراکه تربت‌حیدریه بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است و ازنظر کیفی مرغوب‌ترین زعفران جهان را دارد. زعفران وقتی قرمزی خود را نشان می‌دهد کشاورزان به اصلاح می‌گویند تیژ زده یعنی جوانه‌زده است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه وظایف شهرداری‌ها به‌عنوان خاستگاه خدمت‌رسانی به مردم گسترده‌تر شده است و به فرهنگ و زیرساخت‌های فرهنگی اهمیت ویژه‌ای می‌دهند و مجموعه شهرداری تربت‌حیدریه نیز از این هدف جدا نیست به همین دلیل به واسطه برگزاری جشنواره منطقه ای سینمای جوان میزبان هنرمندان دیگر استان‌ها می‌شویم تا از ظرفیت‌های فرهنگی  آنها نیز استفاده کنیم و بتوانیم در ادامه با درایت و آگاهی بیشتری در خدمت مردم باشیم.

متاسفانه جوانان تربت‌حیدریه فرصت اندیشه با سینما را ندارند!
وی با بیان اینکه 11 شهرستان کوچک‌تر  اطراف تربت‌حیدریه هستند که از امکانات این شهر بهره‌مند می‌شود، ادامه داد: زمانی که کودک بودم تربت‌حیدریه دو تا سینما داشت اما متأسفانه امروز جوانان همشهری من فرصت اندیشه با سینما را از دست ‌داده‌اند و ما دیگر سینما نداریم. چندی پیش که یکی از سینماها به دلیل فرسودگی تخریب شد من یاد فیلم «سینما پارادیزو» افتادم و باید بگویم بسیاری از جوانان این شهر لذت حضور  در  سینما محروم هستند.
رئیس جشنواره تیژ از بازگشایی یک سالن سینما خبر داد و گفت: تأکید دارم تا با همکاری دیگر سازمان‌ها فرصت استفاده از این جشنواره را برای مردم تربت حیدریه فراهم کنیم. بنده معتقدم برگزاری جشنواره تیژ برای مردم این شهر هدیه ای به همراه دارد یعنی بازگشایی یک سالن سینما که نویدبخش اتفاقات خوب دیگری است.
همچنین15 دفتر از شهرستان‌های مختلف مانند ایلام، برازجان، بوشهر، تبریز، تنگستان، تهران، زاهدان، سبزوار، گناباد، مشهد و نیشابور با این جشنواره همکاری می‌کنند.

مردم این شهر خانه‌هایشان را برای پذیرایی از میهمانان مهیا کرده‌اند
حسن زاده تاکید کرد: مردم تربت‌حیدریه از زمانی که متوجه شدند قرار است این جشنواره در شهرشان برگزار شود تمامی همراهی خود را با ستاد برگزاری داشته‌اند و بسیاری از مدیران شهرستان پای‌کار آمدند. ستاد برگزاری  از هنرمندان و مدیران این شهر تشکیل ‌شده و بخش عمده‌ای از همکاری را مردم با ما داشته‌اند. تربت‌حیدریه هتل خوبی ندارد اما مردم این شهر خانه‌هایشان را برای پذیرایی از میهمانان به بهترین شکل مهیا کرده‌اند.
حسن‌زاده ادامه داد: ابوالفضل جلیلی که دوره ای از زندگی خود را در تربت گذرانده در کارگاه‌ها به‌عنوان کارشناس حضور خواهد یافت. سعید سهیلی، لاله و  ستاره اسکندری، امیرحسین مدرس نیز برخاسته از این شهر هستند. همچنین «رضا رفیعی» مجری برنامه قند پهلو و از شاعران طنزپرداز  مجری مراسم ما خواهد بود البته او نیز زادگاه اش تربت حیدریه است. وی تاکید کرد تربت حیدریه زادگاه بزرگانی همچون شهید برونسی نیز  است.

جعفری: مردم تربت حیدریه از این رویداد بزرگ خرسند هستند
جواد جعفری؛ مدیر اجرایی جشنواره با تشکر از اصحاب رسانه واگذاری برگزاری این جشنواره به یک شهرستان کوچک را نشان از عدالت فرهنگی  دانست و گفت: امیدوارم همه استان‌ها از این عدالت برخوردار شوند و من انتخاب داوران از میان فیلم‌سازان شهرستانی که از بدنه فیلم کوتاه هستند اتفاق خوشایندی می‌دانم.
مدیراجرایی جشنواره تیژ ادامه داد: به منظور تشویق و ترغیب فیلم‌سازان قرار است طی هماهنگی‌های انجام شده با مدیران ستاد مرکزی ،هنرمندان تربت حیدریه  که اثرشان در این جشنواره  حضوردارد، کار بعدی شان مورد حمایت انجمن قرار گیرد.
وی ادامه داد: از هم اکنون آماده پذیرش فیلمنامه‌ها و طرح‌های فیلمسازان تربتی هستیم  و امید است با این حرکت بتوانیم زمینه بروز استعدادها و فیلمسازان دفتر تربت حیدریه را فراهم کنیم.
جعفری با تاکید بر اینکه برنامه‌هایی از این دست موجب رشد، ارتقاء و توسعه همه جانبه فیلم کوتاه خواهد شد، گفت: از همه عزیزانی که در شکل‌گیری این جشنواره نهایت تلاش و کوشش را داشته‌اند سپاسگزارم.
همچنین مردم تربت حیدریه از این رویداد بزرگ بسیار خرسند هستند و لحظه شماری می‌کنند تا هر چه سریع‌تر امکان میزبانی میهمانان عزیز  جشنواره تیژ برای آن‌ها فراهم شود.

بنابراین گزارش در پایان این نشست خبری از پوستر پنجاه و یکمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان تیژ- تربت حیدریه نیز رو نمایی شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها