امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109436
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: روز گذشته همایش دو روزه «نفس عمیق» در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب(سرچشمه) با حضور گروه‌های خودجوش ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: روز گذشته همایش دو روزه «نفس عمیق» در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب(سرچشمه) با حضور گروه‌های خودجوش فرهنگی آغاز به کار کرد.

این گروه‌های خودجوش فرهنگی بیشتر در عرصه‌های فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی، فروشگاه‌های ویژه کتاب‌فروشی، مراکز تولید و توزیع با موضوع «حجاب و عفاف» و تولید کنندگان لوازم‌التحریر اسلامی ـ ایرانی حضور داشتند.

بحث‌ها در این همایش دو روزه بیشتر بر مبنای کمک به این گروه‌های خودجوش برای داشتن «نفس عمیق» در این راه است؛ نفس عمیقی که از ایستادن این مراکز و گروه‌ها بر روی پای خود یعنی قدرت اقتصادی برمی‌خیزد.

تا جایی که حاج‌حسین یکتا به حاضران در این نشست می‌گوید: خمس و زکات و امور مالی اینجا مهم است چرا که برای داشتن «نفس عمیق» در راه فرهنگ که مورد تاکید مقام معظم رهبری است اگر خود را تقویت نکنیم در مسیر قله کم می‌آوریم چراکه در راه به جاهایی می‌رسیم که هوا رقیق است و شش بسیاری کار نمی‌کند و حتی ممکن است به جایی برسیم که دیگر هوایی نباشد.

این همایش که از یکی از سخنان مقام‌معظم رهبری الهام گرفته است به واقع چون شعار امسال فرهنگ و اقتصاد را در کنار هم قرار داده است و قرار است در کنار کار جهادی و عزم گروه‌های خودجوش، مدیریت جهادی را هم با آن تلفیق کند.

برای همین است که از تبلیغات و بازاریابی و توزیع و فروش تا مباحث اقتصاد اسلامی در کنار هم برای این همایش در نظر گرفته شده است.

حتی در این بین و در آخرین روز این همایش مسعود ده‌نمکی به جمع گروه‌های خودجوش فرهنگی می‌آید تا از تجربیات چند دهه کار فرهنگی و اقتصادی‌اش بگوید.

او از زدن سررسید می‌گوید سررسیدهایی که رهبر انقلاب به آنها گفته است دیگر آن را تولید نکنند تا ضرورت‌های جذابیت‌های بصری و قیمت‌هایی با قابلیت رقابت با دیگر محصولات حاضر در بازار.

ده‌نمکی تاکید می‌کند که باید در کنار جذب حزب‌الهی و تامین کالای جایگزین برای او برای قشر خاکستری که در تهاجم فرهنگی بیشترین حمله و یارگیری به سوی اوست حرکت کرد و برای همین است که به اعتقاد او «شاید دیگر مخاطب فیلم‌های ده‌نمکی بچه حزب‌اللهی» نباشد.

وقتی نگاهی به دو روز همایش «نفس عمیق» می‌اندازیم کار نیکوست که گویا قرار است این همایش فصلی ادامه می‌یابد اما مشکل عمیق‌تر از همه این حرف‌هاست.

پای درد و دل گروه‌های حاضر که می‌نشینی دغدغه در زبان آنها اوج می‌زند اینکه هم گلیم خود را از آب بکشند، هم به فرهنگ انقلابی و حزب‌الهی پایبند باشند و هم مخاطب خود را از دست ندهند.

یکی از میزان سودی می‌گوید که می‌تواند بگیرد؛ یکی نگران گران‌فروشی است که بازار ممکن است بر او تحمیل کند می‌گوید اگر عطری که 5 هزار تومان برایم هزینه تولید داشته را زیر 60 هزار تومان بفروشم کالایم را بی‌مقدار می‌خوانند؛ یکی نگران از دست رفتن مخاطبی است که در شمال تهران دارد و به دنبال ایرانیزه و اسلامیزه کردن بازاریابی است.

آن یکی از اینکه خریدار نیازی به اقلام فرهنگی حس نمی‌کند می‌گوید، و آن یکی از ضرورت‌های تولید جدید از محتوای یکسان می‌گوید.

تبلیغ چقدر با احادیث درباره بیع و شراء تطابق دارد و چه باید کرد که این همه تلاش اقتصادی و فرهنگی اثر گذار باشد چه اینکه حجت‌الاسلام علوی به آنها می‌گوید: مدیریت کسب سود، تلبیغ و ... غیرقابل اجتناب است اما اگر دقت نکنیم خود فرد در معرض آسیب قرار می‌گیرد و کار فرهنگی به مقصد نمی‌رسد.

اگر همه همایش «نفس عمیق» برای «اقتصاد فرهنگ» باشد که اینگونه است اما اینجا یک چیز واقعا کم است؛ اقتصادی که هنوز پس از سال‌ها از انقلاب اسلامی و حتی فراتر از آن از دوران نوشته شدن «اقتصادنا»ها در دوراهی اقتصاد مدرن و اقتصاد اسلامی باقی مانده است؛ اقتصادی که هنوز با توجه به قواعد مدرن اسلامی نشده و فقه پویایی خاص خود را به کار نگرفته تا از آن به بهترین نحو عبور کند.

و حال این حوزه است که باید به کمک گروه‌های خودجوش فرهنگی بیاید و با تمام هشدارهای حجت‌الاسلام علوی درباره شرایط کسب مال در اسلام که شاید بسیاری را خوفناک کرده باشد باید تا زمان شکل‌گیری یک اقتصاد اسلامی مبتنی بر فقه تنها دو چیزی که ایشان از مبانی اخلاقی می‌گوید رعایت کرد: «از حب مال دوری کن» و «الفقه ثم التجارة»
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها