امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109438
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه فرهنگی: مازیار بیژنی از کاریکاتوریست‌های سرشناس عرصه مطبوعات و مجلات معتبر کشور است. او از دیرباز بسیاری از

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه فرهنگی: مازیار بیژنی از کاریکاتوریست‌های سرشناس عرصه مطبوعات و مجلات معتبر کشور است. او از دیرباز بسیاری از مشکلات و معضلات را با زبان طنز به گوش مسئولان رسانده و  لبخندی را میهمان چهره مخاطبین کرده است. بیژنی همچنین قریب یک دهه در روزنامه کیهان ستون ثابت کاریکاتور داشت. سه‌شنبه هفته جاری قرار است در سازمان هنری رسانه‌ای اوج از او تجلیل به عمل آید.

فارس به همین بهانه به گفت‌وگویی با بیژنی پرداخت که مشروحش از نظر می‌گذرد:

از کی و چگونه کاریکاتور را شروع کردید؟

از اوایل انقلاب بود ابتدا نقاشی می کشیدم که آرام آرام نقاشی به سمت طنز و کاریکاتور، میل کرد.

فعالیت حرفهای چطور؟

فعالیت حرفه ای را از سال 74 بود که در هفته نامه "صبح" مهدی نصیری ، شروع کردم، تا اینکه زمینه ای فراهم شد تا در کیهان فعالیت کنم.

موضوعاتی که به تصویر می کشید سفارش نشریات است یا ایده خودتان؟

نشریات به ندرت سوژه‌ای را به بنده پیشنهاد می دهند. آنهایی را هم که پیشنهاد می دهند من انجام نمی دهم. کاریکاتور اگر مطبوعاتی باشد اخباری دم دست هست که بشود روی آنها کار کرد و ایده اصلی را از آنها بیرون کشید خیلی وقت ها اتفاق می افتد که این ایده ها اولویت نشریات هم باشند و مانند گل آقا نبوده که تیمی برای سوژه یابی داشته باشد.

تاکنون کدام شخص یا اشخاص بیشتر مورد لطف هنری شما قرار گرفته اند؟

من چهره کار نمی کنم و بیشتر موضوعات بودند که من آن هارا به تصویر می کشیدم، موضوعات داخلی مانند مجلس، دولت، گرانی، رشوه خواری و موضوعاتی از این دست و موضوعات خارجی مانند هولوکاست، خاورمیانه ....

اگر بخواهید یکی از کارهایتان را از بین تمام آثارتان انتخاب کنید کدام را بر می گزینید؟

من باید مجموعه ای از آنها را انتخاب کنم. آخرین کتابم نزدیک به دویست اثر دارد که از بین آنها باید چهل پنجاه تا را انتخاب نمایم و برایم مشکل است که از بین این چهل، پنجاه اثر هم یکی را انتخاب نمایم.

آیا کارتان برایتان درد سر آفرین نیز بوده است؟

کاریکاتور مطبوعاتی یعنی دردسر. کاریکاتور، مخصوصا کاریکاتور سیاسی طبیعی است که به کسی بر بخورد. هر چه مسائل مهمتر باشد ممکن است تاثیر بیشتری گذاشته و مخالفان جدی تر قدعلم کنند. نمی توانم درد سرهای ایجاد شده را اینجا بیان کنم که خود بیان آنها می شود درد سر.

خاطره تلخی از کارها و آفریده هایتان ندارید؟

خاطره تلخ نداشتم اما حوادث جالب چرا. بیشتر اتفاقات هنگامی بود که در کیهان حضور داشتم. ده سال در آنجا ستون ثابت داشتم. مورد جالب یکی حوادث کوی دانشگاه تیرماه 78 بود که با تظاهرات مردم قضیه جمع شد. در همین ماجرا بود که خبر رسید بعضی اراذل اتوبوس‌ها را آتش زده اند و دارند به تحریریه از سمت لاله زار می آیند. آقای هرندی با همان لحن و بیان خوبشان و با همان خونسردی مخصوصشان گفتند بگذارید بیایند ببینیم چه می گویند؟ گفتم کار از گفتگو و گفتمان گذشته است. برای عمل می آیند.(خنده) در نهایت با ورود بسیجیان غائله ختم شد.

خاطره دیگر نیز که مربوط به همین زمان است. بعد از واقعه کوی دانشگاه مجلس می خواست قانونی را تصویب نماید که نیروهای انتظامی حق ورود به محوطه دانشگاه را نداشته باشند. من کاریکاتوری کشیدم با این مضمون که جمعی از دزدها و معتادها از این قانون سوء استفاده کرده وارد دانشگاه شده و از آنجا برای ماموران شکلک در می آورند. چند روز بعد خانمی با بنده تماس گرفت و گفت من از روزی که آن کاریکاتور را دیده ام حالم خوب نیست، ما فرزندانمان را که برای تحصیل به دانشگاه فرستاده ایم یعنی قرار است دزد و خلافکار شوند، فحش داد و قطع کرد. معلوم بود که موضوع را خوب متوجه نشده است.

هنر کاریکاتور چگونه می تواند در خدمت جامعه در آید؟

هنر کاریکاتور هنری است که به طور طبیعی دارای پیام است، هنرمند باید با این چاقوی دو لبه دردها را با بیانی لطیف به گوش مسئولان برساند یا بعضی از کژ کارکردهای اجتماع و معضلات را برای اصلاح شدن طرح نماید اما در هنر، هستند افرادی که از هنر خویش بد استفاده می نمایند.

در مورد سبک کارتان از کسی الگو گرفته اید ؟

الگو از کسی نگرفته ام که بگویم مثلا فلانی الگوی من در این کار بوده اما شاید از برخی ایده هایی را گرفته باشم.

برای کسانی که می خواهند وارد این وادی شوند چه پیامی دارید؟

(خنده) این وادی وادی خطرناکی است. کاریکاتور کاری است که با فکر و اندیشه سر و کار دارد. کاریکاتور سهل و ممتنع است آسان به نظر می رسد اما نیاز به یک عقبه فکری دارد.

ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

گفت‌وگو از: احمد کاظمی

 

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار