امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109460
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 57
یدالله جوانی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: همه معتقدین به نظام اسلامی و دلسوزان واقعی کشور که عاقلانه می‌اندیشند، موفقیت هر دولت و از جمله دولت ...

یدالله جوانی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: همه معتقدین به نظام اسلامی و دلسوزان واقعی کشور که عاقلانه می‌اندیشند، موفقیت هر دولت و از جمله دولت دکتر حسن روحانی را موفقیت نظام و کشور دانسته و بر این اساس، در حد توان به دولت کمک می‌کنند. بدیهی است که اگر از سوی این افراد، نقدی هم بر دولت نسبت به سیاست‌ها و عملکرد‌ها وارد شود، نیت‌ها و انگیزه‌ها اصلاح اشتباهات و حل مشکلات جامعه و کشور است. کسانی که عدم موفقیت دولت برای حل مشکلات کشور و مردم را با انگیزه‌ها و اهداف سیاسی به انتظار نشسته باشند، به طور قطع فاقد نگاه جامع نسبت به مسائل انقلاب، نظام، کشور و مردم هستند.

در جمهوری اسلامی دولت مستقر به معنای قوه مجریه را، تا زمان داشتن مشروعیت ناشی از تأییدات و حمایت‌های مقام معظم رهبری، باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار داد. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در همین راستا در دیدار اعضای مجلس خبر‌گان رهبری در تاریخ 13/6/93 فرمودند: «حمایت و کمک به دولت و دستگاه‌های اجرایی و عملیاتی را همه بایستی وظیفه خودمان بدانیم که ان‌شا‌ء‌الله انجام بگیرد.»

از منظر مقام معظم رهبری، وظیفه همه کمک به دولت است، لکن این حمایت و کمک کردن‌ها به دولت یا قوه دیگر، هیچ منافاتی با نقد و ایراد گرفتن به بعضی از سیاست‌ها یا عملکرد‌های آنها ندارد. معظم‌له در دیدار مذکور در همین راستا می‌فرمایند: «یکی از نقاط مهم این است که از مسئولان هم، همه باید حمایت کنند. حمایت منافات ندارد با اینکه شما یک ایرادی هم به فلان مسئول، یا دولت، یا قوه قضائیه، یا مجلس داشته باشید اما حمایت باید به هر حال انجام بگیرد.»

بررسی سیره عملی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی طی 25 سال گذشته، نشان می‌دهد که معظم‌له بیش از هر کس دیگری از دولت‌ها با گرایش‌های مختلف حمایت و پشتیبانی به عمل آورده تا در انجام وظایفشان موفق‌ شوند. یکی از شیوه‌های حمایتی رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی، ترسیم نقشه راه برای هر دولت مستقر، با توجه به اقتضائات زمان، نیاز‌های کشور و شرایط دولت است. معمولاً چنین اقدامی از سوی معظم‌له، در دیدار اعضای هیئت دولت در هفته دولت در هر سال صورت می‌پذیرد. بنابر‌این رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت و تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی، فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی را در چنین دیدار‌هایی باید با نگاه راهبردی مورد توجه قرار داده و به عنوان یک نقشه راه برای موفقیت خود، بر مبنای آن عمل کنند.

خطای راهبردی خواهد بود اگر دولتی‌ها به این نوع سخنان در جمع خود، به دیده پند و اندرز یا نصیحت و حتی توصیه بنگرند. سخنان رهبری در جمع مسئولان نظام، عالمانه و حکیمانه و بر مبنای کار کار‌شناسی و بر‌آورد‌های راهبردی است. نباید فراموش کنیم که مقام معظم رهبری قبل از عهده‌دار شدن مقام ولایت، دو دوره عهده‌دار مقام ریاست جمهوری بودند و پس از آن نیز، ربع قرن از دوران رهبری ایشان با رویکرد مدیریت جهادی می‌گذرد. ایشان از هر کس دیگری نسبت به امور در تمامی زمینه‌ها آگاه‌تر بوده و به طور قطع، آنچه را می‌گویند بهترین‌ها خواهد بود. افزون بر این، بهره بردن معظم‌له از نقطه‌نظرات صاحب‌نظران و کار‌شناسان در هر حوزه‌ای را هم باید مورد توجه جدی قرار داد.

بر اساس آنچه گفته شد، اعتقاد بر این است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در هفته دولت در سال جاری، نقشه راهی را برای دولت آقای روحانی ترسیم کردند که تنها راه موفقیت این دولت حرکت بر اساس این نقشه است. هر چند در بسیاری از رسانه‌ها و نوشته‌ها پس از این دیدار، از سخنان مقام معظم رهبری خطاب به دولت با عنوان «توصیه‌ها» یاده شد، لکن به نظر می‌رسد عنوان «نقشه راه» جامع‌تر و به واقع نزدیک‌تر است. نقشه‌ای که بسیار دقیق بوده و عمل بر اساس آن نتیجه‌بخش است. عاقلانه نیست که به دستورات و نسخه یک پزشک ماهر برای بیماری که از درد رنج می‌برد، عنوان «توصیه» گذاشته شود و بعد هم این «توصیه»، به گونه‌ای تفسیر و معنا گردد که مثلاً فرد توصیه شونده دارای اختیاری برای عمل یا رد توصیه بوده، هر‌چند عمل به توصیه بهتر است. در چنین وضعیتی باید گفت، این بیمار اگر می‌خواهد از درد و رنج‌ رهایی یابد، باید بر اساس دستور و نسخه پزشک عمل نماید. در واقع نسخه پزشک نقشه راه بیمار برای رسیدن به سلامت است. با همین نگاه باید گفت، نقشه راه ترسیم شده برای دولت یاز‌دهم در دیدار مقام معظم رهبری از سوی معظم‌له، نقشه راه موفقیت دولت است.

در نقشه راه ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری برای موفقیت دولت در حل مشکلات کشور و مردم، 15 دستور وجود دارد که عبارتند از:

1- کار و فعالیت و خدمت مستمر به مردم و پر‌هیز از حاشیه‌سازی‌ها.

2- حفظ انسجام درونی و شنیده شدن یک صدا از دولت.

3- پر‌هیز از دو‌قطبی کردن جامعه با شعار‌ها و دعوا‌های سیاسی.

4- اسیر جناح‌بندی‌ها نشدن دولت و اعضای آن، مسئله فتنه و فتنه‌گران از مسائل مهم و خطوط قر‌مز است.

5- رعایت سعه صدر و آرامش در قبال انتقاد‌های منصفانه، پاسخ به انتقاد‌ها هم باید منطقی و با خونسردی داده شود.

6- رعایت انصاف از اقدامات و سیاست‌های دولت‌های گذشته.

7- موضع‌گیری صریح و قاطع در قبال مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی.

8- تأکید بر ادامه پر‌شتاب رشد علمی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان.

9- پشتیبانی از طرح نظام سلامت و ادامه حمایت از آن.

10- لزوم تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی و حمایت از تولید. بسته سیاست‌های اقتصادی باید با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منطبق باشد.

11- مساعدت ویژه به بخش کشاورزی، صنایع بخش کشاورزی، یکی از بخش‌های راهبردی است.

12- توجه ویژه به بخش معدن و ارزش افزوده و اشتغال‌زایی این بخش.

13- سختگیری بیشتر و اعمال قدرت دولت در خصوص واردات کالا‌‌های غیر‌ضروری و تجملی.

14- صرفه‌جویی در آب کشاورزی از طریق شیوه‌های نوین آبیاری.

15- توجه جدی برای تکمیل مسکن مهر، اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند.

امید آنکه دولت آقای روحانی با عمل بر مبنای این نقشه راه، بتواند مشکلات کشور و مردم را حل کند.
 
مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد وخبر گزاری فارس صرفا آن را باز نشر کرده است

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها