امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109483
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۹
تعداد بازدید: 21
«حسین اکبری» سفیر ایران در لیبی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تشریح اوضاع امنیتی این کشور، گروه‌های درگیر ...

«حسین اکبری» سفیر ایران در لیبی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تشریح اوضاع امنیتی این کشور، گروه‌های درگیر با یکدیگر، نقش کشورهای خارجی و نیز آینده لیبی پرداخت.

درگیری‌های داخلی در لیبی به نیابت از برخی کشورهای منطقه است

سفیر ایران در لیبی در خصوص درگیری بین گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان در این کشور با بیان اینکه فضای لیبی فضای خاصی است که در آن جریانات اسلامی تندرو و میانه‌رو با هم می‌جنگند نه جریانات اسلامگرا با جریانات غیر اسلامگرا، یادآور شد: همه طرف‌های درگیر به نوعی خود را انقلابی می‌دانند و برای نجات و اصلاح مسیر انقلاب می‌جنگند؛ همه آنها به نوعی در انقلاب سهم داشته و ادعای اصلاح‌ انقلاب را دارند.

سفیر ایران با بیان اینکه هر 2 طرف یکدیگر را متهم به حمایت خارجی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این موضوع  درست است، زیرا شدت درگیری‌ها ناشی از دخالت کشورهای خارجی‌ است که در لیبی اهدافی را برای خود متصور هستند.

اکبری با ذکر این نکته که روند بحران در لیبی سریع است، گفت که امروز سرعت تحولات لیبی به اوج خود ‌رسیده که به تخریب مراکز حیاتی و حساس کشور و قطع آب و برق در پایتخت منجر شده است. وی افزود: این نتیجه جنگی است که از 15 رمضان شروع شد.

وی بدون اشاره صریح به نام کشورهایی که در خاورمیانه و شمال آفریقا از طریق طرفهای داخلی درگیر رقابت و جنگ قدرت هستند، به ذکر اینکه لیبی (به دلیل سیاست این کشورها و متحدان غربی آنان) در حال تقسیم (سیاسی) است بسنده کرد و گفت: دو جریان با ادله‌هایی یکدیگر را متهم می‌کنند که به نیابت از کشورهای خارجی می‌جنگند.

اکبری در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای خارجی هم در این نا امنی‌ها و آشوبها نقش ایفا می‌کنند، گفت: کشورها تلاش می‌کنند آشکارا وارد میدان لیبی نشوند. امروز موجی در منطقه ایجاد شده و برخی کشورها موافق و برخی مخالف جریان «اخوان المسلمین» هستند که این موضوع باعث صف‌بندی در بین کشورها شده و این صف بندی در کشورهایی که دچار نا امنی و بی ثباتی هستند کاملاً آشکار است.

تشکیل دولت مرکزی در لیبی در هاله‌ای از ابهام

سفیر ایران در لیبی در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل کمیته تدوین پیش‌نویس قانون اساسی با انتخاب مردم و پس از آن آغاز به کار پارلمان، یادآور شد: علیرغم این تحولات، دولت‌سازی در هاله‌ای از ابهام است و طرفین تلاش می‌کنند با قدرت نظامی، موقعیت سیاسی خود را تثبیت و با اتکا به قدرت نظامی، دیگران را وادار به تمکین کنند.

اکبری ادامه داد: از ابتدای بحران این کشور 22 میلیون سلاح در اختیار 6 میلیون جمعیت آن قرار گرفت و هر گروهی تلاش کرد با جذب و تسلیح جوانان قدرت خود را افزایش دهد.

وی با ذکر این نکته که اراده بیرونی نیز وجود دارد که تلاش می‌کند لیبی به سمت ثبات حرکت نکند، خاطرنشان کرد: این بحران نشان می‌دهد که تلاش کشورهای خارجی، ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور است.

وی در خصوص نقش پارلمان در ایجاد ثبات در لیبی نیز گفت: پارلمان جدید با حداقل آرا تشکیل شد و کارش را شروع کرد، اما به دلیل شرایط امنیتی نتوانسته در پایتخت باشد و در شرق این کشور تشکیل جلسه می‌دهد، اما کنگره سابق که باید منحل می‌شد همچنان به کار خود مشغول است و دو جریان به موازات هم فعالیت می‌کنند.

افزایش ناامنی در لیبی به اسم دفاع از انقلاب

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود به گزارش وزارت کشور لیبی از اوضاع امنیتی این کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس این گزارش، در طول یک ماه، بیش از 10 هزار در جرم در این کشور رخ داده است که موضوع نشانگر میزان ناامنی در لیبی می‌باشد.

اکبری با بیان اینکه مردم به شدت تحت فشار هستند و همه به اسم انقلاب و مردم در حال تخریب لیبی می‌باشند، اظهار داشت: این موضوع باعث دلسردی مردم افزایش نفوذ کشورهای خارجی شده است.

سفیر در خصوص درگیری‌هایی که موجب از بین رفتن زیرساخت‌ها در این کشور شده است و آینده این کشور نیز گفت: متاسفانه طرف‌های درگیر از پیشرفته‌ترین سلاح‌ها استفاده و با توان نظامی بالا به یکدیگر حمله می‌کنند که این روش جنگ و مبارزه موجب تخریب بالا به خصوص در فضای شهرها می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا القاعده یا داعش نیز در این درگیری‌ها نقش دارند، افزود: از جریانات تندرو تا گروه‌های میانه در این درگیری‌ها نقش دارند، اما داعش چندان فعال نیست و بیشتر جریانات تندرو سلفی هستند.

سفیر ایران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ژنرال «هفتر»، فعالیت‌ها و نقش وی در تحولات کنونی لیبی نیز گفت: وی از ژنرال‌های قذافی بود که مدتی برای جنگ به چاد رفت و آنجا اسیر شد، سپس به آمریکا رفته و بعد علیه قذافی شد و در جریان انقلاب با وی مقابله کرد و امروز علیه اسلامگرایان تندرو بپا خواسته که باعث حمایت ارتش از وی شده است.

اکبری ادامه داد: هفتر در حال حاضر در میدان درگیری است و ادعا و افتخارش این است که از سوی هیچ کشوری مورد حمایت نیست، در جنگ اعراب و اسرائیل حضور داشته و از جمال عبدالناصر مدال افتخار دارد.

وی افزود: امروز بیش از 300 هزار نیروی مسلح در لیبی وجود دارد که سازماندهی شده و مشغول جنگ هستند.

سفیر ایران ژنرال هفتر را یکی از 4 جریان موجود در لیبی خواند و ادامه داد: اسلامگرایان تندرو، کنگره قبائل و باقیماندگان رژیم سابق دیگر گروه‌ها هستند که در حال حاضر در جریان جنگ لیبی حضور دارند. امروز بیشترین قدرت را جریانات اسلامگرای تندرو دارند.

بافت قبایلی و «نفت» دو عامل حفظ کننده لیبی از تجزیه

اکبری، ثقل جنگ را در دو شهر «بنغازی» و «طرابلس» دانست و ضمن بعید دانستن تجزیه این کشور گفت: درگیری در شهرهای دیگر به این شدت نیست.. احتمال تجزیه لیبی به دلیل شرایط جغرافیایی، سیاسی و بافت قبایلی آن بعید است؛ نخست اینکه قبایل لیبی در جغرافیای آن پراکنده هستند و دوم اینکه نفت که تنها منبع درآمد این کشور است همه آنها را به ناچار با یکدیگر متحد می‌کند، چرا که برای استخراج و صادر کردن نیاز به همکاری همه کشور است و آنها باید با هم متحد باشند؛ در غیر این صورت با مشکل روبه‌رو می‌شوند؛ ضمن اینکه در هر منطقه‌ای گروه‌ها با یکدیگر درگیر هستند و به این گونه نیست که هر منطقه‌ای دست گروه خاصی باشد.

سفیر کشورمان در خصوص وضعیت صادرات نفت لیبی نیز اظهار داشت: صادرات نفت تقریباً متوقف شده است. آمار اخیر 100 هزار بشکه است در حالیکه این آمار زمانی به 550 هزار بشکه هم رسید.

اکبری ادامه داد: شرایط ناامنی در لیبی مانع از آن شده که نفت صادر شود، ضمن اینکه اساساً حکومت مقتدری در لیبی نیست که صادرات را تضمین کند؛ امروز قدرت دست نیروهای نظامی و شبه‌نظامی است و دولت عملاً فاقد توانمندی برای اداره و مدیریت است.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها