امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109529
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۶
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، منصور معظمی در یک نشست خبری در وزارت نفت اظهار داشت: دو فصل نوین در صنعت نفت ایران اتفاق افتاده است که یکی از ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، منصور معظمی در یک نشست خبری در وزارت نفت اظهار داشت: دو فصل نوین در صنعت نفت ایران اتفاق افتاده است که یکی از آنها سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دیگری استفاده از ظرفیت‌های بند «ق»‌تبصره 2 قانون بودجه است.

وی ادامه داد: در راستای بند ق تا امروز 70 میلیارد دلار پروژه تعریف و به شورای اقتصاد ارسال کرده‌ایم که این پروژه‌ خانه‌های مردم را متاثر کرده هزینه‌ها را کم می‌کند، صرفه‌جویی انرژی را محقق وحمل و نقل را متحول می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت تاکید کرد: دولت و مجلس در نظر دارند برای سال آینده نیز این بند را تکرار کنند.

*تا در خاورمیانه نفت هست وجود داعش و منازعات سیاسی طبیعی است

وی با بیان اینکه آمریکا بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده نفت خام است، اضافه کرد:‌ از 1688 میلیارد بشکه ذخایر نفت دنیا نزدیک 50 درصد در خاورمیانه قرار دارد و بنابراین داعش و اختلافات و تنازعات سیاسی در خاورمیانه طبیعی است.

وی با تاکید بر این که تا نفت در خاورمیانه است تنازعات وجود خواهد داشت، افزود: مصرف‌کننده به دنبال نفت ارزان و امن است و نقش بازار مصرف‌کننده امروز از نقش تولید‌کننده در این بازار بیشتر شده است.

معظمی تصریح کرد: مصرف‌کننده به سمت کاهش اتکای خود به نفت تولید کنندگان و به خصوص خاورمیانه حرکت کردند و به همین دلیل نقش استراتژیک خاورمیانه اگر چه کاهش نخواهد یافت اما افزایش هم نخواهد یافت.

*دلیل آلودگی هوای زمستان سوزاندن سوخت مایع در نیروگاه‌ها بود

وی با بیان اینکه به دنبال رسیدن به پایداری در حوزه نفت و گاز هستیم،گفت: ما همین امروز درباره محدودیت گازرسانی به واحدهای صنعتی در زمستان برنامه‌ریزی می‌کنیم در حالی که از نظر حجم مخازن گاز در دنیا اول هستیم اما مشکل تولید داریم.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با تاکید بر اینکه تا پایان امسال به افزایش 100 میلیون مکعبی تولید گاز خواهیم رسید گفت: آلودگی هوای زمستان را یادمان نرفته است، چرا که دلیل این آلودگی ارائه سوخت مایع به نیروگاه‌ها بود و اگر به جای سوخت مایع گاز بدهیم آلودگی کم می‌شود کما این که امروز در تهران کمی بهتر نفس می‌کشیم.

*تاثیر صادرات گاز به اروپا روی امنیت ایران

وی اظهار داشت: سال آینده به عراق گاز خواهیم داد و با عمان هم قرارداد داریم و سال 95 از گاز لبریز خواهیم بود.

معاون وزیر نفت در ادامه افزود:‌ چرا روس‌های در درگیری با اروپا زور گفته‌اند و در اکراین کریمه را جدا کردند؟ آیا صدور گاز ما به  اروپا تاثیر مستقیمی روی امنیت ما نخواهد گذاشت؟ قطعا این طور خواهد بود و اگر توان صادرات انرژی ما در نقاط استراتژیک دنیا بیشتر باشد قطعا رفتار 5+1 متفاوت خواهد بود.

* اعلام آمادگی54 شرکت برای سرمایه‌گذاری در سیراف

معظمی ادامه دا: 54 شرکت برای احداث 8 پالایشگاه در سیراف اعلام آمادگی کردند که همه آنها بخش خصوصی هستند و حداقل باید 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند.

وی با بیان اینکه اگر فضا را شفاف کنیم همه خواهند آمد گفت: پدیده بابک زنجانی نتیجه دور زدن مقررات و شفاف نبودن چارچوب‌هاست.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت اظهار داشت:‌آنچه در تولید مواد اولیه  بنزین در پتروشیمی اتفاق می‌افتاد نه توجیهی در سلامت مردم و نه توجیهی در اقتصاد داشت و پاک شدن هوا نشانه خوبی بر درستی سیاستگذاری واردات بنزین است.

*روسیه شریک استراتژیک ایران است

وی با اشاره به فعال کردن و استفاده از ابزار دیپلماسی انرژی گفت: با چینی‌ها و روس‌ها کار جدی را آغاز کردیم، چنانکه وزیر نفت به جای وزیر خارجه رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه است و برای استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های مشترک کار خوبی را آغاز کرده‌ایم.

وی تاکید کرد:‌ روسیه شریک استراتژیک ایران است و در هر موردی که بتوانیم از جمله نفت با آنها همکاری خواهیم کرد.

معظمی اضافه کرد:‌ با چینی‌ها هم یکی کار جدی را آغاز کرده‌ایم که در آینده درباره آن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی اظهار داشت: تحریم یعنی جنگ تمام عیار اقتصادی و در جنگ هم حلوا قسمت نمی‌کنند. طبیعی است که ما تحریم را دور می‌زنیم پشت سد تحریم نمی‌مانیم و از هر روشی برای شکستن آن استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد:‌ در 5 ماهه نخست امسال صادرات نفت ما نسبت به برنامه‌ی مصوب 8.2 درصد افزایش یافته و تولید پتروشیمی نیز 5 درصد افزایش یافته است.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت تصریح کرد:‌ دنیای استکبار می‌خواهد پشت شما را به خاک بمالد و ما هم در تکنیک کشورداری تلاش می‌کنیم ضربه فنی نشویم.

*گاز فلر سال‌های است که می‌سوزد و کسی هم ضجه نمی‌زند

وی در ادامه گفت: گازهای فلر سال‌هاست که می‌سوزد و یک قرارداد هم مثل کرسنت بسته می‌شود به این سرنوشت دچار می‌شود کسی هم نه گریه‌ای می‌کند و نه ضجه می‌زند که سالانه میلیاردها دلار سرمایه کشور می‌سوزد. ما در راستای مهار این مسئله NGLها را تعیین تکلیف کردیم.

وی با بیان اینکه بنا داریم ظرفیت تولید نفت خام و معیانات گازی را تا 3 یا 4 سال آینده به 5.7 میلیون بشکه در روز برسانیم گفت: افزایش ظرفیت تولید یا افزایش توان صادراتی قدرت چانه‌زنی کشور را در صحنه بین‌المللی افزایش می‌دهد چنانکه اگر عربستان امروز می‌تواند بازیگر قیمت نفت باشد برای این است که توان تولید دارد.

وی اظهار داشت: حتما سال 93 مشکلات سوخت‌رسانی سال 92 را نخواهیم داشت و به صنایع ابلاغ خواهیم کرد هر کدام چقدر سوخت مصرف خواهند کرد.

وی با بیان اینکه تا 3یا 4 سال آینده 97 درصد کشور زیر پوشش مصرف گاز خواهد رفت،گفت: وظیفه ما به عنوان دولت افزایش تولید ثروت در نتیجه افزایش تولید ناخالص ملی درآمد سرانه و در نهایت افزایش رفاه خواهد بود.

*شرایط تحریم نفت ممکن است در گاز هم تکرار شود

وی ادامه داد: قراردادهای جدید نفتی ایران هنوز نهایی و به دولت ارائه نشده است ولی از همه قراردادهای نفتی جهان برای تدوین مدل خودمان استفاده کرده‌ایم.

معظمی تصریح کرد:‌اگر اقتصاد شما تک‌محصولی باشد ممکن است شرایط تحریم نفت در مورد گاز هم تکرار شود اما اگر سبدی از انواع صادرات نفت و گاز و فراورده و پتروشیمی و کالای غیر نفتی داشته باشد این مشکل ایجاد نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید سبد انرژی داخلی را متنوع کنیم،گفت:‌بخش انرژی کشور به وزارت نفت و نیرو تقسیم شده است اما ما معتقدیم مدیریت کلان حوزه انرژی کشور باید یکپارچه باشد تا بتوانیم برای رساندن انواع انرژی و بهینه‌سازی آن برنامه‌ریزی کنیم.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها