امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109551
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۲۱
تعداد بازدید: 92
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه «گاردین»، ده روز مانده به همه‌پرسی، بریتانیا روز یکشنبه، شاید خیلی دیر متوجه شد در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه «گاردین»، ده روز مانده به همه‌پرسی، بریتانیا روز یکشنبه، شاید خیلی دیر متوجه شد در اسکاتلند چه می‌گذرد. برای سالیان، احساسات ملی‌گرایانه اسکاتلند‌ها نادیده یا دستکم گرفته شده است. این پایان هفته نشان داد که هیچ چیز در ده روز آتی برای «بریتانیا» مهم‌تر از همه‌پرسی پیش رو نیست.

نظرسنجی «یوگاو» که هفته‌نامه «ساندی تایمز» منتشر کرد نشان داد کمپین «آری» (موافقین استقلال) با 51% آرا از مخالفین پیشی گرفته‌اند. چیزی که در تمام این سالها اتفاق نیفتاده بود. با استقلال اسکاتلند ده روز فاصله داریم.

گاردین در ادامه با اشاره به مناظره دوم «الکس سموند» رهبر کمپین «آری» با «آلیستر دارلینگ»، رهبر مخالفین استقلال در کمپین «نه» می‌نویسد: «تنها دو هفته از مناظره گذشته و بطور قطع حرف‌های سموند در ذهن اسکاتلندی‌ها تاثیرگذار بوده است.» نظرسنجی «یوگاو» تغییر محسوس در آرای حزب کارگر را گزارش می‌کند، اگرچه در دیگر گروه‌ها هم تغییر رای به نفع استقلال صورت گرفته است.

به نوشته گاردین، چهار هفته پیش تنها 18 درصد از رای‌دهندگان عضو حزب کارگر در کمپین «اری» بودند، درحالیکه امروز 35% از اعضای حزب کارگر، کمپین حزبی برای مخالفت با استقلال را نپذیرفته و می‌گویند به استقلال رای «آری» خواهند داد. همچنین چهار هفته پیش 33% از زنان به استقلال اسکاتلند «آری» می‌گفتند ولی حالا 47% یعنی به تقریب نیمی از زنان اسکاتلندی با استقلال موافقند. پشتیبانی طبقه کارگر هم از 41% به 56% رسیده است و حمایت گروه سنی زیر 40 سال از 39% به عدد شایان توجه 60% دست یافته.

اگر این روال ادامه یابد می‌توان سموند را پیروز نهایی همه‌پرسی دانست اما آیا سموند می‌تواند این نتیجه را تا پایان روز دهم حفظ کند؟

گاردین در خاتمه با اشاره به همه‌پرسی استقلال ایالت «کبک» که سال 1995برگزار شد و با تمهیدات کانادا و سفر صدهزار کانادایی به «مونترئال» در سه روز مانده به همه‌پرسی ، با نتیجه 50/5% رای مخالف استقلال در برابر 49/5% رای موافق به شکست استقلال طلبان انجامید، از نظرسنجی «یوگاو» به عنوان هشداری برای بریتانیا یاد می‌کند.

ظاهرا پیامدهای فاجعه‌آمیز استقلال اسکاتلند برای پادشاهی بریتانیا و روند سیاسی این کشور، به دنبال نتیجه نگران کننده نظرسنجی اخیر بسیاری از سیاستمداران این کشور را به تب و تاب انداخته است. این درحالیست که دولت بریتانیا هنوز هیچ برنامه‌ مشخصی برای احتمال ظهور اسکاتلند مستقل نیاندیشیده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها