امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109573
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش مانیتورینگ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از العربیه، جلسه پارلمان عراق برای دادن رای اعتماد به کابینه دولت حیدر العبادی با حضور

به گزارش مانیتورینگ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از العربیه، جلسه پارلمان عراق برای دادن رای اعتماد به کابینه دولت حیدر العبادی با حضور نمایندگان راه یافته به سومین دوره پارلمان با تلاوت آیاتی از قرآن آغاز شد.

این جلسه قرار بود راس ساعت 8 به وقت محلی(9:30 به وقت تهران) آغاز شود ولی با تاخیر 30 دقیقه‌ای به دلیل حاضر نشدن تعدادی از نمایندگان آغاز شد.

در این جلسه تعدادی از سفرا و مقامات خارجی از جمله سفیر کشورمان حسن دانایی فر نیز حضور داشتند تا جلسه رای اعتماد به دولت جدید را از نزدیک مشاهده کنند.

خروج نمایندگان کُرد و فراکسیون بدر در ابتدای جلسه رای اعتماد

در ابتدای این نشست ابتدا پس از آنکه نماینده فراکسیون بدر و نماینده یکی از احزاب کردی از جلسه خارج شدند برای بررسی حد نصاب دوباره اقدام به شمارش تعداد نمایندگان حاضر در جلسه شد.

اگر این جلسه به دلیل بیرون رفتن تعدادی از نمایندگان از حد نصاب خارج شود امکان برگزاری جلسه رای اعتماد نخواهد بود.

نوری المالکی در جلسه امروز پارلمان پیشنهاد داد که برای بازگشت نمایندگان خارج شده از جلسه نیم ساعت جلسه به استراحت داده شود.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق رای اعتماد به وزرای کابینه، معاونان رئیس جمهور و معاون رئیس پارلمان را سه دستور کار جلسه امروز عنوان کرد.

العربیه از بغداد گزارش داد که 289 نماینده در جلسه امروز پارلمان عراق برای دادن رای اعتماد به دولت حضور دارند.

یکی از نمایندگان کرد در سخنانی بار دیگر از سلیم الجبوری خواست تا جلسه را به فردا موکول کند که رئیس پارلمان با این پیشنهاد بار دیگر مخالفت کرد.

حیدر العبادی برنامه دولت جدید را ارائه داد/تشکیل نیرو‌های مردمی با عنوان «سپاه ملی» در استان‌های مختلف

در ادامه این جلسه حیدر العبادی طی سخنانی برنامه دولت جدید را در پارلمان قرائت کرد و گفت: مشکلات جدید در کشور ما را وادار کرد تا اولویت‌های خود را تغییر دهیم.

العبادی با اشاره به اینکه دولت جدید استراتژی جدی برای مواجه شدن به تهدیدات دارد از ضرورت انقلاب در سیستم اداری و ایجاد دولت الکترونیک در عراق خبر داد.

وی همچنین سیاست‌های جدید نفتی و مالی جدید را محور تلاش‌ها دولت برای رسیدن به توسعه پایدار عنوان کرد.

نخست وزیر جدید عراق بهبود روابط خارجی با کشورهای عربی و کشورهای همسایه عراق را اولویت سیاست خارجی دولتش دانست.

وی همچنین گفت: من و دولتم به حل اختلافات با دولت منطقه کردستان در اربیل متعهد هستم.

جیدر العبادی در ادامه اظهار داشت که در سیاست‌های امنیتی بازبینی خواهد کرد و در نظر دارد تا نیروهای مردمی در تمام استان‌ها با عنوان «سپاه ملی» تشکیل می‌دهیم تا مردم در کنار ارتش و نیروهای امنیتی تامین کننده امنیت ملی عراق باشند.

منابع خبری اعلام کردند که نمایندگان کرد و نماینده فراکسیون بدر به جلسه رای اعتماد بازگشتند.

دولت العبادی از پارلمان رای اعتماد گرفت/وزرات دفاع و کشور هفته بعد وزرایشان معرفی خواهد شد

پس از سخنرانی نخست وزیر و موضع گیری تعدادی از نمایندگان نسبت به برنامه‌های دولت و انتقاداتی درباره نبود وزرایی از اقلیت‌های مذهبی همچون مسیحیان و ایزدی‌ها رای گیری برای دادن رای اعتماد به نخست وزیر آغاز شد که وی از مجموع 289 نماینده حاضر در جلسه  177 نماینده به حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق رای اعتماد دادند و برنامه دولت جدید را مورد تائید قرار دادند.

پس از رای اعتماد به نخست وزیر و برنامه‌های دولت وی؛ رای گیری برای دیگر وزرا و معاونان آغاز شد، بها الاعرجی با 151 رای، صالح المطلک با 149 رای و هوشیار زیباری با 164 رای از پارلمان رای اولین کسانی بودند که پس از العبادی در کابینه جدید از پارلمان رای اعتماد گرفتند.

براین اساس ابراهیم جعفری به عنوان وزیر امور خارجه، روژنوری شاویس وزیر دارایی، حسین شهرستانی وزیر آموزش عالی، قاسم الفهداوی وزیر برق، سلمان الجمیلی وزیر برنامه ریزی، حیدر الزاملی وزیر دادگستری، محمد مهدی البیاتی وزیر حقوق بشر، فلاح زیدان وزیر کشاورزی، ناصر العیساوی وزیر صنعت، عدیلة حسین وزیر بهداشت، محمد السودانی وزیر کار، محمد عمر آموزش و پرورش، قتیبة الجبوری هم به عنوان وزیر محیط زیست عراق از پارلمان رای اعتماد گرفتند.

در این میان ادامه اختلافات درباره دو وزارت کشور و دفاع بار دیگر مانع از دستیابی به توافق دراین باره شد و حیدر العبادی اعلام کرد که در هفته آینده نام وزرای این وزارت خانه را اعلام می‌کند که برخی نمایندگان به این مسئله اعتراض کردند و تاکید داشتند که کشور بیش از همه در شرایط کنونی به وزرای امنیتی کابینه نیاز دارد.

نمایندگان پس از پایان رای گیری برای رای اعتماد در مقابل اعضای پارلمان سوگند یاد کردند و پس از این بخش دوم جلسه امروز یعنی رای گیری برای انتخاب معاونان رئیس جمهور آغاز شد که با رای اکثریت نمایندگان پارلمان عراق نوری المالکی، اسامه النجیفی و ایاد علاوی نیز به عنوان معاونان رئیس جمهور عراق انتخاب شدند و پس از آن سوگند یاد کردند.

همچنین در آخرین بخش از جلسه امشب پارلمان عراق رای گیری برای انتخاب معاون رئیس پارلمان برگزار شد و همام حمودی با اکثریت آرا برای تصدی این کرسی توسط پارلمان برگزیده شد.
قرار است جلسه بعدی پارلمان در (16 آگوست) 25 شهریور ماه برگزار شود.

پارلمان عراق درحالی سرانجام با دادن رای اعتماد به دولت جدید عراق به کشمکش‌ها برای انتخاب دولت جدید پایان داد که عراق طی ماه‌های اخیر پس از برگزاری انتخابات شاهد تهاجم داعش به دومین شهر بزرگ و نزدیک شدن تهدید تکفیری‌ها به پایتخت بود که با ورود به موقع مرجعیت و حمایت مردمی این توطئه تا حد زیادی خنثی شد و پس از این هم با تشدید اختلافات سیاسی با ورود مرجعیت برای پایان مشکلات سرانجام حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق برگزیده شد.

 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها