امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109614
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در نامه محمود فرشیدی، دبیر کل کانون تربیت اسلامی به ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیمای

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در نامه محمود فرشیدی، دبیر کل کانون تربیت اسلامی به ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران آمده است: با احترام و پیرو نامه شماره 185 مورخ 29 بهمن 92 به استحضار می‌رساند همچنانکه آگاهی دارید سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور بر اساس رهنمود‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری، پس از تدوین فلسفه تربیت، فلسفه تربیت رسمی و عمومی و رهنامه، در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

در مبانی نظری این سند برای تعلیم و تربیت رسمی و عمومی چهار رکن 1. دولت 2. خانواده 3. نهادهای مردمی 4. رسانه برشمرده شده‌ است تا با مشارکت یکدیگر بتوانند متربیان را در فرایند تربیت (شکوفایی فطرت، رشد هماهنگ استعدادها و تعدیل عواطف) به کسب شایستگی‌های لازم برای درک و بهبود مستمر موقعیت برسانند تا با کسب این شایستگی‌ها، پس از ورود به جامعه در راستای تمدن‌سازی اسلامی، که غایت آن "حیات طیبه" است حرکت نمایند و "نهاد رسانه"، با توجه به آنکه از دوران کنونی، به عنوان عصر رسانه نام برده می‌شود، یکی از عوامل بسیار موثر و حتی سهیم در فرآیند تربیت است که با استفاده از انواع رسانه‌های مکتوب (کتب و نشریات، رسانه دیداری و شنیداری و رادیو و تلویزیون) و رسانه‌های مجازی (فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات) و جذابیت‌های هنری برای مخاطبان، روز به روز عرصه را بر دیگر عوامل سهیم در تربیت، به خصوص نهادهای تربیت رسمی و نهادهای سنتی تربیت (خانواده و مسجد) تنگ‌تر می‌نماید.
بدیهی است رسانه ملی از این منظر در عرصه تربیت سنگین‌ترین رسالت را بر عهده دارد و لذا به منظور ایفای این رسالت و برای دستیابی به اهداف سند، کانون تربیت اسلامی پیشنهاد می‌نماید:

1.اسناد تحولی تعلیم و تربیت که از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است برای کارشناسان آن سازمان به بحث، گفت‌وگو و تبیین گذاشته شود تا رویکرد تربیتی هم‌افق و بدون تعارض در تولیدات آن رسانه برای متربیان متعلق به دو دستگاه صدا و سیما و آموزش و پرورش ایجاد شود و هم افزایی بین تربیت رسمی (آموزش و پرورش) و غیر رسمی (صدا و سیما) صورت پذیرد. (هم صحبت کردن تربیت مدرسه‌ای با تربیت رسانه‌ای)

2. برای توجیه خانواده‌ها و همسو کردن تربیت در خانواده با تربیت رسمی و عمومی در مدرسه جلسات گفت‌وگو با حضور کارشناسان در شبکه‌های آن سازمان برگزار شود.

3. سخنان مقام معظم رهبری در روز معلم سال جاری و در دیدار با فرهنگیان پیرامون تکریم معلم(همه ما زیر منت معلمان هستیم) انتظار از معلم (دانش‌افزایی دانش‌آموزان – آموزش روش فکر کردن به دانش‌آموزان، آموزش رفتار، آموزش اخلاق به دانش‌آموزان) اتقان کتاب‌های درسی، کمک همه دستگاه‌ها به آموزش و پرورش، در صدا و سیما تبیین و برنامه آموزش و پرورش و دستگاه‌ها در این زمینه مطالبه شود.

ناگفته پیداست که دستیابی به اهداف فوق‌الذکر جز در پوشش قالب‌های هنری و با همکاری اصحاب هنر و تخصص رسانه‌ملی امکان پذیر نیست.

کانون تربیت اسلامی نیز آمادگی خویش را برای همکاری در زمینه تحقق این پیشنهاد‌ها و معرفی افراد صاحب‌نظر، اعلام می‌دارد. 

انتهای پیام/                                 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها