امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۷:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109621
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل،« فاروق وردک»  وزیر آموزش و پرورش افغانستان که در مراسم گرامیداشت روز بین‌المللی سواد در ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل،« فاروق وردک»  وزیر آموزش و پرورش افغانستان که در مراسم گرامیداشت روز بین‌المللی سواد در کابل سخن می‌گفت با ابراز خرسندی از روند رشد آموزش در افغانستان در 12 سال گذشته اظهار داشت: در 12 سال گذشته، برای 5 میلیون شهروند افغانستان امکان سوادآموزی فراهم شده است.

وردک تاکید کرد، اکنون تنها 7 میلیون نفر دیگر در افغانستان بی‌سواد و یا کم سواد هستند و بدنبال توسعه مسائل آموزشی خواهیم بود.

وی افزود: سواد یکی از ضرورت‌های زندگی و در عین حال یک فریضه دینی است و از این جهت باید در راستای گسترش ابعاد آموزش اقدامات اساسی و تدابیر لازم روی دست گرفته شود.

براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان از سال 1381 ه.ش به این سو، این وزارت توانسته در هر سال برای بیشتر از نیم میلیون جمعیت این کشور، زمینه آموزش فراهم کند.

گفتنی است اکنون در این کشور 11.5 میلیون دانش‌آموز به مدرسه می‎روند که حدود 42 درصد آنان را دختران تشکیل می‎دهد.

این در حالی است که 13 سال پیش در نخستین روزهای زمامداری کرزی، افغانستان در عرصه آموزش و پرورش وارث وضعیت وحشتناکی بود؛ مدارس دخترانه بسته و غیر فعال بود و در سایر مدارس نیز اساتید و امکانات آموزشی، حتی در حد آموزش‎های ابتدایی وجود نداشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها