امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10963
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه طی اظهاراتی اعلام کرد که ایران و حزب‌الله لبنان با ایجاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه طی اظهاراتی اعلام کرد که ایران و حزب‌الله لبنان با ایجاد کمربند نصیری – شیعه وارد درگیری‌های نظامی سوریه شده و حادثه ریحانلی نیز مرتبط با این کمربند بوده است.

 یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه کشورمان کمربند مذکور را خیالی خواند و در واکنش به این اظهارات اعلام داشت: با توجه به دوستی ایران و ترکیه چنین اظهاراتی از سوی وزیر خارجه ترکیه بعید است. طرح کمربند خیالی، همراهی با توهم هلال شیعی است که امروز سبب شده ترکیه به عمده‌ترین محل لجستیکی گروه‌های سلفی تبدیل شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به منطقه و در این میان به سوریه نگاه فرامذهبی داشته است. عملکرد فرامذهبی حزب‌الله به عنوان مظهر مقاومت و افتخار جهان اسلام در دفاع از مردم مظلوم لبنان و فلسطین نیز بر همگان آشکار است. وارد آوردن اتهام به دیگران نمی‌تواند شکست سیاست مداخله گرانه آشکار ترکیه در سوریه را جبران کند.

این مقام آگاه همچنین اضافه کرد: ضعف امنیتی نباید منجر به فرافکنی در حادثه ریحانلی شود. ما همانگونه که صحنه دلخراش شکافتن قلب یک سرباز علوی را محکوم می‌کنیم مخالف هر نوع کشتار هم هستیم. این اظهارات نشان می‌دهد که ترکیه نگاه خود به سوریه را تغییر نداده و با طرح توهم کمربند نصیری – شیعه قصد ندارد از گسترش بحران جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که منطقه نیازمند تقویت همگرایی بین اهل تسنن و شیعه است، نگاه مذهبی به تحولات منطقه کمک به خط غربی است که تلاش دارد بین مسلمانان با توهم هلال و یا کمربند شیعی یا سنی چالش ایجاد کند. سازماندهی، آموزش و ارسال سلاح به تروریست‌ها نه تنها کمکی به مردم سوریه نمی‌کند، بلکه امروز شرایطی ایجاد کرده که مطلوب رژیم صهیونیستی و حامیان بین‌المللی آن است. راه‌حل سیاسی در چارچوب گفت‌وگوهای سوری – سوری تنها راه‌حل خروج از بحران سوریه است و کماکان بر آن تاکید می‌شود. امیدواریم مقام‌های ترکیه هر چه زودتر این واقعیت را درک کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها