امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109645
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
رسول شبیبی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بحث ایجاد دادگاههای بین‌المللی برای تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را

رسول شبیبی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بحث ایجاد دادگاههای بین‌المللی برای تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را منوط به وجود اراده تمامی کشورها دانست.

وی گفت: بحث محاکم بین المللی و بحث تعقیب کیفری جنایتکاران با توجه به ابعاد حقوقی که دارد در دو جنبه قابل پیگیری است، یکی دیوان کیفری بین‌المللی و دیگری شورای امنیت و با توجه به قطعنامه 2170 شورای امنیت ما می‌توانیم از این طریق وارد شویم.

درباره تروریست، نامه‌ها و کنوانسیون‌های مختلفی وجود دارد که می تواند بنای قطعنامه‌ها باشد و از آن‌جایی که قطعنامه‌ها حالت الزام آور برای دولت ها دارد. کشورها ملزم به رعایت آن هستند. به عنوان مثال بحث هواپیما ربایی، دزدی دریایی، پولشویی و ... مواردی از مصادیق تروریسم هستند که شورای امنیت مصوبات متعددی برای مبارزه با آ‌ن‌ها دارد.

شبیبی در ادامه افزود: در مورد پیگیری حامیان تروریسم نیز قطعنامه‌هایی داریم و مسأله ای چون تررویسم مقوله‌ای فراملی است، یعنی مقوله جغرافیایی نیست و تروریسم به صورت ژله‌ای در حال حرکت است و این که عناوینی چون داعش، بوکوحرام، الشباب به آن‌ها می دهند این‌ها حالت ظاهر قضیه است و تمامی این گروهها مبتنی بر خشونت، افراط و آدم کشی هستند. مقوله‌هایی چون طالبان و القاعده از مواردی هستند که جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است، برای ریشه‌کنی و مبارزه با آن‌ها نیاز به اقدام دسته جمعی و اراده تمام کشورها وجود دارد.

بنابراین برای مقابله جدی با گروههای تروریستی اراده جمعی و همکاری تمامی دولت‌ها وجود دارد و صرف اینکه قطعنامه یا مصوبه‌ای صادر شود، ولی اراده ی کشورها نباشد، مشکلی حل نخواهد شد.

این کارشناس مسئل کشورهای خاورمیانه در مورد همراهی کشورهای غربی با ایجاد دادگاههای بین‌المللی برای محاکمه حامیان تروریست‌ها گفت:با کمال تأسف از آن جایی که تعداد قابل توجهی از تروریست‌هایی که در صف داعش می‌جنگند از اتباع کشورهای غربی و خود آمریکا هستند و این افراد به کشورهای فرستنده خود وابسته هستند و در این صورت آمریکایی‌ها باید اعلام کنند، تررویست‌هایی که دستگیر شده‌اند، تابعیت آمریکایی دارند و این موضوع باعث می‌شود کشورهایی چون آمریکا در پی محاکمه آن ها نباشند.

علاوه بر این تجریه ثابت کرده است که آمریکا و غرب با توجه به اهداف پشت پرده‌ای از راه حضور تررویست‌ها در خاورمیانه دارند، اراده جدی برای مقابله با تروریست‌ها را ندارند؛ نمونه ی آن القاعده است که پس از سال 2001 و حادثه 11 سپتامبر آن‌ها به این بهانه وارد منطقه شده اند و تاکنون نیز بیرون نرفته اند و این در حالی است که القاعده نیز کماکان حضور دارد و گستره خود را نیز افزایش داده است.

همچنین از آن‌جایی که بیشتر این تررویست‌ها تابعیت کشورهای مرتجع عربی را دارند، این کشورها اراده‌ای برای مقابله با آن‌ها را ندارند. پس از صدور قطعنامه 2170 و لزوم دستگیری تررویست‌ها برخی از این کشورهای عربی پس از دستگیری تعدادی از رهبران تررویست‌ها، آن‌ها را آزاد کردند.

بنابراین تا هنگامی که اراده ی عملی وجود ندارد، مسائلی چون برگزاری دادگاه یا صدور قطعنامه، مشکلی را حل نخواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها