امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 21
۱۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10968
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، کشور ما در سال‌های اخیر شرایط اقتصادی و نوسان ارزی را تجربه کرد، به طوری که اجرای ناتمام قانون ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، کشور ما در سال‌های اخیر شرایط اقتصادی و نوسان ارزی را تجربه کرد، به طوری که اجرای ناتمام قانون هدفمندی یارانه‌ها از یک سو و فشارهای خارجی و افزایش نرخ ارز از سوی دیگر موجب برخی مشکلات بر زندگی مردم شود و آثار فعالیت‌های مثبت گذشته از بین برود.

حال که کم‌کم به انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نزدیک می‌شویم، یکی از مهمترین مسائلی که نامزدهای انتخاباتی بر آن تأکید دارند، ساماندهی مشکلات اقتصادی است و البته این روزها هر کجا نگاه کنیم، مردم در حال نقد و ارزیابی وضعیت اقتصاد کشور هستند.

از این رو، تصمیم گرفتیم نظر تعدادی از شهروندان را در این مورد بدانیم و از آنها بخواهیم تا «انتظار خود را در حوزه اقتصادی از رئیس‌جمهور آینده ایران» مطرح کنند.

ابتدا با آقای کرمی روبه‌رو شدم که نگهبان یک شرکت بود و بعد از شنیدن این سؤال گفت: به رئیس‌جمهور بگویید شعارهایش الکی نباشد، الان قیمت برنج و روغن بالا رفته؛ ما رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که بتواند قیمت کالاها را کاهش دهد و ما را از شرّ این تورم خلاص کند.

بعد از آن، سؤال را با یک مرد حدود 43 ساله‌ که با ناراحتی در حال خارج شدن از یک فروشگاه بود، مطرح کردم و او در حالی که چندان مایل به پاسخ نبود، گفت: فقط «از قول من بگویید مردم از افزایش هر روزه قیمت مواد غذایی خسته شده‌اند!» این را گفت و رفت.

همین طور که در پیاده‌رو قدم می‌زدم، مرد جوانی را دیدم که خود را امید دانشجوی کارشناسی ارشد، در مورد انتظارش از رئیس‌جمهور آینده گفت: «برنامه‌ریزی! رئیس‌جمهور باید یک برنامه صحیح برای ثبات قیمت‌ها داشته باشد، به ویژه در مورد مسکن» او که ظاهراً دوست داشت مسائل بیشتری را مطرح کند، گفت: «ببینید، من جوانی هستم که برای تهیه مسکن با مشکل مواجهم، این روزها قیمت اجاره‌بهای مسکن هر لحظه در حال بالا رفتن است و اصلاً طرح مسکن مهر نیاز مردم تهران را برآورده نکرده، از رئیس‌جمهور بعدی می‌خواهم که فکری برای مسکن تهرانی‌ها بکند».

بعد موضوع را با یک خانم میان‌سال که کارمند بود، مطرح کردم، او  معتقد بود: با توجه به اینکه قیمت همه کالاها افزایش پیدا کرده و قدرت خرید مردم هم کم شده، رئیس‌جمهور باید برای مهار تورم و کاهش قیمت‌ها یک برنامه مناسب داشته باشد.

او که کم و بیش با مسائل اقتصادی آشنا بود، ادامه داد: یک مشکل مهم دیگر اشتغال جوانان است که فکر می‌کنم، اگر یک برنامه مناسب برای رونق کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی طراحی شود، معضل بیکاری جوانان حل می‌شود.

وی همچنین گفت: رئیس‌جمهور آینده باید سعی کند، از متخصصان اقتصادی در کابینه‌اش استفاده کند، تا بتواند ارزش پول ملی را بهبود ببخشد.

آقای رضایی که 30 ساله است و یک فرزند کوچک هم همراه دارد، می‌گوید: ببینید دولت فعلی مدعی است که اقدامات اقتصادی زیادی انجام داده، اما فکر می‌کنم نتایج این اقدامات در زندگی مردم دیده نمی‌شود، دولت آینده باید طوری برنامه‌ریزی کند که نتیجه تصمیمات اقتصادی‌اش منجر به بهبود وضع زندگی مردم شود.

حسن آقا هم که در صف خودپرداز بانک ایستاده بود، بعد از اینکه سوال را شنید، گفت: من خودم دو پسر تحصیل کرده با مدرک فوق لیسانس دارم که بیکار هستند، رئیس جمهور یک فکر اساسی برای شغل جوانان بکند!

آقای اکرمی هم در مورد انتظارش از اقتصاد در دولت آینده می‌گوید: من معتقدم رئیس‌جمهور آینده با یک برنامه‌ریزی میان‌مدت باید اقداماتی انجام دهد، تا زمینه افزایش پی‌درپی قیمت کالاها از بین برود، منظورم این است که مشکل را ریشه‌ای حل کند، در ضمن باید کمکی به جوانان بشود تا در ابتدای زندگی بتوانند یک خانه هر چند کوچک برای زندگی داشته باشند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار