امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109703
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
نشست خبری فعالیت‌های فرهنگی، اداره کل ارشاد استان تهران و جشنواره تئاتر استان تهران صبح امروز با حضور محمدحسین اسماعیلی معاون هنری و سینمایی اداره کل ...

نشست خبری فعالیت‌های فرهنگی، اداره کل ارشاد استان تهران و جشنواره تئاتر استان تهران صبح امروز با حضور محمدحسین اسماعیلی معاون هنری و سینمایی اداره کل ارشاد استان تهران، مهدی ابوالحسنی دبیر اجرایی جشنواره تئاتر استان تهران و حسین عاطفی مسئول انجمن نمایش این اداره کل برگزار شد.

در ابتدای این نشست اسماعیلی گفت: کلیه گروه‌های نمایشی منتخب در جشنواره برای اجرای عمومی حمایت می‌شوند.

وی در ادامه، توجه به امر آموزش را در دستور کار این اداره کل دانست و گفت: باید گروه‌های نمایشی را حفظ کنیم. 48 گروه آثار خود را به جشنواره تئاتر استان تهران ارائه کرده‌اند و ما باید با کار آموزشی در حفظ این گروه‌ها بکوشیم.

در ادامه این مراسم، مهدی ابوالحسنی سیاست اداره کل ارشاد استان تهران را تمرکز زدایی دانست و خاطرنشان کرد: انتقال بسیاری از جشنواره‌ها از داخل شهر تهران به حاشیه تهران و شهرستان‌های این استان یکی از تدابیری است که در سیاست‌های فرهنگی این دولت است.

وی با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره برای اولین بار در شهرستان ری برگزار می‌شود، افزود: تاکنون 19 دوره از جشنواره تئاتر استانی برگزار شده و این برای اولین بار است که این جشنواره از شهر تهران خارج می‌شود و فکر می‌کنم این کار در راستای تعمیر بافت فرسوده فرهنگی در شهرستان‌های تهران تأثیرگذار باشد.

وی افزود: نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی تهران در بخش‌های رقابتی و جمعی برگزار می‌شود که زمان آن 18 تا 20 شهریور است و روز 21 اختتامیه این جشنواره برگزار می‌شود.

ابوالحسنی خاطرنشان کرد: 3 سالن برای برگزاری این جشنواره و اجرای نمایش‌ها در نظر گرفته شده که کانون فرهنگی سمیه با همکاری آموزش و پرورش و سالن شیخ صدوق که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در اختیار ما گذاشته از جمله آنهاست. همچنین مراسم اختتامیه این جشنواره در سالن ولیعصر فرهنگسرای بلال برگزار می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: نکته دیگر که در راستای تمرکز زدایی است ارتقاء و اعتلای تولید آثار هنری شهرستان‌هاست که یکی از مهمترین اهداف جشنواره است. این بررسی تولیدات می‌تواند به تشویق گروه‌ها منجر شود و در نهایت گروه‌ها می‌توانند برای اجرای عمومی نیز اقدام کنند.

حسین عاطفی در ادامه این مراسم گفت: از 15 شهر استان تهران 10 گروه نمایشی از 10 شهرستان در این جشنواره حضور دارند.

وی در ادامه اسامی نمایش‌های حاضر در جشنواره را قرائت کرد، که نمایش «فراموشی» به کارگردانی محمد خداوردی از شهرستان اسلامشهر،«مترسک های جنگی» به کارگردانی محمد حسین ستوده از شهرستان پاکدشت،«آخرین شیر کهکشان راه شیری» به کارگردانی سی محمد رضا حسینی از شهرستان ملارد،«قهقرا» به کارگردانی امیر حسین شفیعی از شهرستان ورامین،«شاید زندگی» به کارگردانی رضا شیرازی از شهرستان ورامین،«جان مادرتان برقصید» به کارگردانی محمد رضا مختاری از شهرستان ری،«کبیسه های مردادی» به کارگردانی سامان خلیلیان از شهرستان تهران،«زمستان است» به کارگردانی مرتضی تقی زاده از شهرستان شهریار و «ودیعه» به کارگردانی روح اله سنایی از شهرستان پیشوا، نمایش هایی هستند که در بخش مسابقه به اجرای عمومی خواهند پرداخت.

همچنین نمایش‌های «پانتو و میم» به کارگردانی رضا رمضانی از شهرستان پردیس،«سیب سرخ غلت زنان» به کارگردانی علی باهری از شهرستان ری و «نقل سرخ» به کارگردانی امیر حسینی از شهرستان پیشوا در بخش جنبی به روی صحنه می روند.

محمد حسین اسماعیلی گفت: بحث عدالت فرهنگی در استان تهران خیلی ایده‌آل نیست، شهرستان‌های استان انطور که باید مورد توجه قرار نگرفتند و با توجه به جمعیتی که در این شهرستان‌ها حضور دارند موضوع فرهنگی می‌تواند تاثیر گذار باشد و فرصت‌ها و تهدیدهایی را برای ما ایجاد کند و در نهایت ایجاد یک کمربند فرهنگی در استان تاثیرات فرهنگی خواهد داشت.

وی افزود: یکی دیگر از سیاست‌ها واگذاری فرهنگ و اصحاب آن است که در این بخش انجمن‌های فرهنگی هنری ایجاد شده که از جمله آن می‌توان به انجمن هنرهای نمایشی، انجمن موسیقی که اعضای هیدت امنای آن نیز تشکیل شده است و انجمن سینمای جوانان استان اشاره کرد.

وی درباره انجمن سینمای جوان گفت: قرار است به زودی دفاتر نمایندگی این انجمن در شهرستان‌های استان تشکیل شود.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه مد و لباس در این اداره کل گفت: این کارگروه به صورت مستقل از ورات ارشاد انجام شده و برنامه‌هایی را در این حوزه در استان انجام می‌دهد.

وی در ادامه به مراسم بزرگداشت روز ملی سینما اشاره کرد و گفت: در این روز که مصادف با 21 شهریور است از رسول صدرعاملی سینماگر نامی کشور تجلیل می‌شود. ایشان یک 3 گانه سینمایی با محوریت امام رضا (ع) ساختند که شامل فیلم‌های «هرشب تنهایی، شب و در انتظار معجزه» می‌شود که از روز سه‌شنبه نمایش این 3 فیلم در سالن سوره مهر آغاز می‌شود و مراسم تجلیل از رسول صدرعاملی روز شنبه 21 شهریور با حضور فعالان حوزه سینما برگزار می‌شود.

وی در ادامه گفت: 17 هنرمند استان تهران نیز در جشنواره تجسمی شهرستان اردبیل حاضر شدند که این رکوردی برای هنرمندان استان تهران است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر شروع سال تحصیلی است با شروع سال در هنرستان‌های تحت پوشش حوزه هنری استان تهران مراسم باشکوهی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

وی همچنین از برگزاری نخستین همایش شب‌های موسیقی خبرداد و گفت: در برگزاری این همایش نگاه ما حمایت از این گروه‌هاست و گروه‌های شهرستانی نیز در این همایش حضور دارند.

وی افزود: برنامه بعدی جشنواره تئاتر ولاء است که با موضوع ولایی و نمایش‌هایی با این محوریت در رباط‌کریم برگزار می‌شود که از اول دیماه آغاز خواهد شد.

اسماعیلی در ادامه گفت: جشنواره خوشنویسی قلم نیز در شمیران برگزار می‌شود، همچنین جشنواره فیلم کوتاه استان تهران در شهرستان دماوند با همکاری انجمن سینمای جوان برگزار می‌شود.

وی افزود: در ایام محرم و صفر با همکاری شهرداری تهران قصد داریم برنامه‌ای در قالب همایش سوگ برگزار کنیم که اجرای تعزیه و برنامه‌های نقالی با موضوع عاشورا از جمله آنهاست. این برنامه در میادین و سطح شهر تهران برگزار می‌شود.

وی همچنین به برگزاری سمینارهای تخصصی گفت: برگزاری سمینارها نیز در دستور کار است همچنین بنا داریم بازار فرهنگ و هنر را برگزار کنیم که در این بازار به اقتصاد هنرمندان و هنر توجه شده است تا هنرمندان بتوانند آثار خود را در معرض فروش قرار دهند و نگاه ما نیز که مغفول واقع شده است.

به گزارش فارس، در قسمت پرسش و پاسخ این نشست سوالی مبنی بر جوایز جشنواره تئاتر مطرح شد که اسماعیلی در پاسخ به ان گفت: جوایزی به گروه‌های نمایشی که مقام‌های اول تا سوم به آنها تعلق گیرد به آنها اهداء می‌شود همچنین هیأت داوران هم می‌تواند جوایز ویژه‌ای در نظر بگیرند همچنین به تمام گروه‌ها یک میلیون تومان به عنوان کمک هزینه پرداخت شده و گروه‌هایی که بتوانند به جشنواره منطقه‌ای فجر راه یابد کمک مالی دریافت می‌کنند.

در ادامه این نشست، آشوری مشاور مدیرکل و مدیر ارتباطات این اداره، گفت: از 3 رسانه برتر که در خصوص فعالیت‌های هنری استان تهران تلاش می‌کنند تقدیر خواهد شد و همچنین از خبرنگاران فعال در این حوزه نیز از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تقدیر به عمل می‌آید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار