امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109714
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: یکی از مطالبات مردم مصر هنگامی که انقلاب 25 ژانویه رخ داد استقلال مهمترین مرکز علمی و دینی این ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: یکی از مطالبات مردم مصر هنگامی که انقلاب 25 ژانویه رخ داد استقلال مهمترین مرکز علمی و دینی این کشور از دستگاه و رژیم حاکمه مصر بود.

تلاش‌هایی هم برای استقلال الازهر رخ داد و برخی قوانین تعدیل و تجدید شد اما روح این دانشگاه در مسیر حکام سابق بود تا جایی که نهایتا با سقوط دولت اسلامگرا و اخوانی محمد مرسی عملا این تلاش‌ها به محاق رفت.

قرار گرفتن الازهر در کنار نظامیان برای مقابله با اسلامگرایان به گونه‌ای بود که موجی از قیام دانشجویان در دانشگاه الازهر رخ داد و این قیام‌ها همچنان کم و بیش ادامه دارد و بسیاری از دانشجویان دانشگاه الازهر به بهانه وابستگی به اخوان‌المسلمین به زندان افتاده‌اند.

اما امروز رسانه‌های خبری در جهان عرب خبر دادند که قرار است این دانشگاه بزرگ اسلامی از ملک عبدالله پادشاه عربستان تقدیر کند.

روزنامه الریاض چاپ عربستان در این باره نوشت: مشیخه الازهر امروز(دوشنبه) با حضور چهره‌های دولتی و سفرای کشورهای عربی در مصر و اساتید دانشگاه الازهر دکترای افتخاری خود را به پادشاه عربستان تقدیم خواهد کرد.

البته ملک عبدالله خود برای دریافت این دکترا به مصر نمی‌رود و سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان این دکترا را دریافت خواهد کرد و این دکترا بنابر درخواست شورای الازهر در 16 جولای گذشته به خاطر آنچه «تلاش‌های مخلصانه ملک‌عبدالله به اسلام و مسلمین و مواضع ملی و شجاعانه او درباره مصر و مردم این کشور و حمایت او از مسائل اسلامی در جهان» خوانده شده به وی اختصاص یافته است!

شورای عالی الازهر نیز به ریاست احمد الطیب شیخ الازهر درخواست این دکترای افتخاری را تایید کرده و گفته است: ما تلاش‌های ملک عبدالله را در عرصه‌های اسلامی و عربی برای وحدت امت اسلامی و عربی تقدیر می‌کنیم!

الطیب در سخنان خود مدعی شده که ملک عبدالله «برای ارائه چهره صحیح»، «حرکت در روش میانه از اسلام» و «حمایت از ملت‌های اسلامی» تلاش کرده و مهمترین آنها را «حمایت از اراده مردم مصر در انقلاب 30 جولای»(برکناری مرسی به دست نظامیان) می‌داند.

این تقدیر در حالی است که دانشگاه الازهر این روزها در حال تصفیه اساتید انقلابی و اخوانی این دانشگاه است به گونه‌ای که در آخرین اتفاق امروز پرونده توبیخی چندین استاد دانشگاه الازهر از جمله سه رئیس دانشکده به دلیل «تمایل به اخوان المسلمین و فعالیت سیاسی در تایید این جماعت» به شورای تادیبی و قانونی الازهر ارسال شده است.

منابع خبری به روزنامه «الشروق» مصر گفته‌اند که این دانشگاه لسیتی از اسامی اساتید و دستیاران آنها را در سطح مصر تهیه کرده است و قرار است آنها تحت نظر باشند و در صورت اثبات فعالیت سیاسی آنها بدترین رفتار با آنها صورت بگیرد.

این در حالی است دکتر حسین عویضه رئیس هیئت تدریس دانشگاه الازهر می‌گوید این دانشگاه در قبضه اخوان المسلمین است و همچنان بیش از 200 نفر از اعضای این هیئت که اخوانی هستند بخش‌های مختلف الازهر را اداره می‌کنند که برخی از آنان رئیس دانشکده‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و ... هستند.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها