امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109725
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عصر امروز در سی و پنجمین پاسداشت سالگرد رحلت آیت‌الله طالقانی در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عصر امروز در سی و پنجمین پاسداشت سالگرد رحلت آیت‌الله طالقانی در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با حضور حداد عادل رئیس فرهنگستان فارسی، مهدی طالقانی فرزند آیت‌الله طالقانی، سرتیپ کوهرنگی زندانبان آیت‌الله طالقانی،‌ ابوالفضل توکلی بینام مبارز علیه رژیم ستمشاهی و عضو هیأت مؤتلفه اسلامی حضور داشتند.

در این مراسم ابتدا سید مهدی طالقانی فرزند آیت‌الله طالقانی اظهار داشت:‌آیت‌الله طالقانی در زندگی خود بشدت ظلم‌ستیز بود و از خانواده‌اش همواره می‌خواست با ظالم همکاری نداشته باشد.

وی افزود: به طور مثال اگر آقای طالقانی می‌خواست و در حوزه می‌ماند به مقام مرجعیت دست پیدا می‌کرد اما آن شوری که در سر داشت و همواره در پی جذب حداکثری و دفع حداقلی بود موجب شد به تهران بیاید و با ظلم مبارزه کند.

طالقانی ادامه داد: در سال 1318 آیت‌الله طالقانی اولین گام را در راستای ظلم‌ستیزی برداشت و آن هم در دوران رضاخان بوده است که کمتر کسی به خاطر ظلم رضاخان جرئت مبارزه داشت و ماجرا اینگونه بود که ماموری در خیابان به زور از سر خانمی چادر می‌کشید و حضاری که در خیابان بودند و شاهد ماجرا بودند جرئت اعتراض به مامور را نداشتند تا اینکه مرحوم پدر با پاسبان درگیر می‌شود و دستگیر و به زندان فرستاده می‌شود.

وی افزود: بعد از سقوط رضاخان، محمدرضا شاه فرزند ارشد وی قدرت را در دست گرفت و فرصتی برای مبارزان پیش آمد تا با ظلم شاه جوان پهلوی به مبارزه بپرداند که آیت‌الله طالقانی نیز جزو یکی از آن مبارزان بوده است.

وی افزود: آیت‌الله طالقانی در راستای ظلم‌ستیزی با بسیاری از جوانان مبارز علیه رژیم ستمشاهی که هم‌سطح ایشان نبودند، مبارزه می‌کرد. به طور مثال با طلاب جمعیت فدائیان اسلام نیز همکاری داشت.

طالقانی ادامه داد: احمد احمد یکی از مبارزان علیه رژیم ستمشاهی خاطره ای را نقل می‌کند مبنی بر اینکه آقای منتظری در زندان دچار حالت تشنج می‌شود و هرچه زندانیان هم بند آیت‌الله منتظری به ماموران زندان درباره حال منتظری به ماموران گوشزد می‌کنند، ماموران توجه‌ای نمی‌کنند تا اینکه بیماری آقای منتظری را به اطلاع آیت‌الله طالقانی می‌رسانند و زمانی که آیت‌الله طالقانی این موضوع را به ماموران اطلاع می‌دهد، ماموران به احترام آیت‌الله طالقانی به معالجه آقای منتظری می‌پردازند.

وی ادامه داد: آیت‌الله طالقانی بعد از انقلاب توصیه اکید داشتند که هیچیک از آقازاده‌ها بخصوص فرزندان خود ایشان وارد کارهای اقتصادی نشوند.

وی افزود: به تازگی می‌دانیم خیلی از آقازاده‌ها به علت ورود به کارهای اقتصادی مشکلاتی برای خود و جامعه ایجاد کردند که امیدواریم این اتفاقات منجر به این شود که آقازاده‌ها دست از کارهای اقتصادی بکشند.

سید مهدی طالقانی با انتقاد از صدا و سیما که خطبه‌های نمازجمعه آقای طالقانی را به طور کامل پخش نمی‌کند، گفت : اگر خطبه‌های آقای طالقانی را گوش کنید متوجه می‌شوید که آیت‌الله طالقانی در 35 سال پیش مسائل اجتماعی را مطرح می‌کند که مشکل امروز ماست و صدا و سیما هم می‌تواند خطبه‌ها را بازپخش کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آیت‌الله طالقانی بخاطر ظلم‌ستیزی به مسئله فلسطین توجه داشت و بعد از آزادی از زندان فطریه و کسانی که پشت سر او نماز خواندند را به مردم فلسطین اهدا کرد.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار