امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109730
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: کلاغ پرنده‌ای است که دو مشخصه خیلی خاص خودش را دارد و جدا از اینکه شعر دوره دبستان روباه و ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: کلاغ پرنده‌ای است که دو مشخصه خیلی خاص خودش را دارد و جدا از اینکه شعر دوره دبستان روباه و زاغ را هم به یاد داشته باشیم یا نه کلاغ را به صدایش یعنی قار قار کردن و پر سیاهش می‌شناسند. این مشخصه معنی‌اش این نیست که بقیه پرندگان پرهای سیاه ندارند اما بعید است که کسی کلاغ پر رنگی دیده باشد. چه برسد به کلاغ پر سفید.

تصور اینکه کلاغی پرش سفید باشد در عین حال که باور کلاغ بودن این پرنده را سخت می‌کند، کمی‌هم اشاره دارد به پیر شدن کلاغ که پرهای سیاهش، سفید شده باشند. کلاغی که پیر شده شاید هم در گذر زمان پخته شده باشد و خیلی تصورات و اما و اگرهای دیگر که درباره کلاغ پر سفید به ذهن می‌آید.

اما ماجرای کلاغ پر سفید، ماجرای کتابی است با نام «سفیدی پر کلاغ» نوشته سید مهرداد موسویان که شهرستان ادب آن را به بازار کتاب رسانده است. این کتاب طرح جلدی از یک پیکان سفید یا کرم با کلاغی با پرهای سفید دارد که روی پیکان نشسته است و قطعا تا کتاب را نخوانید هیچ حدسی درباره ماجرای کتاب نخواهید داشت.

 

 

این کتاب 200 صفحه‌ای،39 فصل دارد و به طبع فصل‌ها خیلی کوتاه هستند و هر فصل حداکثر دو یا سه صفحه بیشتر نیست. داستان با جا به جایی راوی‌ها جلو می‌رود و یک فصل در میان راوی ماجرا عوض می‌شود. داستان راوی‌ها هم از هم دور و بی‌ربط به نظر می‌رسد تا جایی که مخاطب بعد از فصل‌های دهم متوجه ارتباط این دو روایت و در انتها تلاقی جریان با هم می‌شود.

نویسنده در این داستان از روزهای مبارزه علیه رژیم ستم شاهی در همدان می‌گوید. از مبارزانی که وجه تمایزشان با دیگر مبارزان ایرانی لهجه شیرین همدانی است که نویسنده به خوبی آن را در قصه‌اش آورده است. علاوه بر لهجه، داستان کاملا در همدان اتفاق می‌افتد و فضایی منحصر به فرد از همدان و روزهای نزدیک به انقلابش به مخاطب ارائه می‌دهد و داستان به نمادهای جغرافییای همدان مثل مقبره بابا طاهر و مقبره بوعلی سینا ربط پیدا می‌کند و در کنار آنها روایت می‌شود. تصویر سازی‌های زیبای کتاب در روایت تعامل مسلم و ننه در دوره خاص بسیار خواندنی است.
مسلم راننده‌ای است که تقیدی به دین ندارد اما پس از آشنایی با  شخصی به نام خسرو کاملا تغییر می‌کند و آن قدر مقید به فرایض دینی می‌شود  که حتی نماز اول وقتش را هم ترک نمی‌کند. ماجرای آشنایی این دو نفر هم از این قرار است که خسرو ابتدا به عنوان مسافر سوار ماشین مسلم می‌شود و کم کم ارتباط با او برقرار می‌کند و در خانه مسلم ساکن می‌شود.

مسلم از کودکی همسایه سید واعظ بوده و با فرزندانش ارتباط دارد، سیدحسین، سید رضا و..... حضور خسرو در زندگی مسلم یاد آور خاطرات دوره کودکی او است، و همین او را وارد جرگه مبارزه‌های انقلابی می‌کند. داستان ادامه می‌یابد و مسلم تبدیل به یک عنصر فعال مبارزه می‌شود. در راهپیمایی‌ها و تکثیر اعلامیه‌های امام فعالیت می‌کند و....

در چند فصل آخر کتاب ماجرای دستگیری سید رضا و سیدحسین پیش می‌آید. مسلم هم دستگیر می‌شود و بالاخره در فصل اخر داستان همه ماجرا مشخص می‌شود، ارتباط خسرو و مسلم و چگونگی ارتباطش با سیدحسین و سید رضا و...

کتاب سفیدی پر کلاغ اثری از سیدمهرداد موسویان است که در 200 صفحه و با قیمت 8000 تومان از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است. موسویان متولد سال 1362 است و این دومین کتاب اوست که توسط انتشارات شهرستان ادب است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها