امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۵:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109762
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۲
تعداد بازدید: 965
خبر بستری شدن و عمل جراحی رهبر معظم انقلاب توسط سایت رسمی دفتر رهبری به آدرس leader.ir در ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ به سرعت خبر اول رسانه‌های داخل ایران و ...

خبر بستری شدن و عمل جراحی رهبر معظم انقلاب توسط سایت رسمی دفتر رهبری به آدرس leader.ir در ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ به سرعت خبر اول رسانه‌های داخل ایران و حتی منطقه و جهان شد و در سطح شبکه‌های اجتماعی انتشار گسترده‌ای یافت.

خبری که تیتر و موضوع آن برای خیل عظیم مشتاقان و ارادتمندان ایشان در ایران، جهان اسلام و حتی آزاداندیشانی که از سایر ملل از حامیان و دوستداران ایشان هستند، در ابتدای امر بسیار دلهره‌آور و نگران کننده جلوه می‌داد، اما بعد از اطلاع از محتوای اصلی خبر و آگاهی از صحت و سلامتی ایشان  و موفقیت عمل جراحی رهبر انقلاب، قلب‌ها کمی آرام گرفت و استرس و نگرانی‌ها تا حد زیادی کاسته شد.

712635 507 چرا بستری‌شدن رهبر انقلاب رسانه‌ای شد؟
رویترز

رسانه‌ای شدن این خبر از سایت رسمی رهبر انقلاب قطعا با اجازه و آگاهی ایشان صورت گرفته است، در این یادداشت تحلیلی خواهیم داشت بر چرایی و دلایل احتمالی رسانه‌ای‌شدن این رخداد.

روز پنجشنبه ۱۴ دیماه ۱۳۸۵ ناگهان شایعاتی در سایت‌های اینترنتی منتشر شد که رهبر معظم ایران در گذشته است. این خبر را هنگامی که “مایکل لدین”، یکی از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی ایران و از نظریه‌پردازان سرشناس جریان فکری نومحافظه‌کار افراطی آمریکا به‌دروغ تأیید کرد، برخی رسانه‌های خبری جهان آن را تا حدی جدی تلقی کردند. این در حالی بود که مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکا مدتی بود که به‌دروغ ادعا می‌کردند رهبر ایران به سرطان مبتلاست و حال ایشان خوب نیست.

712580 798 چرا بستری‌شدن رهبر انقلاب رسانه‌ای شد؟
نمونه‌ای از دروغ‌پراکنی‌های بی‌بی‌سی فارسی در سال ۱۳۸۵

.
شایعه دروغ درگذشت رهبر ایران که بیش از آنکه یک “خبر” باشد صرفاً یک “آرزوی خیالی” برای دشمنان بود به این دلیل سریع پخش شد که ایشان به هر دلیل، در مراسم عید قربان در روز یکشنبه هفته قبل از انتشار شایعه، حضور نیافتند و پخش‌کنندگان این شایعه دروغین عنوان کردند که عدم حضور رهبر ایران در مراسم عید قربان حاکی از آن است که ایشان یا به شدت بیمارند یا اینکه ممکن است درگذشته باشند.

شایعه بیماری و درگذشت رهبر انقلاب، از مهم‌ترین و قوی‌ترین شایعاتی بود که پس از انقلاب درباره ایشان ساخته شده و در حجم وسیعی در رسانه‌های ضد انقلاب و زاویه‌دار با انقلاب اسلامی منتشر گردید، شایعه ای که به مدد ماهواره‌های زنجیره‌ای فارسی و انگلیسی و عربی و… توانست در برخی اذهان ضعیف یا بیمار، سؤالات و ابهامات زیادی ایجاد کند و جو روانی جامعه را از آرامش و سکونی که داشت منحرف سازد.

712577 231 چرا بستری‌شدن رهبر انقلاب رسانه‌ای شد؟

این شایعه دروغ، چنان جدی شد که مقامات وقت ایران مجبور شدند که آن را تکذیب کنند. محمدجواد ظریف که در آن زمان، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بود، روز جمعه ۱۵ دی‌ماه همان سال به خبرگزاری‌ها گفت که این خبر نادرست است. سید محمدعلی حسینی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه کشورمان هم نه تنها خبر درگذشت رهبر ایران را رد کرد بلکه افزود که ایشان در صحت و سلامت به سر می‌برند.

در نهایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شخصاً نیز به شایعاتی که در مورد بیماری و احتمال فوت ایشان در رسانه‌های غربی مطرح شده بود واکنش نشان دادند. ایشان چند هفته بعد، در ۱۹بهمن، طی سخنرانی در جمع فرماندهان و شماری از اعضای نیروی هوایی ارتش که به مناسبت روز نیروی هوایی به دیدار ایشان رفته بودند، عملیات روانی و شایعه‌پراکنی اخیر دشمنان را نشانه ضعف و استیصال آنان دانستند و خاطرنشان کردند: “دشمنان نظام اسلامی شایعات مختلفی درباره فوت و بیماری درست می‌کنند تا شاید چند روزی روحیه ملت ایران را تضعیف کنند اما آنها نمی‌دانند که در ایران با یک شخص روبرو نیستند بلکه با ملتی روبرو هستند که در پاسخ به توطئه‌ها و حیله های دشمن روز ۲۲ بهمن در سراسر کشور به خیابان‌ها می‌آید و با فریادهای پرشور، قدرت و هوشیاری و استقامت خود را در دفاع از اسلام و انقلاب و ایران نشان خواهد داد.”

712581 451 چرا بستری‌شدن رهبر انقلاب رسانه‌ای شد؟

تحلیلگران معتقدند برخی دستگاه‌های امنیتی جهان، برای تضعیف کشورهای مخالف خود گاهی مواقع شایعه مرگ رهبران آنها را منتشر می‌کنند تا ببینند چه واکنش‌هایی ایجاد می‌شود. مخالفان دولت‌ها نیز در مواردی از این ابزار استفاده می‌کنند و بر روی اذهان عمومی موج‌سواری می‌کنند. نمونه‌های این عملیات روانی را پیش از این در بسیاری از کشورها در دوران جنگ سرد و بعدها در خصوص کوبا، کره شمالی، سوریه و … شاهد بوده‌ایم.

از این منظر تصمیم مدبرانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر اعلام صریح و صمیمانه خبر جراحی موفقیت‌آمیزشان، ابزار و بهانه شایعه‌سازی و شایعه‌پراکنی را از دست بدخواهان داخلی و خارجی گرفت و عملاً دشمن را در این حوزه حساس که مرتبط با آرامش روانی جامعه و امنیت ملی است، کاملاً خلع سلاح کرد.

از منظری دیگر نیز به خاطر داریم رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با هیئت دولت، ایجاد آرامش روحی و روانی در جامعه را از جمله اقدامات با ارزش و خوب دولت برشمردند. تدبیر رهبر معظم انقلاب در انتشار خبر عمل جراحی ایشان، آن هم پس از اطمینان از موفقیت درمان، عملاً اقدامی عملی و مدبرانه در جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و به هم خوردن آرامش روحی و روانی جامعه محسوب می‌شود، ضمن آنکه بدخواهان نظام و انقلاب را از شایعه‌پراکنی و عملیات روانی آنها خلع سلاح نمودند.

ماشاءلله ذراتی

مشرق

برچسب ها:
داش مجید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۰
4
2
عشق من عباس وحسین علیه السلام وفرزندان گلش خمینی وخامنه ای. رهبرا دوستت داریم
رسول
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۱
4
2
از وقتی که چشم باز کردم شما دوتا پیرخرفت رو دیدم که بالای سرم بودید وقلدری میکرید(منظورم هاشمی وتو پیزشت )هستی.خلاصه اینکه امیدوارم هرچه زودتر بمیرید وبرید تا من نفس راحت ازدست شما دوتا بکشم.
آخرین اخبار