امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109768
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 17
حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره دلایل تأخیر در راه‌اندازی سامانه پس از معاملات سپرده‌گذاری

حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره دلایل تأخیر در راه‌اندازی سامانه پس از معاملات سپرده‌گذاری مرکزی گفت: در پروژه‌های ملی اعداد 3، 6 ماه و حتی یک سال تأخیر محسوب نمی‌شود و تلاش داریم تا اواخر مهرماه این سامانه به صورت آزمایشی تحویل ذینفعان بازار سرمایه شود.

وی افزود: از ابتدای سال 94 این سامانه به طور کامل بهره‌برداری خواهد شد.

مدیرعامل سمات در پاسخ به این سؤال که سامانه پس از معاملات جدید سپرده‌گذاری مرکزی چه ویژگی خواهد داشت و مشخصه‌های آن چیست، تاکید کرد: این سامانه به روز است که با دیگر سامانه‌ها امکان گفت‌وگو دارد.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: بنابراین طبق استانداردهای جهانی تعریف شده در ارتباط میان سامانه‌ها این گفت‌وگو و ارتباط از ویژگی‌های سامانه جدید است.

وی با یان اینکه در سامانه پس از معاملات که اواخر مهرماه به طور آزمایشی افتتاح خواهد شد، امکان ارائه خدمات فردی و گروهی وجود دارد، گفت: مشخصه بارز دیگر این سامانه این است که خرید دارایی توسط اشخاص تنها امکان فروش در همان کارگزاری خریدار فراهم خواهد بود، مگر آنکه با اجازه کارگزار خریدار دارایی‌ها تجمیع شود و از طریق یک کارگزاری فروخته شود.

وی با ذکر مثالی گفت: اگر فردی در کارگزاری «الف» 500 سهم شرکت X را خریداری کند و همین سهام را در کارگزاری «ب» با تعداد 500 سهم خریداری کرده باشد، با اجازه کارگزاری «ب» امکان فروش هزار سهم از طریق کارگزاری «الف» را کسب خواهد کرد.

سلطانی‌نژاد یکی دیگر از ویژگی‌های سامانه پس از معاملات را کاهش بیشتر استفاده از کاغذ بیان کرد و گفت: در سامانه جدید امکان تعریف سامانه‌های دیگر و گفت‌وگو میان آنها وجود دارد، به این ترتیب این سامانه جدید زیربنایی خواهد بود تا اقدامات فنی جدیدی صورت پذیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سامانه جدید پس از معاملات چه خدمتی به سهام عدالت خواهد کرد، گفت: برای سهام عدالت باید سیستم جداگانه‌ای تعریف شود، اما در برخی اجزاء مشترکا با سامانه جدید در ارتباط خواهد بود.

مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در پایان تأکید کرد: بزرگترین مشخصه‌ای که برای سهام عدالت قائل هستیم، ایجاد کانال‌های مختلف برای ارتباط با ذینفعان آن است.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها