امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109817
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۰
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «طلایه‌دار بیداری» با حضور محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «طلایه‌دار بیداری» با حضور محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت‌الاسلام مازنی معاون پژوهش بنیاد شهید، حجت‌الاسلام همدانی معاون بررسی آثار دفتر تنظیم و نشر آثار دفتر مقام معظم رهبری، مهدی طالقانی، محمدعلی فقیه مدیر نشر شاهد، قاسم تبریزی و محمدرضا کاهینی نویسنده کتاب عصر امروز در موزه شهدا برگزار شد.

*جای این کتاب خالی بود

محمدعلی فقیه مدیر نشر شاهد گفت: جای کتاب «طلایه‌دار بیداری» در میان کتاب‌های منتشر شده این انتشارات خالی بود و امروز نشر شاهد آن را منتشر نموده است. نشر شاهد با رویکرد انتشار اسناد مرتبط با شهدا و ایثارگران در حال انتشار کتاب‌هایی در رابطه با ایثارگران است. شاهد یاران نیز مجله‌ای است که در ارتباط با شهدا منتشر می‌شود. نشر شاهد در حوزه نشر دیجیتال هم کارهایی کرده است.

وی افزود: کتاب وصایای کامل شهدا در دست چاپ است. تاکنون 5 آلبوم تصویری و عکس مستند منتشر شده که شهید نواب صفوی، میرزا کوچک‌خان جنگلی، آلبومی با موضوع خرمشهر و عکاسان ایثارگر چهار عنوان قبلی آن هستند و امروز هم آلبوم تصاویر مرحوم طالقانی منتشر شده است. 500 فریم از دوران کودکی، مبارزات و اواخر عمر این مبارز بزرگ در این کتاب استفاده شده است. سعی شده در انتشار این کتاب، نفیس بودن و جلوه‌های بصری با دقت بالایی انجام گیرد.

مدیر نشر شاهد گفت: از دیگر ویژگی‌های این کتاب این است که در ذیل تصاویر تاریخ و محل عکس درج شده است تا مراجعان بتوانند از آن به صورت مستند استفاده کنند. وقایع تاریخی سیاسی زندگی مرحوم طالقانی در این کتاب آمده است. این کتاب سومین اثری است که در مورد آیت‌الله طالقانی منتشر شده است. یک شماره شاهد یاران و همچنین یک نرم افزار کامپیوتری که حاوی متونی در مورد این مجاهد بزرگ است و با کارهایی از این دست نشر شاهد در تلاش است تا پشتیبان خوبی برای آثار و اسناد تاریخی باشد.
 
 
*امام گفت برو پیش آیت‌الله طالقانی

سید محمد قاضی طباطبائی از همرزمان مرحوم آیت‌الله طالقانی در ادامه این مراسم به بیان خاطراتی در مورد این مبارز نستوه پرداخت و گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی وی نبودن قرآن در صحنه بود، معتقد بود که قرآن باید در میدان باشد. ابتدا بنده در قم ساکن بودم و بدون مانع به بیت امام و سایر مراجع رفت و آمد داشتم، وقتی تصمیم گرفتم برای کسب و کار به تهران هجرت کنم به محضر امام رفتم و گفتم تهران از محضر چه کسی استفاده کنم، که امام پاسخ داد تهران رفتی برو پیش آیت‌الله طالقانی. به تهران که آمدم به واسطه یک دوست به مسجد هدایت رفتم و با آقای طالقانی آشنا شدم و از آنجا با هم ارتباط برقرار کردیم. در زندان هم با هم بودیم. ایشان از عناوین و نام‌ها دوری می‌کرد ولی یک فقیه مسلم بود. ایشان از علمای طراز اول زمان اجازه اجتهاد گرفته بود.

*امام گفت، زبان طالقانی از شمشیر مالک اشتر بُرنده‌تر است

وی افزود: محمدرضای پهلوی مکرر می‌گفت که سید حسن مدرس پدر پدرم را در آورد و سید محمود طالقانی پدر خودم را در آورده است. ایشان از اساتید برجسته‌ کسب فیض کردند و اگر در قم می‌ماندند حتما به مقام مرجعیت می‌رسیدند ولی به خاطر اینکه درد دین داشت به تهران مراجعت کرد. امام خمینی (ره) می‌گفت:‌ ایشان زبانش از شمشیر مالک اشتر بُرنده‌تر است. هنگامی که زلزله بوئین زهرا رخ داد در کنار ایشان بودم و کمک‌های ایشان چشمگیر بود.

*طالقانی فردی از خود گذشته بود

سید مهدی طالقانی فرزند مرحوم طالقانی در ادامه این مراسم گفت: یک انسان از خود گذشته می‌تواند رفتاری مثل مرحوم طالقانی داشته باشد. یکی از زندانبانان ایشان نقل کرده که هر وقت می‌خواستیم دردسری برای زندانیان درست کنیم آقا تشری می‌زد و منصرف می‌شدیم. مرحوم طالقانی خود را آماده کشته شدن کرده بود و هیچ ترسی از مقابله با مامورین دولتی نداشت. ایشان در دوران تبعید در شهر بافت که بود مأموران را به منزلش راه نمی‌داد و می‌گفت که من خودم اجاره منزل را می‌دهم برای همین نمی‌خواهم کسی در منزلم باشد. در دورانی که آقای طالقانی در بافت بودند 4 فرمانده ژاندارمری جابجا شدند و این از تأثیر حضرت آقای طالقانی بر اطرافیان دارد.
  
وی افزود: ما یک جلسه‌ای رفتیم با جمعی از دوستان بنیاد شهید، محضر آقای خامنه‌ای در مورد فدائیان اسلام، که بعد از آن جلسه آقای دهقان سرپرست وقت بنیاد شهید را کنار کشیدم که چرا برای مرحوم طالقانی از این کارها نمی‌کنید گفتند که از ما نخواستند و از همان سال این تولیدات در مورد مرحوم طالقانی آغاز شده و امروز ارتباط خوبی به وجود آمده که این کتاب ایجاد شده است.
 

*نسل جوان حوادث انقلاب را نمی‌داند

محسن انصاری قائم‌مقام بنیاد شهید در انتهای این مراسم گفت: با توجه به اینکه سی و پنجمین سال درگذشت مرحوم آیت‌الله طالقانی نزدیک است اما نباید از سالروز 17 شهریور غفلت کنیم. نسل‌های آینده باید از شخصیت‌ها و حوادث تاریخی درس بگیرند و 17 شهریور که نقطه عطفی برای تاریخ انقلاب اسلامی است باید به نسل‌ها منتقل شود و این روز موجب شد که انقلاب اسلامی سرعت بگیرد.

وی افزود: نکته‌ای که در مورد حوادث انقلاب اسلامی هست و از آسیب‌ها به شمار می‌رود، این است که به حوادثی مثل 17 شهریور، عاشورای قم و حوادث ورامین بسیار پرداخته شده است ولی به نظرم می‌آید نسل فعلی با توجه به حجم کارهای صورت گرفته هیچ شناختی نسبت به این حوادث ندارد. علت این عدم شناخت این است که مخاطب با این حوادث به صورت یک حادثه صرف روبرو شده و آن‌ها را به صورت یک حلقه از یک زنجیر ندیده است.
 
 
*طالقانی در خط امام بود

قائم مقام بنیاد شهید در ادامه گفت‌: در آبان 57 بنده دانشجو بودم که شنیدم ایشان از زندان آزاد خواهند شد، اوایل تاریکی شب بود که رفتیم جلوی درب زندان و مرحوم طالقانی به همراه یکی از روحانیون مبارز را جلوی درب زندان دیدم و آنجا اولین دیدار با مرحوم طالقانی برای من بود. یکبار هم در منزل ایشان، وی را زیارت کردم و همین دو بار توفیق زیارت این مبارز بزرگ را داشتم.

انصاری به بهره‌برداری گروه‌ها از طالقانی اشاره کرد و گفت:‌ با تمام حجم تبلیغاتی که علیه طالقانی صورت گرفته بود اما ایشان در خط امام بودند. در همان دوران مبارزات انقلاب ایشان گروهی برای سامان دادن به مبارزات ایجاد می‌کند اما به محض اینکه از تشکیل شورای انقلاب توسط امام باخبر می‌شود، آن گروه را منحل کرد و از امام پیروی کرد. یکی دیگر از مواضعی که ایشان گرفت در برابر جوجه کمونیست‌ها بود، آن‌ها می‌خواستند که از ایشان برای تضعیف انقلاب استفاده کنند ولی ایشان اجازه نداد این سوء‌استفاده صورت گیرد و در نماز جمعه تهران آن خطبه معروف را قرائت کرد.

وی اضافه کرد: بنیاد شهید مرحوم طالقانی را سرمایه اجتماعی می‌داند و برای حفاظت از این شخصیت تلاش می‌کند. ایشان از اولین مبارزین آزادی فلسطین است و کمتر کسی در آن دوران برای فلسطین مبارزه می‌کرد. بنیاد شهید موظف است که ایشان را برای جامعه نگه دارد و به نسل‌های بعدی معرفی کند. بنیاد شهید تاکنون 106 شماره از نشریه شاهد یاران را برای شهدا و درگذشتگان منتشر کرده است زیرا این افراد سرمایه‌های انقلاب هستند. کشور ما به واسطه دین‌داری و تشیع خود باید به جهان معرفی شود. این شخصیت‌ها و قهرمانان کسانی هستند که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها به معرفی کشور در جهان بپردازیم.

وی به برگزاری نمایشگاهی در حوزه ایثار و شهادت اشاره کرد و گفت: بنیاد شهید در آینده نزدیک نمایشگاه کتاب ایثار و شهادت را برگزار خواهد کرد و برترین کتاب حوزه ایثار و شهادت را نیز معرفی خواهیم کرد.
  
در انتهای این مراسم با حضور قائم مقام بنیاد شهید، معاون پژوهش بنیاد شهید، فرزند طالقانی و مدیر نشر شاهد از کتاب «طلایه‌دار بیداری» رونمایی شد و سپس تمثالی از حضرت امام که 50 سال پیش و در جریان بازداشت امام توسط هنرمندی کشیده شده بود توسط «جانباز سرافراز خوش صولتان» به بنیاد شهید اهدا شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها