امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109822
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۰
تعداد بازدید: 126
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری «جینز»، وزارت دفاع آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری «جینز»، وزارت دفاع آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد توانمندی‌های نظامی ایران به کنگره

این کشور، تائید کرده است که موشک‌های ضدکشتی مدل خلیج فارس ایران به واحدهای عملیاتی تحویل داده شده‌اند.

پایگاه «جینز» که در زمینه اخبار و تحلیل‌های نظامی و اطلاعاتی فعالیت می‌کند، با انتشار این خبر، تأکید کرده است که این موشک‌ها می‌توانند «موازنه نظامی در منطقه خلیج (فارس) را تغییر دهند.»

گزارش محرمانه پنتاگون در مورد ایران، در ماه ژانویه به پنتاگون ارائه شد و ماه گذشته بخش‌هایی از آن از سوی پایگاه «بلومبرگ» منتشر شد. بخش ابتدایی این گزارش اخیرا از حالت محرمانه خارج شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «تهران در سکوت در حال به کارگیری سامانه‌های تسلیحاتی کشنده متقارن و نامتقارن از جمله مین‌های پیشرفته دریایی، زیردریایی‌های کوچک اما توانمند، پرتابگرهای موشک‌های کروز پدافند ساحلی، کرفت‌های تهاجمی و موشک‌های بالستیک ضدکشتی، است.»

هرچند موشک‌های کروز خلیج فارس ایران اولین بار در سال 1389 رونمایی و پس از آن مدل‌های دیگری از آن نیز معرفی شد، اما این اولین بار است که پنتاگون به عملیاتی شدن این موشک‌ها اذعان می‌کند. مقامات آمریکایی تاکنون از اظهارنظر بیشتر در رابطه با این گزارش، خودداری کرده‌اند.
 
موشک هوشمند و بالستیک «خلیج فارس» یک موشک مافوق صوت و کشتی‌زن بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کردند اما «خلیج فارس» با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.

این موشک می تواند انواع شناورهای دشمن را در فاصله 300 کیلومتری مورد هدف قرار دهد. موشک «خلیج فارس» به صورت هدایت ترکیبی عمل کرده به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی بر روی هدف قفل می کند و در این حالت هرگونه شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت این موشک که کلاهکی با حدود 650 کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت.

سوخت موشک «خلیج فارس» جامد است و این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است. لازم به ذکر است که این موشک استراتژیک که یکی از شاهکارهای سردار شهید حسن طهرانی مقدم به حساب می آید قابلیت شلیک از روی لانچرهای سه تایی را نیز دارد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها