امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10991
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۷
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، هما روستا بازیگر تئاتر و سینما و همسر زنده‌یاد حمید سمندریان استاد تئاتر ایران صبح امروز به همراه جمعی از هنرمندان تئاتر ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، هما روستا بازیگر تئاتر و سینما و همسر زنده‌یاد حمید سمندریان استاد تئاتر ایران صبح امروز به همراه جمعی از هنرمندان تئاتر در خانه هنرمندان ایران در جمع خبرنگاران حضور یافت تا درباره جایزه آکادمی استاد «حمید سمندریان» صحبت کند.

هما روستا زمان برگزاری جایزه آکادمی استاد حمید سمندریان را همزان با سال‌روز تولد وی در اردیبهشت‌ماه اعلام کرد و گفت: اردیبهشت، ماه تولد سمندریان است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که دیگر برایش سوگواری نکنیم چرا که او برای من و همه دوست‌دارانش زنده است و به همین دلیل قرار شد هر ساله در اردیبهشت ماه با برگزاری جشن سالروز تولد او جوایز آکادمی تئاتر حمید سمندریان را نیز به برگزیدگان اهدا کنیم.

او همچنین تأکید کرد: می‌خواهیم با راه‌اندازی این آکادمی حرکتی را در تئاتر ایران به وجود آوریم که به تئاتر خلاق، پیشرو  که سمندریان همیشه دوست داشت،‌توجه کنیم و  جوایز آن را نیز که تنها دو جایزه شامل اثر برتر و هنرمند برتر است،‌بسیار سخت‌گیرانه به بهترین‌ها در رشته‌های مختلف تئاتر اهدا کنیم.

روستا گفت: هدف ما اهدای جایزه به بهترین‌هاست و اگر هر سال بهترینی وجود نداشت،‌تنها به برگزاری جشن سال روز تولد استاد سمندریان خواهیم پرداخت.

روستا که یکی از اعضای هیئت امنای این آکادمی است در ادامه به اساس نامه و اعضای هیئت امنا این آکادمی اشاره کرد و گفت: این آکادمی هنوز اساس‌نامه جامع و کاملی ندارد ولی به خواست من و کاوه تنها پسر سمندریان تصمیم گرفتیم که امسال در اولین سالگرد تولد سمندریان بعد از نبودنش،‌ یک میهمانی خودمانی برگزار کنیم و این دو جایزه را به برگزیدگان اهدا کنیم.

روستا اعضای هیئت امنا را هم معرفی کرد و گفت: علاوه بر من و کاوه سمندریان،‌ابراهیم حقیقی، حمید لبخنده،‌محمدحسن معجونی، محمد یعقوبی، حمید پورآذری، محمدرسول صادقی و فریبرز دارایی نیز در ترکیب هیئت امناء این آکادمی حضور دارند و ما را همراهی می‌کنند.

او از شاهین اسلامی مدیر گالری و تماشاخانه باروک نیز به عنوان حامی مالی آکادمی تئاتر سمندریان یاد کرد و گفت: در اولین سالروز تولد حمید سمندریان که بعد از نبودنش برگزار کردیم میزبان حدود ۲۵۰ هنرمند در شاخه‌های مختلف هنری بودیم و اولین جوایز این آکادمی به سه هنرمند اهدا شد که عبارتند از «پانته‌آ پناهی‌ها» و «مرتضی اسماعیل کاشی» برای نمایش ویتسک و «همایون غنی‌زاده» برای نمایش آنتیگونه که سمندریان آثار آن ها را دیده بود و بسیار اظهار رضایت می‌کرد به خصوص درباره همایون غنی‌زاده که او را ادامه راه خودش در آینده می‌دید.

هما روستا در ادامه این نشست به تقدیر و تشکر از همه دوستانشان پرداخت که در روزهای سخت درگذشت حمید سمندریان او را همراهی کردند.

روستا گفت: محمد چرمشیر،‌نمایشنامه‌ای را بر اساس رمان آناکارنینا برایم نوشت که من خیلی دوست داشتم و قبلاً از او خواسته بودم که بنویسد،‌ او من را در آن روزهای سخت غافلگیر کرد و به زندگی بازگرداند. همچنین از حسن معجونی متشکرم که در آن روزهایی که به تئاتر فکر نمی‌کردم بعد از ۱۴ سال دوری از تئاتر من را به بازیگری بازگرداند،‌از کاوه عزیزم که با وجود تلاطم روحی خود سعی داشت من را آرام کند و تشکر می‌کنم از همه دوستان جوان و هنرمندان پیشکسوت دیگر که یاریگر من در روزهای سخت زندگی‌ام بودند.

هما روستا از آموزشگاه بازیگری حمید سمندریان یاد کرد و گفت: محل آموزشگاه در حال حاضر محل آکادمی تئاتر سمندریان هم هست و این آموزشگاهی بود که حتی در روزهای درگذشت او هم حتی یک روز بسته نشد.
 
همسر زنده‌یاد حمید سمندریان به اهداف آکادمی تئاتر سمندریان اشاره کرد و گفت: این آکادمی علاوه بر زنده‌ نگه داشتن یاد و نام حمید عزیزم، به کشف استعدادها و تشویق تئاترهای پیشرو و خلاق کمک می‌کند.

او از اهدای مدال سمندریان به دو برگزیده این آکادمی در هر سال خبر داد و گفت: هر سال با اهدای مدال سمندریان به بهترین‌های تئاتر، سعی داریم تا حرکت کوچکی را در راستای پیشبرد تئاتر کشور داشته باشیم که البته در حال حاضر به شکل محدود تئاترهای تهران را قضاوت می‌کنیم و در آینده نیز امیدواریم که بتوانیم به تئاترهای کل کشور بپردازیم.

روستا گفت: این جایزه شامل همه تئاترهای اجرا شده در فاصله اردیبهشت هر سال تا اردیبهشت سال آینده است و داوران ما نیز در طول سال از این آثار به شکل مخفی بازدید می‌کنند و به شکل  اینترنتی در سایت مخصوص این آکادمی  آراء خود را اعلام می‌کنند و به هر تئاتر در شاخه های مختلف و با زیرمجموعه‌های متعدد امتیاز می‌دهند که در نهایت دو جایزه این آکادمی بر اساس آراء داوران به بهترین‌ها اهدا می شود.

هما روستا با بیان این که این آکادمی و جایزه فقط برای هنر تئاتر ایران خواهد بود از یدالله شیرازی نیز به عنوان طراح مدال آکادمی تئاتر سمندریان یاد کرد.

در ادامه این نشست محمدرسول صادقی یکی دیگر از اعضای هیئت امناء درباره انتخاب کلمه آکادمی توضیح داد: بنیادها و انجمن‌های بسیاری با اهداف مختلف راه‌اندازی شده است که برای متفاوت کردن این آکادمی و همچنین با توجه به آموزشگاه مهم استاد سمندریان در زمینه آموزش تئاتر که استادان بزرگ تئاتر در آن حضور دارند و تدریس می‌کنند، تصمیم گرفته شد تا از کلمه آکادمی استفاده کنیم.

وی افزود: اهدای این جوایز به گروه سنی خاصی مرتبط نیست و از هنرمندان پیشکسوت تا هنرمندان جوان را دربرمی‌گیرد.

کاوه سمندریان نیز در ادامه این نشست درباره شیوه داوری در این آکادمی توضیح داد و گفت: داوران بعد از دیدن آثار نمایشی وارد سایت آموزشگاه سمندریان می‌شوند و گزینه‌های مختلف داوری آثار امتیاز می‌دهند که این آراء مخفی است و در نهایت بر اساس بیشترین آمار هیئت داوران دو اثر برگزیده مشخص می‌شوند.

ابراهیم حقیقی هنرمند طراح گرافیک که در هیئت امناء این آکادمی حضور دارد در ادامه این نشست در سخنانی گفت: آدم‌های بزرگ در عالم هنر بعد از نبودنشان هم تداوم دارند و این آکادمی نیز تداوم حمید سمندریان است و قدرت حضور اوست که این نیرو را به همه ما داده است تا این آکادمی پیش برود.

او با اشاره به تلاش حمید سمندریان برای اعتلای هنر تئاتر ایران گفت:‌ سمندریان حتی اگر اجرای تئاتر هم نداشت،‌ با آموزشگاهی که دایر کرده بود، همچنان در این راستا تلاش می‌کرد و تداوم اندیشه‌ها و خواسته‌های او نیز امروز وظیفه ماست.

حسن معجونی کارگردان تئاتر و یکی دیگر از اعضای هیئت امناء این آکادمی نیز با ابراز خرسندی از راه‌اندازی یک جریان مستقل در ارزش‌یابی آثار نمایشی در کشور گفت: جشنواره‌های تئاتر دولتی همیشه بخشی از آثار را کنار می‌گذارند و به منتخبان خود جوایزی اهدا می‌کنند که تصور می‌کنم این انتخاب‌ها بیش از سلیقه‌ای بودن است. چه بسا آثار بسیار درخشانی که به راحتی کنار گذاشته شدند و مورد توجه قرار نگرفتند.

وی افزود:‌البته خانه تئاتر و انجمن منتقدان خانه تئاتر نیز بی غرض ترین فستیوال‌های تئاتر را برگزار می‌کند که حرکت خوبی است و امیدوارم که این آکادمی نیز همه آثار ارزشمند را مورد توجه قرار دهد.

ادامه این نشست به پرسش و پاسخ گذشت و هما روستا در پاسخ به سؤالی درباره استفاده از نمایشنامه‌های ترجمه شده در قضاوت‌های این آکادمی که امکان اجرا پیدا نکرده‌اند توضیح داد: امیدوار هستیم که بتوانیم در سال‌های آینده به این موضوع نیز توجه کنیم ولی امسال این امکان برای ما فراهم نیست.

او درباره حامیان این آکادمی هم توضیح داد: ما هیچ حامی دولتی نداریم و تنها حامی مالی این آکادمی نیز شاهین اسلامی مدیر گالری و تماشاخانه باروک هستند.

همچنین حسن معجونی درباره احتمال انتخاب هنرمندانی در رشته‌های مختلف تئاتر از جمله طراحی صحنه،‌ طراحی پوستر و ... به عنوان هنرمند برگزیده آکادمی سمندریان گفت: به هر حال یک هنرمند باید بتواند در رشته خود امتیازهای لازم را به دست آورد ولی افزایش جوایز و تنوع آن‌ها نیز از کیفیت آن کم می کاهد و اثر برگزیده باید خیلی ویژه باشد که این جایزه را از آن خود کند.

هما روستا هم توضیح داد: انتخاب‌ها و داوری‌ها بسیار سخت‌گیرانه خواهد بود و اگر اثری بسیاری تأثیرگذار باشد که بیش از دیگر آثار دیده شود می‌توان این جایزه را به دست آورد.

ابراهیم حقیقی هم گفت: کار بازیگر به نسبت یک طراح گرافیک بسیار سخت‌تر است ولی در زمینه طراحی صحنه و بازیگری که مثال نزدیک‌تری هستند بعید است که دو نفر به نسبت مساوی آراء را به دست آورند ضمن این که اعلام اسامی کاندیداهای هر فصل نیز نشان می‌دهد که یک اثر خوب در هر بخشی از سوی هیئت داوران دیده شده است و این برای یک طراح گرافیک در حکم یک جایزه محسوب می‌شود.

محمد یعقوبی کارگردان تئاتر و عضو هیئت امناء این آکادمی نیز خواستار توجه به آثار ترجمه در سال‌های آتی این آکادمی شد و گفت: اگر مترجمی بتواند نمایشنامه ای را ترجمه کند که جریان ساز باشد بی آن که اجرا شده باشد، قطعاً مورد توجه قرار خواهد گرفت.

هما روستا درباره استفاده از آراء مردمی در این آکادمی هم گفت: آراء مردمی بسیار مهم است اما نیاز به راهکاری دارد که یک نفر امکان چندین رأی را پیدا نکند بنابراین به این موضوع فکر کرده ایم و با مشخص شدن راهکارش در سال‌های آتی امیدوارم بتوانیم از آراء مردمی استفاده کنیم.

روستا درباره سؤالی درباره پذیرفتن حامیان دولتی در این آکادمی پاسخ داد: ما حامیان دولتی نمی پذیریم چرا که با سلایق ما هماهنگ نیستند و در ازای حمایت خواسته‌هایی از ما خواهند داشت که برای ما امکان پذیر نیست.

او درباره ترکیب هیئت داوران هم گفت: با حدود ۴۰ هنرمند برای داوری این آکادمی رایزنی خواهیم کرد که این داوران در سال‌های مختلف تغییر می‌کنند.

او درباره امکان داوری آثار هنرمندانی که در ترکیب هیئت امناء این آکادمی حضور دارند گفت: همه آثار داوری می‌شوند و آثار این هنرمندان سخت گیرانه‌تر داوری می‌شود.

حسن معجونی ابراز مخالفت کرد و گفت: بهتر است اعضای هیئت امنا از این داوری‌ها کنار گذاشته شوند تا متهم به دریافت جوایز آکادمی به اعضای هیئت امناء آن نشوند که هما روستا اعلام کرد با این نظر مخالف است و بهتر است همه آثار داوری شوند و به حواشی این اتفاق فکر نکنند.

آخرین سؤال درباره تأثیر شرایط اقتصادی بر بخشی از تئاتر از جمله طراحی صحنه بود که امکان طراحی خوب و گرفتن جوایز این آکادمی را مشکل می‌کند و هما روستا در پاسخ به این سؤال گفت:‌ طراحی صحنه باید در خدمت تئاتر باشد،‌ طراحی صحنه خوب استفاده از بودجه کلان با دکور پر زرق و برق نیست بلکه طراحی که با کمترین امکانات بهترین طراحی صحنه را داشته باشد مورد توجه هیئت داوران قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها