امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109970
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌ نشست صمیمی مسئولان انتشارات علمی و فرهنگی با نویسندگان جوان حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان در انتشارات برگزار ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌ نشست صمیمی مسئولان انتشارات علمی و فرهنگی با نویسندگان جوان حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان در انتشارات برگزار شد.

در این مراسم که جمعی از نویسندگان جوان و تازه نفس و علاقه مند به فعالیت و نوآوری در ادبیات کودک و نوجوان و تنی چند از مسئولان انتشارات علمی و فرهنگی در آن حضور داشتند، مسعود کوثری مدیر عامل این انتشارات گفت: اعتقاد شخصی من این است که ادبیات کودک و نوجوان در کشور ما یک جریان نوپا است و هنوز جای زیادی برای فعالیت و رشد و تحول دارد، خوشبختانه این حیطه برخی از گرفتاری‌های نشر بزرگسال را نیز ندارد. نکتۀ دیگر اینکه در انتشارات علمی و فرهنگی آثار بسیاری در زمینه های تاریخ و ادبیات وجود دارد که می‌تواند دستمایۀ خوبی جهت خلق داستان برای مخاطبان این گروه سنی باشد.

**ادبیات کودک و نوجوان باید متناسب با زندگی کودکان ایران باشد

کوثری در ادامه افزود : ادبیات کودک و نوجوان باید متناسب با تحولات زندگی کودکان این مرزو بوم متحول شود و نسل جوان نویسندگان که با این تحولات ارتباط نزدیک‌تری دارند، بهتر می‌توانند آن را در نوشته‌هایشان منعکس کنند.

مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی اظهار داشت: روزگاری قصه‌های مجید نوشته شد و ارتباط خوبی با مخاطب خود برقرار کرد، اما نیاز کودک و نوجوان امروز با آن زمان بسیار متفاوت است، بنابر این امروز باید قصه‌های مجید دیگری نوشته شود، چون پدیده‌هایی مثل تکنولوژی‌های جدید ارتباطی و عناصر دیگری از زندگی مدرن، رفتار و تفکر کودک امروز را تغییر داده است و من علاقه دارم که این موضع در این انتشارات فعال شود.

کوثری ضمن دعوت از نویسندگان جوان برای ارسال کارهای خوبشان، اظهار امیدواری کرد که این ناشر در نمایشگاه بین المللی کتاب سال 1394 بتواند صد تا صد و پنجاه کار جدید و ارزشمند کودک و نوجوان را چاپ و منتشر کند.

**قبرستان در کتاب‌های کودک بیشتر آمده تا اسباب بازی!

دیگر مهمان این نشست، علی اصغر سیدآبادی نویسنده و شاعر و عضو شورای کتاب کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی بود که ضمن تحسین آثار نویسندگان جوان این حوزه خاطر نشان کرد : نسل جوان با حضور خود، ارزش‌هایش را هم به ادبیات کودک و نوجوان آورده است، در حالی که ادبیات قبلی ما به همان ارزش‌های اولیۀ این حوزه وفادار مانده و این نکتۀ بسیار مهمی است.

سیدآبادی اضافه کرد: دانشجویان دانشگاه شیراز در یک پایان نامه، بسامد مکان‌های اجتماعی را در رمان‌های کودک و نوجوان بررسی کرده‌اند و متاسفانه کلمۀ قبرستان هفده برابر اسباب بازی فروشی در رمان‌ها تکرار شده که تازه آوردن عبارت اسباب بازی فروشی همراه با حسرت و دریغ بوده است، مثل کودکی که از پشت شیشه به اسباب بازی‌ها می‌نگرد، نه اینکه بتواند با آن‌ها بازی کند.

اگر تنها یک دلیل بخواهیم برای اینکه چرا کودکان و نوجوانان ما رمان‌های ایرانی را نمی‌خوانند، فکر می‌کنم همین دلیل کافی باشد.

**نیاز ادبیات کودک و نوجوان ه نویسندگان جوان

فریدون عموزاده خلیلی، نویسنده و رئیس هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و مشاور مدیر عامل انتشارات علمی و فرهنگی در ادبیات کودک و نوجوان نیز در ادامه این نشست خطاب به حاضران گفت : شما نویسندگان جوان جسارت و خلاقیت دارید و هنوز کلیشه نشده اید و در واقع خودتان را می‌نویسید، یعنی آن چه را که فکر می‌کنید جذاب است یا نیاز است که نوشته شود، می‌نگارید، به همین دلیل سوژه‌ها و فرم‌های شما بکر است، و این همان چیزی است که ادبیات کودک و نوجوان ما امروز به آن احتیاج دارد.

وی ضمن اشاره به مولفه‌های جذابیت بیشتر رمان‌های موفق برای مخاطبان این حوزه از ادبیات گفت: یک نکته قابل توجه این است که پدیده های مدرن در داستان‌ها و رمان‌های ما منعکس نشده و ما فضاهای نوجوانان امروز را نمی‌شناسیم.

مثلا نوع رابطه آنها با فضای مجازی و استفاده‌شان از تکنولوژی مدرن و چیزهایی مثل فوتبال، موسیقی، سینما، بحث محیط زیست، بحث شهروندی و امثال این‌ها مسائلی هستند که قبلا در زندگی نوجوانان ما پررنگ نبوده و یا وجود نداشته و در حال حاضر جزء دغدغه های اصلی این نسل است.

خلیلی هم چنین اظهار داشت: با همه احترامی که برای هم نسلان خود قائلم، اما این را نیز می‌دانم که اگر قرار باشد اتفاقی در حیطه ادبیات کودک و نوجوان بیفتد از طرف نسل شماست و نه همسالان من.

وی در انتها با برشمردن عناصری که وارد کردن آن‌ها به داستان‌های کودک و نوجوان ضروری بوده و باعث رشد ادبیات این حوزه می‌شود، بر عناوینی همچون مدرن سازی اسطوره های ما و پیوند آن‌ها با پدیده های مدرن، طنز و فانتزی اشاره کرد.

در انتها برگزارکنندگان نشست به سوالات حاضران پاسخ دادند و قرار شد انتشارات علمی و فرهنگی در زمینه های گفته شده، نشست‌ها و پروژه‌های علمی را آغاز کند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها