امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109985
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،نشست خبری پانزدهمین جشنواره بین‌ المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با اهالی رسانه با حضور مرضیه برومند ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،نشست خبری پانزدهمین جشنواره بین‌ المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با اهالی رسانه با حضور مرضیه برومند (دبیر جشنواره) ، پیمان شریعتی (مدیر اجرایی جشنواره) و عباس غفاری (مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی)، صبح سه شنبه 18 شهریور در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر‌شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مرضیه برومند دبیر پانزدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک با اشاره به روزهای باقیمانده به برگزاری این رویداد و مراحل سخت پشت سر گذاشته شده اظهار کرد: «در این دوره انتخاب متون با روشی متفاوت از سال‌های گذشته صورت گرفت و انتخاب آثار عروسکی تنها منحصر به بازبینی نبود. گروه‌هایی که بدون چشم داشت و امکانات خاص مانند سالن تمرین، کار کردند مورد توجه قرار گرفتند. امیدوارم که این روند در سال‌های پیش رو نیز مورد توجه قرار بگیرد.»

وی ادامه داد: «22 اثر صحنه‌ای با تکنیک‌های مختلف عروسکی برای مخاطبان خاص، عام و خانواده حضور دارند. امسال آثار جشنواره از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند. به گونه‌ای که بعد از انتخاب آن‌ها، بسیاری از گروه‌ها از انتخاب نشدن آثارشان تعجب کردند. این به دلیل محدود بودن ظرفیت پذیرش ما در آثار بود.»

وی با بیان این‌که قصد داشتیم نمایش‌ها در فرهنگسراهای مختلف به صحنه بروند، افزود: «در نظر داشتیم هفت نمایش را که توان برقراری ارتباط با مخاطبان گسترده‌تری را دارند به فرهنگسراها معرفی کنیم که متاسفانه محقق نشد. حتی این مسئله را پذیرفتیم که خودمان در بعضی از مناطق با تامین هزینه این کار را انجام دهیم، اما باز هم محقق نشد. در این میان تنها فرهنگسرای بهاران در جنوب‌غربی شهر تهران پذیرای ما شدند و قرار است با حضور رسول نجفیان به صورت داوطلبانه اثری با همراهی بچه‌های آماتور منطقه شکل بگیرد.»

این کارگردان پیشکسوت ادامه داد: «دوست داشتم جشنواره در تمام نقاط شهر برگزار شود، اما تعدادی از دوستان با ما همراهی نکردند. فرهنگسرای نیاوران یکی از مکان‌های درنظر گرفته شده بود و قرار بود نمایشگاه‌‌های عکس در این محل برگزار شود. اما علیرغم تعلق این مکان به معاونت هنری این همکاری صورت نگرفت. وقتی دوستان نزدیک ما با ما همراه نیستند، چه توقعی می‌توان از دیگران داشت. من از آنان قول مردانه گرفته بودم که این کار در فرهنگسرای نیاوران شکل بگیرد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. مشابه این اتفاق در مورد مناطق آزاد نیز رخ داد.»

برومند حضور هنرمندان تئاتر استان‌های مختلف را در این دوره از جشنواره کمرنگ دانست و خاطرنشان کرد: «تعداد آثار استان‌های مختلف در بخش صحنه‌ای به پنج اثر محدود می‌شود. من شرایط این هنرمندان را درک می‌کنم زیرا به غیر از مسائل بودجه‌ای، با کمبود سالن، محل تمرین و مشکلاتی در ساخت عروسک رو‌به‌رو هستند. بر این اساس برای کارگردانان فعال که آثارشان در دوره‌های قبل رد شده است، این امکان را به وجود آوردیم که به عنوان مهمان در زمان برگزاری جشنواره حضور داشته باشند. بنابراین 30 نفر از کارگردان‌های شهرهای متفاوت، در این دوره از جشنواره حضور دارند.»

دبیر پانزدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی، در رابطه با نمایش‌‌های بخش بین‌الملل توضیح داد: «38 گروه نمایشی به فراخوان جشنواره نمایش عروسکی پاسخ دادند. متاسفانه زمان برگزاری جشنواره نمایش عروسکی همزمان با سایر جشنواره‌ها در کشورهای مختلف است و بسیاری از گروه ها نتوانستند حضور پیدا کنند. بر این اساس تصمیم گرفتیم فراخوان دوره بعدی جشنواره را زودتر از زمان مشخص منتشر کنیم تا گروه‌ها بتوانند برنامه‌ریزی‌های لازم را در این زمینه انجام دهند. در انتخاب آثار از مشورت بهروز غریب پور که شناخت بیشتری نسبت به آثار بین‌الملل دارد، بهره‌مند بودم. از میان کارهای معرفی شده سه نمایش از کشور چین با تکیه بر تکنیک‌های نمایش سنتی‌شان و آثاری از کشورهای صربستان، هلند، اسپانیا، آلمان، ارمنستان، افغانستان و آمریکا، حضور خواهند داشت.»

کارگردان فیلم سینمایی «شهر موش‌ها» با اشاره به حضور یک نمایش از آمریکا در جشنواره امسال توضیح داد:‌ «گروه نمایش «آوا/آدا» (ava/ada) در ابتدای مذاکرات برای آمدن به ایران درخواست دستمزدی بالا داشت که پس از تفاهم با مسوولان هنری آن کشور و تشریح شرایط و تاکید بر ایجاد تعاملات فرهنگی و ارتقای آن، با با بازخورد بسیار خوبی رو به رو شدیم.»

وی در مورد جنجال‌های ایجاد شده بابت گلایه‌های اخیرش توضیح داد: «من از شرایط فرهنگی و بودجه بسیار ناراحت بودم و مطالبی را بیان کردم که سبب ناراحتی تعدادی از دوستان شد. از این بابت عذرخواهی می‌کنم. منظور من به اتفاقاتی که در مملکت رخ می‌دهد بود. تعدادی از ماشین‌هایی که از کنار ما عبور می‌کنند، از بودجه تئاتر بیشتر است. قرار نیست در حوزه فرهنگ این ناراحتی‌ها را سر یکدیگر خالی کنیم. اعتراضات من به نهادینه شدن روش‌های بروکراسی قدیمی از رده خارج شده است که باید تصحیح شود. بخش عمده‌ای از زمان ما صرف مسائلی می‌شود که هیچ ارتباطی با هنر ندارد. من از این بابت ناراحتم و طالب تحول هستم.»

برومند تاکید کرد: «جامعه نیاز به همراهی و همدلی دارد. مسائل سیاسی فراتر از فرهنگ است و باید از آن دور نگه داشته شود. ما این دیدگاه را داشته‌ایم تا بتوانیم فضایی رنگی، شاد و دوستانه را به وجود آوریم. »

وی با اظهار سایر جزئیات برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک، گفت: «جمعه 21 شهریورماه، برای ادای احترام به هنرمندان درگذشته به بهشت الزهرا خواهیم رفت.»

مرضیه برومند افتتاح جشنواره را همراه با برگزاری کارناوال تئاتر عروسکی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: «ساعت 17 شنبه 22 شهریور، کارناوال عروسکی از محل خانه عروسک تا تئاتر شهر حرکت می‌کند. خانواده‌ها می‌توانند به همراه کودکان خود در این کارناوال حضور داشته باشند، زیرا این جشنواره برای صلح و حمایت از کودکان است. زنگ افتتاح پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک توسط فاطمه معتمدآریا نواخته و نمایشگاه‌های عکس هم با دبیری حمید جبلی برگزار می‌شود. همچنین مراسمی در کاخ موزه گلستان برگزار می‌شود و برنامه‌های اطلاع رسانی به صورت گسترده از شبکه‌های تلویزیونی یک، دو و رادیو نمایش پخش خواهد شد.»

وی با تاکید بر اینکه هیچ کارگاهی همزمان با جشنواره برگزار نمی‌شود گفت: « بخش پژوهش در سایت جشنواره قرار گرفته است. کارگاه‌های آموزشی و سمینارهای خسته کننده نیز حذف شده‌اند، امیدواریم در تابستان آینده کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی را برگزار کنیم.»

همچنین پیمان شریعتی دبیر اجرایی این دوره از جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی، با اظهار تشکر از همراهی نهادها و سازمان‌های مختلف در برگزاری هرچه بهتر جشنواره بیان کرد: «حضور مرضیه برومند منشاء بسیار خوبی برای نمایشگران عروسکی و مرکز هنرهای نمایشی بود. زیرا به واسطه این حضور هم‌گرایی قابل توجهی میان ارگان‌های مختلف به وجود آمد. در طول سال‌های گذشته شعار هم‌گرایی را بسیار مطرح می‌کردیم. این شعار اکنون محقق شد. مدیران و مسئولین شبکه‌های تلویزیونی، شهرداری، رئیس کاخ موزه گلستان، رئیس میراث فرهنگی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی، همکاری‌های مثال زدنی را داشتند. همچنین سفارت کشورهای اسپانیا، آلمان و موسسه گوته حمایت قابل توجهی در تامین هزینه گروه‌های نمایشی‌شان داشتند. البته در این میان موسسه گوته، برای حضور گروه نمایش افغانستان نیز کمک‌هایی را انجام داد. امیدوارم شرایطی ایجاد شود تا در طول سال گروه‌های نمایشی کشورهای مختلف بتوانند اجرای عمومی داشته باشند.»

وی در مورد نحوه پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره هم خاطرنشان کرد: «از شامگاه دوشنبه پیش فروش بلیت‌ها آغاز شده است. تنها نمایش آمریکا از این قاعده مستثنی بوده است که آن هم با تکمیل کارهایشان پیش فروش‌اش از امروز آغاز می‌شود.»
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها