امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109989
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ابتدای شهریورماه سال جاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی سؤالات و شاخص‌های پایش ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ابتدای شهریورماه سال جاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی سؤالات و شاخص‌های پایش عملکرد دستگاه‌های قرآنی را به 29 دستگاه در سطح ملی و 31 شورای استانی فرستاد تا دستگاه‌های مختلف قرآنی بر اساس آن گزارش عملکرد خود را آماده کنند.

پایش و بررسی دستگاه‌های قرآنی از روز دوشنبه 17 شهریورماه با حضور هیئت پایش شورای توسعه فرهنگ قرآنی در رادیو قرآن آغاز شد بر همین اساس، «محمد انجم‌شعاع» رئیس هیأت بررسی و پایش راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به حضور این هیأت در شبکه رادیویی قرآن، اظهار داشت: رادیو قرآن به عنوان یک دستگاه قرآنی تاکنون خدمات شایسته‌ای در عرصه‌های مختلف داشته است. 

وی ادامه داد: تلاش رادیو قرآن در تحقق مطالبات مقام معظم رهبری و فعالیت‌هایی که در آموزش عمومی قرآن به ثمر رسانده است جای تقدیر دارد و ما با حضور در این شبکه رادیویی سعی کردیم علاوه بر بررسی عملکرد آنها به نوعی از فعالیت‌های ارزشمند مسئولان آن تقدیر کرده باشیم.

مأموریت‌های شورای توسعه در قبال دستگاه‌های قرآنی

وی با بیان اینکه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در چند سال اخیر مأموریت‌هایی را تعریف کرده است که همدلی مضاعف دستگاه‌ها، تشکیل هیأتی برای بررسی عملکرد، تعاملات و همچنین برنامه‌های ملی در صدر این مأموریت‌ها قرار دارد، افزود: شورای توسعه فرهنگ قرآنی که دستگاه بالادستی به شمار می‌رود اهدافی را به دستگاه‌ها معرفی و تبیین کرده است که دستگاه‌های مختلف قرآنی باید متناسب با آن اهداف برنامه‌های خود را پیگیری کند.

فعالیت هیأت پایش در رادیو قرآن

معاون هماهنگی و نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اهمیت بررسی عملکرد دستگاه های قرآنی، تصریح کرد: هیأت پایش با حضور در رادیو قرآن چشم‌انداز و نحوه تحقق اهداف اسناد بالادستی را بررسی کرد تا از این طریق تصویری روشن از آینده دستگاه داشته باشیم.

وی درباره نتایج پایش رادیو قرآن ادامه داد: اولین دستگاه از بین 29 دستگاه در 31 شورای استانی، رادیو قرآن در نظر گرفته شد که در جلسه اخیر دستاوردهای این دستگاه در رابطه با اهداف بالادستی و برنامه‌های آن مورد ارزیابی قرار گرفت و نیازهایی که باید به صورت قانون در شورا تبیین و تقویت شود، روشن شد؛ البته هیأت پایش نتایج و جمع‌بندی را پس از بررسی‌های لازم در اختیار قرار خواهد داد.

بررسی عملکرد دستگاه‌های قرآنی اثرگذار در اولویت قرار دارد

رئیس هیئت پایش دستگاه‌های قرآنی درباره شاخص‌های انتخاب اولویت‌های دستگاه‌های قرآنی برای بررسی عملکرد، اظهار داشت: امسال که سال اول پایش است از بین 29 دستگاه، دستگاه‌های بزرگ‌تر که اثرگذاری بیشتری در جامعه دارند، در اولویت قرار گرفتند به طوری که پس از در اختیار قرار دادن شاخص‌های پایش به دستگاه‌ها، آنهایی که بزرگ‌تر هستند و تأثیرگذاری بیشتری در جامعه دارند در اولویت پایش قرار گرفتند.

اولویت حضور هیأت پایش در دستگاه قرآنی به معنای برتری آن دستگاه نیست

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این انتخاب به معنای برتری دستگاه است، خاطر نشان کرد: ما دستگاه‌ها بزرگ‌ قرآنی را انتخاب کردیم و به نوبت عملکرد هر کدام را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم البته اولویت حضور هیأت پایش در دستگاه به معنای برتری و یا موفقیت عملکرد آن دستگاه نیست و نباید چنین برداشتی از آن داشت.

انجم‌شعاع با بیان اینکه آنچه که به عنوان سند نهایی از طرف هیأت پایش شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام می‌شود بسیار دقیق است، تصریح کرد: در این پایش تأکید جدی بر استفاده از ظرفیت‌ها در نظر گرفته شده است. با توجه به تأکید شورای توسعه فرهنگ قرآنی جهت‌گیری‌های دستگاه‌های قرآنی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد البته اهتمام دستگاه‌ها برای استفاده از دستگاه‌های مردم‌نهاد نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است بر همین اساس در پایش رادیو قرآن به بررسی تعامل دستگاه با دستگاه‌های مردم نهاد و استفاده از توانمندی‌های مردمی توجه شد.

شاخص‌های ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها به آنها ابلاغ شده است

معاون هماهنگی و نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: ما به تمام دستگاه‌ها شاخص‌های ارزیابی را تقدیم کردیم تا مصوبات را آماده کنند و ما نیز از زمانی که در دستگاه حضور داریم به نحو احسن بهره بگیریم.

رئیس هیأت بررسی و پایش راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی درباره اصلی‌ترین شاخص‌های پایش دستگاه‌های قرآنی، خاطر نشان کرد: روشن بودن وضعیت و ساختار تشکیلات قرآنی دستگاه‌ها که آیا تصویبات آنها با عملکردشان تطابق دارد یا نه و همچنین چینش ساختاری و کارآمدی لازم برای رسیدن به اهداف تعریف شده دستگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

توانمندسازی نیروهای انسانی در پایش دستگاه‌های قرآنی

وی به اهمیت استفاده صحیح از سرمایه‌های انسانی اشاره و تصریح کرد: ‌توانمندسازی و تربیت برخی نیروهای انسانی نیازمند برنامه‌ریزی است که ما در این پایش این کار را پیگیری می‌کنیم.

انجم‌شعاع، ارتقای قرآنی دستگاه را یکی دیگر از شاخص‌های ارزیابی و پایش دستگاه‌های قرآنی دانست و افزود: برای اینکه بررسی از نوع راهبردی باشد و عملکرد دستگاه با اهداف اسناد بالادستی به درستی پیگیری شود هیأت پایش تشکیل شده است تا اهداف ابلاغی شورای توسعه فرهنگ قرآنی از طریق دستگاه پیگیری شود.

اهتمام دستگاه‌ها مهم‌ترین شاخص تحقق مطالبات رهبری است

 وی درباره مهم‌ترین ویژگی برای پایش دستگاه‌های قرآنی، اظهار داشت: آنچه که در پایش از اهمیت بالایی برخوردار است میزان توجه دستگاه به منویات مقام معظم رهبری در حوزه قرآن و برنامه دستگاه‌ها برای تحقق این مطالبات است بنابراین میزان تخصیص بودجه و منابع مختلف نیز بر اساس این پایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معاون هماهنگی و نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه ما در بحث استفاده دستگاه‌ها از کارشناسان حوزه‌های قرآنی و تشکیل زیرساخت‌های لازم برای بهره‌گیری از نظرات علمی و تجربی نخبگان قرآنی شاخصی تعیین کرده‌ایم، ادامه داد: نخبگان قرآنی سرمایه‌های کشور هستند که باید از نظرات آنها به طور شایسته‌ای بهره گرفت بر همین اساس تعامل دستگاه‌ها با نخبگان و فعالان قرآنی و همچنین کاستی‌ها و نیازهای آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا از این طریق موازی‌کاری بین دستگاه‌ها رفع شود.

فرصت یک هفته‌ای به دستگاه‌های قرآنی پس از بررسی هیأت پایش

وی به اهمیت معرفی توانمندی‌های قرآنیان به جهان اشاره کرد و گفت: در این پایش ما فرصتی را برای هر دستگاه قائل شده‌ایم که ظرف یک هفته آنها می‌توانند برنامه‌های جا افتاده را که باعث ارتقای اهداف، برنامه‌ها و توسعه فرهنگ قرآنی شود به دست ما برسانند. این برنامه‌ها در کمیسیون‌های چهارگانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و بخشی نیز در دبیرخانه مجمع مشورتی و جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از دست یافتن به نتایج به سمت تبیین و قانونگذاری پیش می‌رود.

شاخص‌های عمومی و اختصاصی برای ارزیابی عملکرد هر دستگاه

انجم‌شعاع با اشاره به ویژگی‌های پایش خاطر نشان کرد: در هر دستگاه 25 شاخص عمومی در نظر گرفته شده است که بر اساس اولویت‌ها و اهداف هر دستگاه شاخص‌های اختصاصی نیز به دستگاه ارائه می‌شود تا دستگاه‌ها در هنگام حضور هیئت پایش بر اساس ویژگی‌های مطرح شده برنامه‌های خود را اعلام کنند.

وی درباره شاخص‌های پایش رادیو قرآن افزود: در پایش شبکه رادیویی قرآن علاوه بر این 25 شاخص 17 سؤال اختصاصی مربوط به دستگاه نیز پرسیده شد که اصلی‌ترین آنها نحوه اجرا و تطابق عملکرد متناسب با اسناد بالادستی بود.

حضور 7 ساعته هیأت پایش در رادیو قرآن

انجم شعاع با اشاره به اینکه هیأت پایش حدود هفت ساعت در شبکه رادیویی قرآن به بررسی عملکرد این دستگاه پرداخت، گفت: در ابتدای شهریور ماه سال جاری زمان حضور هیأت پایش به رادیو قرآن اعلام شد و ما روز گذشته حدود هفت ساعت در این شبکه رادیویی حضور یافتیم و چون زمانبندی را داده بودیم به طور حتم آنها نیز بهتر توانستند زمان را مدیریت کنند و عملکرد خود را به خوبی به هیأت ارزیابی گزارش دهند.

معاون هماهنگی و نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه مبنای پایش و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های قرآنی بر اساس رفتار قرآنی است، تصریح کرد: تمامی جلسات و پایش‌های صورت گرفته بر اساس تعامل با دستگاه است و مبنای ما رفتار قرآنی است و ما در این پایش به دستگاه ها اعتماد می‌کنیم و امیدواریم آنها نیز گزارش صحیحی به ما ارائه دهند.

انجم‌شعاع با اشاره به اهمیت برنامه‌های سازمان صدا و سیما برای ارتقای فعالیت‌های قرآنی، خاطر نشان کرد: در سازمان صدا و سیما ارزیابی و نظرسنجی‌های مردمی نیز اهمیت دارد به همین جهت در پایش رادیو و شبکه قرآن علاوه بر گزارش‌های عملکرد دستگاه ها بر اساس شاخص‌های عمومی و اختصاصی به رضایتمندی مخاطبان از برنامه‌های رسانه نیز توجه می‌شود.

هدف ما راست‌آزمایی دستگاه‌های قرآنی نیست

وی با بیان اینکه فرآیندهایی نیز برای خودارزیابی سازمانی در نظر گرفته‌ایم، گفت: گزارش عملکردها طوری است که در اختیار مرجع بالادستی قرار می‌گیرد یعنی ما به دنبال این نیستیم که با نگاه انتقادی دستگاه‌ها را پایش کنیم بلکه هدف ما رفع مشکلات موجود و ایجاد این احساس است که شورای توسعه در خدمت اهداف قرآنی برای حل موضوعات مختلف فعالیت می‌کند بنابراین ما در این پایش دستگاه‌ها را راست‌آزمایی نمی‌کنیم.

انجم‌شعاع در رابطه با برنامه هیأت پایش تصریح کرد: روز گذشته پایش با ارزیابی عملکرد رادیو قرآن آغاز شد و پس از آن نیز سایر سازمان‌های بزرگ قرآنی در لیست پایش هستند.

وی خاطر نشان کرد: تا پایان بهمن ماه سال جاری و پس از اتمام پایش عملکرد تمامی دستگاه‌ها به صورت راهبردی اعلام می‌شود و قرار است هیأت پایش یکی از دستگاه‌های قرآنی را به عنوان دستگاه برتر معرفی کند.

به گزارش فارس، در نخستین پایش و بررسی عملکرد دستگاه‌های قرآنی که روز گذشته با حضور هیأت پایش در شبکه رادیویی قرآن آغاز شد، «محمد انجم‌شعاع» رئیس گروه پایش، «سید‌علی سرابی» قائم مقام شورای عالی قرآن، «داود تک‌فلاح» مدیر طرح و برنامه سازمان دارالقرآن‌الکریم، «سلامت‌پناه» معاون پژوهش و برنامه‌ریزی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، «فلاح» کارشناس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور و «هاشمی» کارشناس تخصیص بودجه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به بررسی عملکرد این دستگاه قرآنی پرداختند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها