امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110000
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وحید جلیلی در مراسم نکوداشت مازیار بیژنی از کاریکاتوریست‌های برجسته و انقلابی ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وحید جلیلی در مراسم نکوداشت مازیار بیژنی از کاریکاتوریست‌های برجسته و انقلابی کشورمان که عصر امروز در موسسه هنری‌رسانه‌ای اوج برگزار شد، اظهار داشت: از آشنایی بنده با مازیار بیژنی 24 سال می‌گذرد و از مهمترین ویژگی‌های وی در مقایسه با بسیاری از دوستان دیگر این است که دیگران در فراز و فرودها رنگ عوض کردند و به اشکال مختلف درآمدند و حتی فضای فکری و رفتاریشان متفاوت شد؛ به جرات می‌توانم بگویم که در طول این سال‌ها بیژنی حتی ذره‌ای تغییر نکرد و به جهت صداقت، سادگی، نکته‌بینی و ظرافت همان فردی است که اولین‌بار دیده‌ام.

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی مازیار بیژنی پرکاری او است؛ پرکاری به این معنا که او در طول دو دهه فعالیت جدی در عرصه کاریکاتور هیچ‌وقت میدان را خالی نکرد و در واقع او مصداق بارز امت همیشه در صحنه است.

روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی انقلاب اسلامی بیان داشت: پرکاری وی در حوزه‌های متنوع بوده و اینطور نبوده که فقط در یک حوزه قلم بزند؛ جامعیتی در مجموعه کارهای او دیده می‌شود که کم‌نظیر است در واقع وی از وجوه استکبارستیزی، مبارزه با صهیونیسم تا نقد درون‌گفتمانی در حوزه عدالت‌خواهی و ستیز با مفاسد اقتصادی و میادین سیاسی داخلی از مضامین اصلی کارهای او به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در پرکاری بیژنی این بوده که معمولا در خط مقدم حضور داشت و در بسیاری از مقاطع کار کرده‌است در حالی که خیلی‌ها تمایلی نداشتند خودشان را برای انقلاب خرج کنند.

جلیلی یادآور شد: درخصوص اسلام آمریکایی کسی به اندازه بیژنی کار نکرده است و او هنرمند انقلابی بوده که توانسته این مرزبندی را بین اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی به دیگران نشان دهد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه کاریکاتور ویژگی انتقال سریع پیام را دارد، دارای مخاطب بیشتری بوده لذا در جنبش‌های دانشجویی دیده‌ایم که برای ایجاد روزنه زیر آوار غرب‌زده‌ها در دانشگاه‌ها از آثار بیژنی استفاده می‌شد.

جلیلی یادآور شد: ویژگی بارز مازیار بیژنی کم‌ادعایی یا بی‌ادعایی او است، این مسئله نکته مهمی است، کسانی که یک دهم بیژنی کار نکرده‌اند خیلی توقع دارند اما بیژنی هنرمندی بی‌ادعا است و این ویژگی او می‌تواند برای نسل‌های بعد الگو باشد. در واقع او بسیجی به معنای واقعی بوده و امیدواریم همواره هنر انقلاب از آثار او بهره‌مند باشد.

این فعال فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: در حوزه کاریکاتور معدود دوستانی داشتیم که پای انقلاب ایستاده باشند در صورتی که معارضین لشگری بودند اما چند نفر از همین کاریکاتوریست‌ها از جمله مازیار بیژنی ایستادند و این خاکریز را با زحمات زیادی حفظ کردند و این خط با تلاش‌ها، اخلاص و جان‌فشانی باز شد. امیدواریم که این مسیر همیشه مستدام باشد.
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها