امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۱۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110053
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۶
تعداد بازدید: 10
پیمان قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به کاهش حجم پایه پولی در چند ماه اخیر، اظهارداشت: رشد ...

پیمان قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به کاهش حجم پایه پولی در چند ماه اخیر، اظهارداشت: رشد نقدینگی در 4 ماه ابتدای سال جاری از محل رشد ضریب فزاینده پولی بوده و پایه پولی در این مدت کاهش یافته است.

وی افزود: بانک مرکزی در راستای تعقیب اهداف تورمی خود، قطعا مسیر رشد نقدینگی را رصد و با ارزیابی‌های مستمر آن را پایش می‌کند و هر زمان که لازم باشد از ابزارهای سیاستی برای کنترل نقدینگی استفاده خواهد کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: ابزار‌های در اختیار بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی احصاء شده که فروش اوراق مشارکت یا تجدید نظر در نرخ‌های سود بانکی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی فعلا بانک مرکزی به قصد انتشار اوراق مشارکت برای کنترل نقدینگی ندارد زیرا در سال جاری رشد نقدینگی از طریق ضریب فزاینده بوده و پایه پولی رشد منفی داشته است.

قربانی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی فعلا پایش مستمر نقدینگی را در دستور کار دارد، گفت: هدف بانک مرکزی کنترل تورم به عنوان یک متغیر اصلی است و متغیرهای میانی مانند نقدینگی و پایه پولی در درون این هدف اصلی دنبال می‌شود.

به گزارش فارس، در 4 ماه ابتدای سال جاری رشد پایه پولی منفی 5.9 درصد، ضریب فزاینده مثبت 12.4 درصد و حجم کل نقدینگی 629 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. 
انتهای پیام/آ
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار