امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110065
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۶
تعداد بازدید: 18
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه جامعه: صدور کارت یا پروانه حرفه خبرنگاری از جمله برنامه‌های معاونت مطبوعاتی ارشاد در دولت یازدهم بود که ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه جامعه: صدور کارت یا پروانه حرفه خبرنگاری از جمله برنامه‌های معاونت مطبوعاتی ارشاد در دولت یازدهم بود که مدتی حرکت در مسیر آن متوقف شد و اکنون پیشبرد آن با تشکیل کمیته‌ای ویژه به انتخاب معاون مطبوعاتی ارشاد آغاز شده است.

البته سازوکار حرکت در این مسیر و تحقق این مهم نیز در نتیجه‌ای که حاصل خواهد شد از اهمیت ویژه‌ا‌ی برخوردار است.

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در بیستم اسفند 92 در جلسه نقد سیاست‌های معاونت مطبوعاتی ارشاد در دولت یازدهم که در محل فرهنگسرای رسانه و با حضور برخی از اعضای انجمن صنفی خبرنگاران و هم‌چنین برخی از فعالان عرصه رسانه کشور برگزار شد در باره طرح صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری، اظهار داشت: حدود سه ماه گذشته در یکی از یادداشت‌های خود به این موضوع مفصلا اشاره کردم که در نهایت اعلام شد که دولت نه صلاحیت دارد و نه مصلحت است در این موضوع ورود پیدا کند و برای خبرنگاران پروانه حرفه‌ای صادر کند.

معاون مطبوعاتی ارشاد با بیان اینکه این امر و مسئولیت باید بر عهده بنگاه‌های مطبوعاتی باشد، افزود: در این باره باید یک سازمان صنفی قانونی مصوب مجلس شورای اسلامی تاسیس شود.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد متذکر شد: صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری فقط به عنوان یک ایده بود که متوقف شد.

اینک معاون مطبوعاتی ارشاد با تشکیل کمیته‌ای متشکل از 7 عضو اقدام به بازنگری بر دستور‌العمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری کرده است.

انتظامی برای تدوین نهایی این دستور‌العمل کمیته‌ای را که خود تمامی مهره‌های آن را تعیین کرده و چیده است، تشکیل داده است و همین مسئله شائبه‌هایی را در میان اهالی رسانه و مطبوعات کشور به وجود آورده است.

قرار گرفتن خبرنگاری از «انجمن صنفی خبرنگاران حوزه رسانه» که با حمایت شخص حسین انتظامی در این دولت تشکیل شده به عنوان نماینده کل خبرنگاران کشور در کمیته تدوین دستورالعمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران، از جمله این شائبه‌ها است.

برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که انتخاب خبرنگاران و اعضای این کمیته باید از طریق رسانه‌ها و اهالی رسانه و مطبوعات کشور صورت گیرد این در حالی است که معاون مطبوعاتی ارشاد خود اقدام به انتخاب اعضای کمیته کرده است.

سوال اینجاست که چرا رسانه‌ها نباید در سرنوشت اعضای این خانواده بزرگ و تعیین تکلیف امور مربوط به خودشان دخالت داشته باشند؟

کمیته تدوین ساختار صدور کارت حرفه روزنامه‌نگاری 3 استاد علوم ارتباطات و رسانه هم خواهد داشت که هم‌اکنون دو عضو آن به انتخاب معاونت مطبوعاتی ارشاد تعیین شده است(فرقانی و قاضی زاده) و عضو سوم نیز قرار است در آینده نه چندان دور از سوی این معاونت مشخص شود.

* اعضای دیگر این کمیته را نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی روزنامه‌نگاری تشکیل می‌دهد؛ لازم به ذکر است 9 تشکل در دل شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی جای می‌گیرد که اعضای آن حدوداً بالغ بر 8000 نفر است.

* یک خبرنگار که به عنوان نماینده انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران حوزه رسانه است  انجمنی که حدوداً  40 عضو دارد.

* محمدعلی وکیلی، نماینده انجمن صنفی روزنامه‌های غیر دولتی و همچنین حسن محرابی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی دیگر اعضای این کمیته را تشکیل می‌دهند.

تاکنون سه جلسه با حضور اعضای این کمیته برای اصلاح دستور‌العمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری تشکیل شده است که یک جلسه با حضور معاونت مطبوعاتی و دو جلسه دیگر با حضور مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی برگزار شده است.

حسن بهشتی‌پور با بیان این‌که در روند صدور پروانه یا کارت خبرنگاری باید ابتدا مبنای کار مشخص شود اظهار داشت: برای صدور کارت خبرنگاری باید بدانیم خبرنگار می‌خواهد با آن کارت کار خبری انجام دهد یا تسهیلات حقوقی مانند بیمه و وام دریافت کند. اگر قرار است کارتی صادر شود که مفهوم منزلت و شأن خبرنگاری را روشن کند،‌ بحث مبنایی این است که چرا چنین کارتی باید توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شود.

این روزنامه‌نگار با اشاره به ترکیب هیأتی که برای صدور پروانه‌ خبرنگاری که به‌تازگی توسط معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد‌ه است تصریح کرد: اگر مبنا براساس تعاملات دولت با دستگاه‌های امنیتی و برای روشن کردن یک هویت برای خبرنگاران باشد‌، باید در این ترکیب تجدید نظر شود؛ اما اگر این‌گونه نیست، هر نهادی خودش می‌تواند برای خبرنگارش کارت صادر کند.

وی گفت: هیأتی که برای صدور پروانه‌ خبرنگاری مشخص شده است، بیشتر به درد خبرنگاران آزاد می‌خورد، چون آن‌ها برای کار خبری به کارتی نیاز دارند که هویت‌شان را مشخص کند و طبیعتا با توجه به تنوع کاری نمی‌توانند چنین کارتی را از یک نشریه‌ی خاص بگیرند.

وی درباره‌ نماینده‌ خبرنگاران حوزه‌ «رسانه» گفت: این پرسش برای من پیش می‌آید که چرا باید بین جنس حوزه‌ کاری خبرنگاران تفکیک قائل شد؟ روزنامه‌نگاری که درآمدش از حوزه‌ روزنامه‌نگاری تأمین می‌شود و تخصص لازم را در این حوزه دارد می‌تواند به‌عنوان نماینده در این هیئت حضور داشته باشد و نباید بین حوزه‌ها تفکیک قائل شد.

در حال حاضر با چنین ترکیبی از افراد که معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد برای تدوین و اصلاح دستورالعمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری چیده است، تناقض بین صحبت تا عمل معاونت مطبوعاتی وجود دارد چون قرار بود به گفته معاون مطبوعاتی، امور مربوط به خبرنگاران به خود خبرنگاران سپرده شود نه به نمایندگانی که خود معاون مطبوعاتی آنها را انتخاب می‌کند و عملاً تصمیمات مد نظر شخص معاون مطبوعاتی را دنبال می‌کنند.

آیا بهتر نبود انتخاباتی برگزار می‌شد و حداقل خود خبرنگاران این حق را داشتند که نماینده خودشان را در این کمیته تعیین کنند؟

لازم به ذکر است که متن پیش‌نویس دستور‌العمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری توسط معاونت مطبوعاتی ارشاد تنظیم شده است و هم‌ اکنون روی سایت این معاونت قرار دارد.

برای مشاهده متن پیش‌نویس دستور‌العمل کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری اینجا کیک کنید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار