امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110069
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۶
تعداد بازدید: 39
«هشام زعزوع» وزیر سیاحت و گردشگری مصر در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در قاهره در خصوص گردشگری مصر و جدیدترین تحولات ...

«هشام زعزوع» وزیر سیاحت و گردشگری مصر در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در قاهره در خصوص گردشگری مصر و جدیدترین تحولات رخ داده در این عرصه و سیاستگذاری‌های دولت جدید به اظهارنظر پرداخت.

زعزوع تاکید کرد که رئیس جمهوری مصر توجه بسیاری به بخش سیاحت و گردشگری در مصر دارد و توصیه کرده که وجهه گردشگری مصر در عرصه بین‌المللی بهبود یابد.

وی افزود: در این راستا وزارت سیاحت و گردشگری مصر برنامه‌هایی را هم در حوزه جذب گردشگر و هم بهبود وضعیت مراکز گردشگری و معرفی آنها به جهانیان از جمله از طریق تولید فیلم و بالا بردن سطح آگاهی و فرهنگ مردم در نحوه تعامل با گردشگران خارجی آغاز کرده است.

به گفته وی این کشور با ساخت فیلم‌هایی همچون «نیل»، «مصر نزدیک است» و «جادوی فراعنه» در حال معرفی بیش از پیش مراکز سیاحتی و گردشگری مصر است.

وزیر سیاحت و گردشگری مصر همچنین به همایش‌هایی اشاره کرد که با حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این بخش برگزار شده و اینکه ایتالیایی‌ها تمایل بسیاری به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری مصر دارند.

زعزوع با بیان اینکه هم اکنون توسعه و گسترش مراکز سیاحتی شمالی مصر در اولویت اول این وزارتخانه است، به بهبود اوضاع امنیتی در کشور به عنوان یکی از مهمترین معیارهای جذب گردشگر در مصر اشاره و تصریح کرد که از اتحادیه اروپا خواسته شده با توجه به این شرایط ممنوعیت اتباع خود از سفر به مصر را لغو کند که قول مساعدی در این خصوص داده شده است.

همچنین به گفته وی ترکیه، یونان و مغرب رقیب این کشور در این عرصه هستند.

وزیر گردشگری مصر همچنین یادآور شد که این کشور در نظر دارد هتل‌ها و مراکز سیاحتی در کانال سوئز دایر کند.

مشروح گفت‌وگوی فارس با وزیر سیاحت و گردشگری مصر در زیر می‌آید.

فارس: پیشتر خواستار سفر هیاتی از کنگره آمریکا به مصر شده بودید، آیا این سفر انجام شد؟

زعزوع: بله، این فرصت فراهم شد که در سفر این هیات به مصر با آنها دیدار داشته باشم، در آن دیدار آنها نسبت به اوضاع امنیتی مصر هشدارهایی داده بودند که من به این سخنان اعتراض کردم و از آنها خواستم، توضیح دهند که امنیت از دید آنها چیست، به ویژه آنکه آنها در مصر هستند و خطری آنها را تهدید نمی‌کند و دولت مصر تمام تلاش خود را برای بهبود اوضاع امنیتی انجام می‌دهد، به همین دلیل از آنها خواستم، پیشنهادات خود برای بهبود هرچه بیشتر این اوضاع را ارائه دهند، اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ام.

فارس: توصیه‌های عبد الفتاح السیسی برای بهبود وضعیت گردشگری مصر چه بوده است؟

زعزوع: وی دولت را موظف به احیای مجدد فعالیت‌های گردشگری و بهبود وجهه امنیتی مصر از طریق برقراری شبکه‌ای از روابط بین‌المللی و توجه به از سرگیری روابط سیاحتی و فرهنگی و عربی کرد که در این‌باره اقداماتی صورت گرفته است.

فارس: آیا شرکت‌های گردشگری داخلی و خارجی در این زمینه فعال شده‌اند؟

زعزوع: در این‌باره نشست‌هایی با چندین شرکت گردشگری داخلی و خارجی داشته‌ایم تا زمینه فعال شدن این عرصه را فراهم کنند و در این حوزه اینترنت یکی از مهمترین و سریع‌ترین ابزارهای تبلیغ درباره بخش سیاحت و گردشگری مصر است.

فارس:‌ چگونه می‌توان بار دیگر سیاحت و گردشگری مصر را در خارج احیا کرد؟

زعزوع: در این زمینه در حوزه فیلم سازی فعالیت‌هایی صورت گرفته و فیلمی تحت عنوان «جای شما خالی است» را با مهارت بسیار در حوزه مراکز سیاحتی و گردشگری مصر تولید کردیم تا این مراکز را بیش از توضیح داده و به تصویر بکشد، همچنین فیلم‌های دیگری نیز مانند نیل، مصر نزدیک است و جادوی فراعنه در معرفی بیش از پیش مراکز سیاحتی و گردشگری مصر در حال تولید است.

فارس: آیا طرحی برای رسیدگی به وضعیت مناطق سیاحتی به حاشیه رانده شده وجود دارد؟

زعزوع: من به شخصه و در ابتدا به وضعیت 4 میلیون مصری که در این بخش فعالیت دارند، توجه می‌کنم، به همین منظور توجه خود را ابتدا به سیاحت و گردشگری در سواحل و سپس مراکز گردشگری عربی و سپس فرهنگی متمرکز کردیم، با این حال این بخش به توجه و فعالیت بسیار نیاز دارد.

فارس:‌ سهم مصر از مراسم حج امسال چقدر است؟

زعزوع: به موضوع اعزام مصری‌ها به حج توجه بسیار دارم و در این خصوص اقدامات جدی صورت گرفته، از جمله اینکه نظام سهمیه بندی را که موجب افزایش قیمت این سفرها شده بود، را لغو کردیم و هم اکنون نظارت شدیدی داریم که در این حوزه داد و ستدی صورت نگیرد و واقعا افرادی که خواهان چنین سفری هستند، به حج اعزام شوند. سهم مصر درحال حاضر 60 هزار نفر و قرار است، پس از پایان عملیات توسعه حرم مکی این سهمیه افزایش یابد که تاکنون با موافقت مقامات سعودی همراه بوده است.

فارس: بزرگ‌ترین رقبای مصر در عرصه سیاحت و گردشگری در خاورمیانه چه کشورهایی هستند؟

زعزوع:‌ به نظر من ترکیه، یونان و مغرب رقیب ما در این عرصه هستند، با این حال تاکید می‌کنم که مصر جایگاه ویژه‌ای در این عرصه دارد، چون مثلا در هیچ یک از کشورها اهرام ثلاثه یا معبد «کرنک» را نمی‌توان یافت.

فارس: استراتژی این وزارتخانه برای بالا بردن سطح فرهنگ مردم برای تعامل با گردشگران چیست؟

زعزوع:‌ شهروندان مصری عموما دیدی باز و آگاهانه در حوزه سیاحت و گردشگری دارند، با این حال نمی‌توان منکر وجود پدیده‌هایی مانند سوء استفاده از گردشگران بود که باید با افزایش سطح آگاهی‌ شهروندان مصری با آن مقابله کرد.

فارس: رابطه و تعامل این وزارتخانه با وزارتخانه‌های دیگر چگونه است؟

زعزوع: در این خصوص تمرکز بر توسعه و گسترش گردشگری و سیاحت است و برنامه‌ای مشترک در این زمینه میان وزارتخانه‌ها وجود دارد که بازتاب‌های مثبت خود را در آینده آشکار خواهد ساخت، اما پیش از هر چیز نیاز به بالا بردن سطح فرهنگ و اگاهی‌ مردم احساس می‌شود.

فارس: برنامه این وزارتخانه جهت سرمایه‌گذاری بر مناطق ساحلی شمالی چیست؟

زعزوع: همایشی درباره سرمایه‌گذاری د‌ر ساحل شمالی و مارینا و بیابان‌های پشت مارینا برگزار شد که در آن سرمایه‌گذاران بسیاری شرکت کردند و هم اکنون منتظر اعلام مناقصه‌ها جهت شرکت در آن هستند و در این میان سرمایه‌گذاران ایتالیایی استقبال بسیاری از سرمایه‌گذاری در مصر کرده‌اند.

فارس: آیا در این مناطق سرمایه‌گذاران بین‌المللی و عرب نیز حضور و مشارکت دارند؟

زعزوع:‌ بله، برنامه‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در این مناطق که مساحت‌های گسترده‌ای را در برمی‌گیرد، ریخته شده است.

فارس:‌ در کانال سوئز چطور آیا طرح‌هایی سیاحتی برای این منطقه وجود دارد؟

زعزوع: بله قرار است، هتل‌ها و مراکز سیاحتی دایر شود و در این خصوص تلاش شده توجه ویژه‌ای به شهرهای این استان از جمله اسماعیلیه انجام شود.

فارس:‌ صاحبان هتل‌ها با پرداخت مالیات بر املاک مخالفت کردند، برای رفع این مشکل با وزارت دارایی، وزارت سیاحت و گردشگری چه تدابیری اتخاذ کرده است؟

زعزوع:‌ یکی از مهمترین مشکلات موجود برسر راه پرداخت مالیات بر املاک برآورد ارزش و قیمت ملک است و طی دو هفته آینده قرار است، کمیته‌ای برای این امر تشکیل و نشست‌هایی با وزارت دارایی برای حل این مشکل برگزار شود.

فارس: درباره ممانعت اتحادیه اروپا از سفر اتباعش به مصر پس از حادثه طابا چه تدابیری اتخاذ شده است؟

زعزوع:‌ این رخدادی مستمر نیست، چون در شرایطی حادث شد که شاهد متفرق کردن و پایان دادن به تحصن‌های رابعه و النهضه بودیم و نباید در قبال آن تا این اندازه حساسیت وجود داشته باشد، چراکه در همان زمان امنیت آن منطقه براساس استاندارهای بین‌المللی تامین شد، همانگونه که شما نمی‌توانید دستگاه امنیتی را در جهان ملاحظه کنید که توانسته باشد، صد در صد به وظایف امنیتی خود عمل کرده باشد، ما تمام این ملاحظات و تدابیر امنیتی اتخاذ شده را به طرف اروپایی اطلاع دادیم و آنها وعده رفع این ممنوعیت را داده‌اند.

فارس:‌ تصور نمی‌کنید، تغییراتی که پیشتر از آن در داخل وزارتخانه سخن گفته بودید، با تاخیر همراه شده است؟

زعزوع: نه این تغییرات با تاخیر مواجه نشدند، در سطح وزارتخانه و دفاتر خارجی و گشایش برخی دفاتر در خارج کشور یا بستن آنها فعالیت‌هایی صورت گرفته، بالطبع تغییرات براساس اهمیت اولویت بندی خواهند شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها