امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110084
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۶
تعداد بازدید: 42
«سلیم السقا» وزیر دادگستری فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در غزه با یادآوری اینکه برای مشارکت در اجلاس وزرای ...

«سلیم السقا» وزیر دادگستری فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در غزه با یادآوری اینکه برای مشارکت در اجلاس وزرای دادگستری کشورهای آفریقایی و آسیایی که از 15 تا 18 سپتامبر جاری در تهران برگزار خواهد شد، طی 2 روز آینده به ایران سفر خواهد کرد، گفت: در دیدار با وزیر دادگستری ایران راه‌های همکاری مشترک بین دو طرف را بررسی خواهم کرد.

*حضور در ایران برای شرکت در اجلاس وزرای دادگستری

السقا ادامه داد: در این دیدار همچنین درباره بسیج حمایت‌ کشورهای آفریقایی و آسیایی برای اقدام جهت محاکمه سران سیاسی و نظامی رژیم اشغالگر به خاطر جنایاتشان علیه نوار غزه در دادگاه‌های بین المللی را بررسی و درباره آن تبادل نظر خواهیم کرد.

*از یک وجب خاک فلسطین عقب‌ نمی‌نشینیم

وزیر دادگستری فلسطینی در پاسخ به این سوال که آیا اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌ها مبنی بر پیشنهاد مصر برای دادن 1600 کیلومتر به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی جهت افزودن آن به نوار غزه و بنای دولت فلسطینی در این مناطق در مقابل چشم پوشی از کرانه باختری گفت: اگر تمام دنیا را به ما بدهند تا از یک وجب از خاک فلسطین چشم پوشی کنیم، نخواهیم پذیرفت و ممکن نیست، درباره خاک فلسطین گفت‌وگو کرد.

*وکیلی فرانسوی شکایت علیه اسرائیل را پیگیری می‌کند

السقا درباره تلاش‌های وزارت دادگستری فلسطین در پیگرد و بازخواست سران سیاسی رژیم اشغالگر و وزرای این رژیم گفت:‌ با استناد به ماده 12 بند 3 قوانین دادگاه بین‌المللی جنایی که به کشورهای غیر عضو این دادگاه اجازه می‌دهد، چنین دعاوی به این  دادگاه تقدیم کنند، ما نیز شکایتی از سران سیاسی رژیم اشغالگر و وزرای این رژیم به دادگاه بین المللی جنایی تقدیم کردیم.

وی تاکید کرد که این شکایت همچنان در این دادگاه در جریان است و وزارت کنونی نیز در کنار یک وکیل فرانسوی این شکایت را دنبال می‌کند که در آن «اسرائیل» به دلیل مرتکب شدن کشتارهای جمعی و جنایات جنگی و ضد بشری در نوار غزه متهم شده است.

*گروههای سیاسی فلسطینی بر امضای میثاق رم توافق دارند

السقا در خصوص مطالبات و درخواست‌های سیاستمداران و حقوقدانان فلسطینی جهت پیوستن به میثاق رم گفت:‌ این موضوع درحال بررسی توسط ابو مازن است و او تصمیم درست که با منافع عالی ملت فلسطین مطابقت داشته باشد را در زمان مناسب خواهد گرفت. در حالی‌که از توافق تمام نیروها و گروه‌های سیاسی فلسطینی درباره امضای میثاق رم اطلاع داریم.

وی تاکید کرد که مقاومت فلسطینی حق کامل در دفاع از ملت فلسطین را دارد و هرآنچه در این خصوص در مقابله با اشغالگران انجام داده، کاملا مشروع و تضمین شده از سوی معاهدات و میثاق‌های بین المللی است.

توافقنامه سال‌های 1899 و 1907 لاهه بر مشروعیت مقاومت
مسلحانه در برابر اشغالگران تاکید می‌کند و این موضوع در پروتکل 1925 ژنو و اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948 و قطعنامه 1514 سازمان ملل نیز بار دیگر مورد تاکید قرار گرفته است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها