امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11010
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۲
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سخنرانی سید حسن نصرالله و واکنش‌های برخی کشورهای منطقه نسبت به سخنرانی وی که از سوریه به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سخنرانی سید حسن نصرالله و واکنش‌های برخی کشورهای منطقه نسبت به سخنرانی وی که از سوریه به عنوان پشتوانه مقاومت نام برد. از نکات مهم در تحولات و روند اوضاع کلی منطقه‌ است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

این سخنرانی به مناسبت روزهای سوم و چهارم خردادماه یعنی آزادی سازی خرمشهر و آزادی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی ایراد شد.

در خرمشهر اراده ملی جمهوری اسلامی که تبلور آن در نیروهای دفاعی کشور بود توانست یک رویداد بزرگ را رقم زند، بشکلی که هزاران نفر سرباز عراقی نه تنها نتوانستند، مقاومت کنند بلکه با رعب و وحشت تسلیم شده یا فرار کردند.

چنین پدیده‌ای در یک روز بزرگ در جنوب لبنان تکرار شد و همانطور که عراقی‌ها با اشغال جنوب سرزمین ایران فکر بازگشت به کشورشان را نمی‌کردند، رژیم صهیونیستی هم که خود را ارتش ششم دنیا می‌دانست، با اشغال 22 ساله جنوب لبنان احساس نمی‌کرد که باید آنجا را ترک کند.

زمانیکه به صحنه‌های فرار نیروهای نظامی اسرائیل نگاه می‌کنیم، همانند صحنه آزادی خرمشهر است که وسایل و ادوات خود را جا گذاشته و فرار کردند.

در این 2 واقعه بزرگ که اشغال‌زدایی، مقابله با متجاوز و مقاومت در مقابل اراده کشتار و تجاوز است، یک پدیده واحد دیده می‌شود که توانست به عنوان یک الگو برای مردم منطقه که طی 6 دهه گذشته در مقابل رژیم اسرائیل تحقیر شده‌اند، مطرح شود.

از زمانی که اولین شکست در سال 2000 برای اسرائیل رقم خورد، تلاش برای مخدوش کردن چهره مقاومت شکل گرفت.

همانطور که اسرائیل در جنوب لبنان، ارتش لحد را در یک کمربند امنیتی در جلو نیروهای خود قرار داده بودند در سطح منطقه هم یک نوار امنیتی این رژیم را حفظ کرده است.

شرایط امروز موجب شده که حاکمان کشورهای ارتجاع عرب ناچار شوند نقاب‌های خود را کنار گذاشته و با چهره واقعی با ادبیات اسرائیل صحبت کرده و از منافع این رژیم در مقابل مقاومت سخن گفته و اقدام کنند. آنچه در سوریه می‌گذرد این واقعیت را نشان می‌دهد.

به حکومت سوریه گفته شده بود که اگر دست از مقاومت بردارد این مشکلات را نخواهد داشت و امروز سوریه تاوان حمایت از مقاومت را می‌پردازد.

امروز یک جنگ جهانی به سوریه تحمیل شده تا دست از مقاومت بردارد؛ گروه‌هایی که سر می‌برند و بیگناهان را می‌کشند و ثروت‌‌های ملی سوریه را نابود و تاراج می‌کنند، تنها بخشی از نمایشی هستند که در سوریه جریان دارد و میلیاردها دلار پول، بسیج تکفیری‌ها، تبلیغات غیر واقعی و تلاش‌های بین‌المللی در راستای نتیجه‌گیری آنها در سوریه است.

اما سوریه به میزانی که به الگوی مقاومت نزدیک شده، توانسته پیروزی‌های جدیدی را کسب کند. این کشور حداقل طی 20 سال گذشته قوی‌ترین حمایت‌های خود را از مقاومت داشته و امروز مقاومت‌ فلسطینی و لبنانی است که در کنار سوریه در مقابل روح تجاوزگری و اشغالگری و قتل و تجاوز قرار گرفته است.

امروز کسانی در سوریه خود را انقلابی، طرفدار اصلاحات، دموکراسی و حقوق بشر معرفی می‌کنند که هیچ نسبتی با آنها نداشته و دشمنان واقعی این مفاهیم هستند. دیکتاتوری در بحرین و عربستان و نظام قبایلی قطر و قدرت‌های غربی که همواره مظهر مقابله با آزادی ملت‌ها بوده‌اند.

سید حسن نصرالله در روز مقاومت به شکل واضح اعلام کرد که نمی‌شود شرافتمند بود و در کنار اسرائیل، آمریکا و قاتلان تکفیری و ارتجاع منطقه قرار گرفت و امروز دفاع از سوریه دفاع از بیت‌المقدس و فلسطین است.

این موضع به اعتراف رسانه‌های اسرائیلی بیش از 350 میلیون نفر بازدیدکننده داشت و موجب شد تا واکنش‌های کینه‌توزانه از سوی برخی کشورها نسبت به آن ابراز شود.

سخنرانی سید حسن نصرالله در حالی بود که نقطه عطف درگیری‌های نظامی در جنوب غربی حمص و در القصیر ادامه دارد و شکست سختی که متوجه تروریست‌ها شده، همه سرمایه 5/2 ساله غرب، اسرائیل و دیکتاتوری‌های منطقه را بر باد می‌دهد، لذا وزیر خارجه بحرین در یک موضع مضحک سید حسن نصرالله را تروریست می‌نامد و اردوغان و اوغلو که حیثیت خود را بر خونریزی در سوریه قرار داده بودند، نسبت به سخنان نصرالله واکنش نشان داده و سخنان توهین آمیز به زبان می‌رانند. اردوغان که نماد حزب عدالت و توسعه است و خود را اسلامگرا می‌داند، باید بداند که با کشتار مردم سوریه و همراهی با اسرائیل و آمریکا و ارتجاع عرب نمی‌تواند ذره‌ای از اقتدار عثمانی‌گری نوین را برای خود ثبت کند.

اردوغان زمانی این سخنان را مطرح می‌کند که در حال سرکوب مردم کشورش در استان‌های علوی نشین و بمباران مناطق کردنشین است و زمانی است که درباره سیاست‌های داود اوغلو چالش‌های جدی وجود دارد و نرخ رشد اقتصادی ترکیه به یک چهارم تنزل پیدا کرده و این ناشی از سیاست‌های قمارگونه سیاست‌های ترکیه است که با پرخاش و اهانت به دیگران امکان جبران ندارد.

موضع اخوان مصر نیز در این خصوص اهانت آمیز است و جماعت اخوان مصر اعلام حمایت سید حسن نصر الله از نظام سوریه را موجب آن دانسته که پایگاه منطقه‌ای وی ضعیف خواهد شد.

سعد حریری نیز اظهارنظر کرده و معتقد است که موضع سید حسن نصرالله یعنی پایان مقاومت، که این مواضع یک فصل مشترک دارند و ادبیات، نگاه و سیاست خارجی اسرائیل را دنبال می‌کنند که دشمن سید حسن و مقاومت است.

امروز اخوان المسلمین باید پاسخ دهد که چرا هنوز مردم غزه در محاصره هستند و هماهنگی‌های هفتگی با اسرائیل استمرار یافته و طی یکسال گذشته گامی برای آزادی مردم فلسطین برنداشته است.

در سایه تحولات داخلی سوریه پیروزی در القصیر به معنی آغاز شمارش معکوس در نابودی تروریست‌هاست. خرید 10 هزار نیروی گارد ریاست جمهوی یمن توسط قطر هم نه تنها سودی برای جبهه‌های تروریسم ندارد، بلکه فقط هزینه‌های گوناگون این جبهه را افزایش خواهد داد.

پایان مبارزه با تروریسم در سخنرانی اوباما که یک هفته قبل صورت گرفته بود، پیام‌های خطرناکی را دارد که از امروز تروریسم بخشی از سیاست‌های امنیتی آمریکاست و در نقاط مختلف دنیا از آن استفاده می‌شود تا منافع آمریکا، ارتجاع منطقه‌ای و اسرائیل حفظ شود.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها