امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110112
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در پایان مذاکرات خصوصی روسای جمهور 2 کشور ایران و تاجیکستان، حسن روحانی و امامعلی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در پایان مذاکرات خصوصی روسای جمهور 2 کشور ایران و تاجیکستان، حسن روحانی و امامعلی رحمان نشست مطبوعاتی برگزار کردند.

روحانی با ابراز رضایت از سفر رسمی خود به تاجیکستان و قدردانی از همتای تاجیک خود، روز استقلال تاجیکستان را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت.

وی با با بیان اینکه ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت، تصریح کرد: بسیار خرسندیم که در طول این مدت روابط 2 کشور در حال تحکیم و توسعه بوده است.

روحانی ادامه داد: ما تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران را بخش‌های یک بنای رفیع و بزرگ در این منطقه می‌دانیم و می‌بینیم. این دو کشور دارای ریشه، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و امروز هم دولت‌های 2 کشور تلاش دارند تا این روابط را در همه زمینه‌ها استحکام بخشند.

روحانی با اشاره به مذاکرات خصوصی و هیئت‌های رسمی، گفت: ما مباحث بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف مطرح و تلاش بر این است تا در ماه‌ها و سال‌های آینده به‌طور مستقیم ظرفیت‌های 2 کشور را به نفع دو ملت به فعلیت در بیاوریم.

رئیس جمهوری ایران گفت: در زمینه‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان در سال‌های گذشته همکاری‌های خوبی داشتند که یکی از آن‌ها ساخت نیروگاه برق آبی «سنگتوده 2» می‌باشد که لحظاتی پیش افتتاح شد. این به معنای آن است که دو کشور می‌توانند به توسعه یکدیگر کمک کنند.

رئیس جمهوری ایران با اعلام آمادگی دولت کشورش برای حضور فعال در عرصه‌های اقتصادی تاجیکستان، تصریح کرد: ما در همه زمینه‌های که برای توسعه آتی روابط دو کشور مهم می‌باشد، ما آماده بازی کردن نقش فعال می‌باشیم.

روحانی با اشاره به بحث و بررسی مسائل منطقه در دیدار خود با امامعلی رحمان، بیان کرد: منطقه ما منطقه حساسی است و متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد مشکلات در ثبات و امنیت منطقه بودیم که این موضوع را مورد گفت‌وگو قرار دادیم. ما اعلام می‌کنیم که ثبات و امنیت تاجیکستان ثبات و امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. در مسائل دفاعی و امنیتی ایران آماده کمک و اجرای تفاهمات مربوطه می‌باشد.

رئیس جمهوری ایران تاجیکستان را کشور مهم منطقه خواند و تاکید کرد: ثبات و امنیت تاجیکستان برای تامین امنیت منطقه حائز اهمیت است.

روحانی با اعلام موافقت با نظر رئیس جمهوری تاجیکستان در رابطه به اهمیت همکاری3 کشور فارسی‌زبان تاجیکستان، ایران و افغانستان، اعلام کرد: همکاری‌های سه‌جانبه ایران، تاجیکستان و افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و امیدوارم که در نشست سه‌جانبه فردا بتوانیم مباحث مربوطه را گفت‌وگو بکنیم. افغانستان از لحاظ جغرافیایی برای ایران و تاجیکستان حلقه وصل است که با تقویت روابط اقتصادی، ایجاد جاده و راه آهن بتوانیم مشترکات تاریخی و فرهنگی یابد.

«امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان نیز ضمن صحبت در این نشست، گفت: جمهوری اسلامی ایران در اجرای طرح‌های زیربنایی از جمله بنیاد نیروگاه‌های برق آبی تاجیکستان برای رشد و توسعه منطقه نیز تاثیر مثبت به جای گذاشته است.

وی ایجاد کارخانجات تولیدی مشترک را از دیگر بخش‌های مهم همکاری 2 کشور دانست و گفت که دولت تاجیکستان از چنین طرح‌های همکاری حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهوری تاجیکستان با اشاره به روند رو به رشد روابط تجاری دو کشور، یادآور شد: طی ده سال اخیر میزان مبادله کالا بین تاجیکستان و ایران پنج برابر افزایش یافته است.

رحمان روابط میان اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی را از عوامل موثر در توسعه همکاری‌ها دانست.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار