امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110152
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور به مسئولیت از منظر آموزه‌های اسلامی و حکمرانی خوب به عنوان یکی از تئوری‌های ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور به مسئولیت از منظر آموزه‌های اسلامی و حکمرانی خوب به عنوان یکی از تئوری‌های کشورداری پرداخت و اظهارداشت: از نگاه امام علی (ع) مسئولیت یک امانت است که به کارگزاران سپرده می‌شود نه یک طعمه و شرط امانت‌داری امین بودن است.

وی با تشریح این موضوع از منظر حکومت‌‌داری اسلامی به ذکر مثال‌هایی از شیوه حکومتی نبوی و علوی اشاره کرد و اظهار داشت: همه ما موظفیم با امانت‌داری،‌مردم‌داری، دینمداری، اخلاق اسلامی، احساس مسئولیت، رعایت حقوق شهروندان، پاکدستی،‌پاک‌دامنی، راستگویی، درستکاری و دیگر ارزش‌های اسلامی و انسانی جلوه‌هایی از شاخص‌های مدیریت اسلامی را در حوزه مسئولیت خود نشان دهیم.

امیری اظهار داشت: آنچه که امروز به عنوان حکمرانی خوب مطرح می‌شود نتیجه بکارگیری شاخص‌های مدیریت دینی و اعتقادی است لذا حکمرانی خوب مفهومی است مشتمل بر معیارها، استانداردها، رویه‌ها و اصول حکومت‌داری که دولت‌ها از طریق آن امور عمومی را به انجام می رسانند، منابع عمومی را اداره می‌کنند و حقوق شهروندان را تضمین می‌کنند.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: ‌از ارکان مهم حکمرانی خوب می‌توان به شفافیت، مسئولیت، پاسخ‌گویی، مشارکت، حاکمیت قانون و انعطاف‌پذیری عاقلانه و ضابطه‌مند بر اساس معیارهای دینی و ارزش‌های اسلامی و اجتماعی دانست.

وی معاونین استانداری را به داشتن برنامه به عنوان یک ضرورت و بر اساس قانون اساسی، فرمایشات مقام معظم رهبری، برنامه‌های توسعه، سیاست‌های دولت و برنامه‌های رئیس‌جمهور فراخواند و تأکید کرد که البته باید برنامه‌‌ها هدفمند و با معیارهای کمی قابل اندازه‌گیری باشد تا قضاوت عادلانه را امکان‌پذیر نماید.

وی تعامل با ائمه جمعه،‌روحانیت، نهادهای خارج از دولت، قوه قضائیه، ‌نمایندگان مجلس را مورد تأکید قرار داد و اظهارداشت: به تجربه ثابت شده که هر جا اتحاد و همدلی و اخلاص وجود داشته است مسئولان از عهده حل مشکلات برآمده‌‌اند.

امیری به پاسداشت شعائر اسلامی و ارزش‌های اجتماعی،‌ حضور در نمازهای جمعه و مساجد و ملاقات‌های مردمی و ارتباط با برند جامعه تأکید کرد و اظهارداشت: این امر دارای برکات زیادی است و دسترسی همه مردم از اقشار مختلف به مسئولان را ممکن می‌سازد.

سخنگوی وزارت کشور نگاه کارشناسانه به موضوع تقسیمات کشوری را مورد تأکید قرار داد و اظهارداشت: موضوع تقسیمات کشوری نباید انسجام ملی، اتحاد ملی و توسعه متوازن را مورد تهدید قرار دهد.

امیری به تشکیل جلسات استانی به ویژه با فرمانداران برای انتقال سیاست‌ها و دیدگاه‌های دولت به فرمانداران به عنوان مجریان تأکید کرد.

وی به نوآوری و خلاقیت در مدیریت و استفاده و کشف ظرفیت‌های مناطق پرداخت و اظهار داشت: برای حل مشکلات یا باید راهی یافت و یا راهی ساخت.

امیری به شناسایی چالش‌های فرارو اشاره و فرمایشات یکی از مراجع تقلید را مبنی بر اینکه دولت‌های اسلامی 4 و یا 8 ساله هستند، در حالی که آثار و تصمیمات آنان تا قرن‌ها باقی خواهند ماند، نقل نمود.

قائم مقام وزیر کشور تاکید کرد: مصاحبه‌های مقامات محلی که آثار منطقه و فرامنطقه‌ای دارد باید با هماهنگی در چارچوب سیاست‌هایی باشد که نمادهای فرابخشی از جمله شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی امنیت کشور تعیین می‌کند صورت گیرد.

حسینعلی امیری به موضوع انتصابات مدیران وزارت کشور تاکید کرد: شایسته‌سالاری که همواره مورد تاکید مقامات عالی نظام و جناب اقای رئیس‌جمهور است باید مورد توجه قرار بگیرد و پیشنهاد انتصابات از افراد متدین، معتقد، انقلابی، ‌پاکدست، پاکدامن و راستگو و درستکار و غیرافراطی از هر جناحی باشد.

وی که در همایش معاونین سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار‌ی‌های سراسر کشور سخن می‌گفت در پایان به ایجاد اعتماد و اطمینان در میان اقشار مختلف مردم نسبت به دولت اشاره کرد و گفت: ضرورت مدیریت سیاسی و نه انجام کار سیاسی در وزارت کشور که همواره مورد تاکید آقای رحمانی فضلی است، بازگو و بر آن تاکید کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها