امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110178
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، محمد حاجی‌ آقاجانی پیش از ظهر امروز که برای بررسی روند اجرای طرح تحول نظام سلامت به همراه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، محمد حاجی‌ آقاجانی پیش از ظهر امروز که برای بررسی روند اجرای طرح تحول نظام سلامت به همراه مدیران کل حوزه درمان به استان کردستان سفر کرده‌ است در نشست با رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی کردستان و رئیس و کادر درمان بیمارستان بعثت سنندج گفت: در حال حاضر 115 هزار تخت بیمارستانی یعنی 1,5 تخت به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت در کشور فعال است و این نشان از عدم توسعه‌یافتگی در حوزه ارائه خدمات درمانی در کشور دارد.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه‌یافته به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت، 7,5 تخت، در ژاپن 13 تخت و در کشورهایی که سرانه مشابه ایران را دارند 2 برابر کشورمان تخت فعال بیمارستانی دارند.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآوری کرد: با وجود اینکه در بحث بهداشت و پیشگیری در کشور نیاز به فرهنگ‌سازی داریم که در دستور کار جدی دولت است در بخش درمان هم عقب‌ماندگی‌های زیادی وجود دارد و با نیاز مملکت فاصله زیادی دارد.

آقاجانی افزود: برای توسعه درمان باید از منابع غیردولتی استفاده کرد چراکه بسیاری از فضاها و تخت‌های موجود نیاز به استانداردسازی و جایگزینی دارند.

وی گفت: در حال حاضر 570 بیمارستان و درمان بستر در کشور وجود دارد که 115 هزار تخت در این مراکز درمانی فعال است که 80 هزار تخت از این آمار توسط وزارت بهداشت و درمان اداره می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه از اضافه شدن 40 هزار تخت به وضعیت موجود کشور خبر داد و گفت: این تخت‌ها در قالب پروژه‌هایی با پیشرفت‌های متفاوت در حال احداث است که بهره‌برداری از آن‌ها به بهبود وضعیت درمانی کمک خواهد کرد.

آقاجانی مشکل جدی کشور در بحث تخت‌های بیمارستانی را مربوط به مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیت دانست و افزود: سیاست وزارت بهداشت و درمان باید احداث بیمارستان‌های بزرگ و خیلی بزرگ باشد که هم موجب کاهش هزینه و هم ارتقای کیفیت ارائه خدمات می‌شود.

وی همچنین با یادآوری آغاز طرح تحول نظام سلامت در کشور با هفت برنامه از استمرار اجرای این طرح تا پایان سال خبر داد و گفت: با تاکیدات مقام معظم رهبری، دستور رئیس جمهور و اهتمام وزیر بهداشت، اجرای این طرح تا پایان امسال با جدیت دنبال می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهم‌ترین کار در این بخش را نظارت و پایش اجرای کامل طرح برای عدم ایجاد خلل در این مسیر عنوان کرد و افزود: همان اندازه که این طرح با جدیدت و تدبیر آغاز شده است باید به همان اندازه در استمرار آن تلاش کرد تا ضعف و خللی در اجرای آن ایجاد نشود.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت برنامه‌های متعددی در فاز دوم طرح تحول برای بهداشت و پیشگیری طراحی کرده و اجرای آن آغاز شده است که بسیار اهمیت دارد.

آقاجانی در پایان گفت: با تکمیل این برنامه‌ها در کنار برنامه حوزه درمان، طرح جامعی در کشور در حوزه پیشگیری، بهداشت و خدمات درمانی خواهیم داشت.
انتهای پیام/79002/م40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار