امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110192
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا جزینی در هشتمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد گفت: رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، رئیس جمهور است و ستاد ...

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا جزینی در هشتمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد گفت: رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، رئیس جمهور است و ستاد دارای استراتژی متوازن و 342 فعالیت تعریف شده اعم از پیشگیری، درمان، مقابله و موضوعات فرابخشی است.

وی افزود: اساساً اصل تغییر یکی از اصول فطری آفرینش است و موجودات در جهان همواره در حال تغییر هستند اما نوع و سرعت حرکت در نتیجه تغییرات در حال حاضر نسبت به گذشته متفاوت است.

وی ادامه داد: برای کسب موفقیت در شرایط کنونی باید بدانیم که چه کارهایی لازم است انجام شود و چگونه باید به وقوع بپیوندد همچنین چرا باید اینگونه باشد لذا دانستن یا داشتن دانش این فرایند را نیاز دارد و رمز موفقیت آن است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهارداشت: البته در زمانی بهبود مستمر و نظریه سازمانهای یادگیرنده و اکنون نیز موضوع مدیریت دانش، پا به عرصه وجود گذاشته است، تفاوت فلسفه دانش‌محوری یا نظریات سابق در این است که ما را به آینده متوجه می‌سازد لذا آینده پژوهی و دستیابی به یک چشم‌انداز آرمان‌گرایانه به عنوان اصلی مهم است لذا از همه مهمتر این است که باید بر دانش مدیریت کرد.

وی افزود: اما برای پیشرفت باید به جای افراد، دانشگر جایگزین کرد که بتوانیم از فرایند تولید دانش، مدیریت را یاری برسانیم.

سردار جزینی ادامه داد: ما مدیریت را این‌چنین تعریف می‌کنیم؛ هنر و علم کار با دانشگران. لذا ستاد مبارزه با مواد مخدر کار خود را بر این اساس پی می‌گیرد تا مبارزه را علمی کند بنابراین با استراتژی متوازن و 342 فعالیت مهم در حوزه مبارزه، کار را دنبال می‌کند.

وی گفت: بنا به گزارش 2014، حدود  242 میلیون نفر یک بار مصرف مواد مخدر را تجربه کرده‌اند، 10 هزار نفر در چرخه قاچاق هستند و 210 هزار نفر فوتی ناشی از این مسئله است. همچنین 435 میلیارد دلار حاصل از تجارت مواد مخدر است که 3 میلیارد دلار آن در حوزه ایران است.

وی افزود: 1600 تا 2 هزار میلیارد دلار گردش مالی در کنار تجارت نفت، اسلحه و توریسم است و همچنین مواد مخدر همراه فقر و رشد جمعیت و تهدیدات هسته‌ای قرار دارد اما آسیب کنونی موضوع روانگردان‌ها است که بعد از تریاک 26 درصد را به خود اختصاص داده و در رتبه دوم قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مصرف این مواد از 3 درصد سال 86 به 26 درصد رسیده است، سهل‌الوصول بودن در ساخت این ماده صنعتی و مشکلاتی که شایعات بی موردی را در رابطه با آن به وجود آورده جامعه را دچار خسران خواهد کرد.

سردار جزینی گفت: بیش از یک میلیون ماده ماریجوانای صنعتی ساخته شده است، با یک اکسیژن و هیدروژن کم و زیاد یک نوع ماده مخدر با نام‌های عجیب و غریب ساخته می‌شوند. آنها می‌گویند این ماده یک چیز جدید دارد و چنانچه آن را مصرف کنی به آسمان می‌روی و عوارض هم ندارد و معتاد هم نمی‌شوی. این فاجعه‌ای است که چشم می‌خورد.

وی افزود: 8 سال است که مسئولان کنگره به این موضوع می‌پردازند، وقتی به مرکز درمان و کمپی مراجعه می‌کنیم و افرادی را می‌بینیم که خانواده و زندگی خود را از دست داده‌اند جز انرژی منفی چیز دیگری به چشم نمی‌خورد اما در این فضا انرژی مثبت است.

وی ادامه داد: در خوشبینانه‌ترین حالت 20 درصد معتادان بهبود می‌یابند، ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه دانش اعتیاد اقدامات خوبی را انجام داده است، گلایه‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که حوزه علوم اجتماعی 3.8 درصد را به خود اختصاص داده اما علوم بهداشتی 68 درصد و این نشان می‌دهد علوم اجتماعی از این موضوع مغفول مانده است.

وی ادامه داد: ما 86 مورد پژوهش، 266 پایان‌نامه، 28 شماره فصلنامه علمی-پژوهشی را تولید کرده‌ایم که فصلنامه سلامت اجتماعی نیز در دست اقدام است، همچنین 202 اقدام تحقیقاتی را به تصویب رسانده‌ایم و با 20 دانشگاه تفاهمنامه امضا کرده‌ایم. 2200 نفر در کارشناسی و 20 نفر در کارشناسی ارشد در حوزه اعتیاد تحصیل می‌کنند یا در حال تحصیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود متخصص علم اعتیاد افزایش پیدا کند. برخی مقالات سطح پایینی دارند، ما نیاز به بانک اطلاعاتی منسجم داریم و امیدواریم این گفتمان‌ها تا کنگره بعدی استمرار یابد. همچنین استخراج چند راهبرد کاربردی از این کنگره و مبادله علمی با سایر دانشگاه‌های جهان باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها