امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110197
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، ظهر امروز در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی بحث‌های مختلفی مطرح شد که بعضاً تامل‌برانگیز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، ظهر امروز در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی بحث‌های مختلفی مطرح شد که بعضاً تامل‌برانگیز بود.

در این جلسه ابتدا بهراد زندیه مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی به ارائه گزارشی از وضعیت فرآورده‌های خام دامی مثل شیر، مرغ، گوشت، ماهی و بیشتر از همه تخم‌مرغ پرداخت چرا که به اذعان تمام اعضای کارگروه این قلم کالاها بیشترین حجم را از سبد کالای خانوار ایرانی به خود اختصاص می‌داد.

وی از فعالیت حدود شش واحد بسته‌بندی تحت‌نظر جهاد کشاورزی برای هر چه هویت‌دار کردن تخم‌مرغ خبر داد و گفت: زمانی مرغ را هم در گاری که پر از گرد و غبار بود، می‌فروختند و الآن مردم به اشتباه خود پی برده و دیگر این کار را انجام نمی‌دهند بنابراین در مورد تخم‌مرغ هم ناگزیر از هویت‌دار کردن این کالای پرمصرف هستیم و اصلاً نباید تخم‌مرغ در دمای بالاتر از هشت درجه نگهداری شود.

سعید شبستری معاون سیاسی استاندار آذربایجان‌شرقی پس از شنیدن این سخنان، پرسید که هویت‌دار کردن دیگر چه صیغه‌ای است و اصلاً تخم‌مرغ شناسنامه‌دار با بی‌شناسنامه آن چه تفاوتی دارد؟

مدیرکل دامپزشکی استان در پاسخ گفت: تخم‌مرغ‌های مارک‌دار را در یخچال نگهداری می‌کنند و در قدیم تخم‌مرغ را داخل کاه نگه می‌داشتند تا از نفوذ گرما به داخل آن خودداری شود.

شبستری گفت: تا حالا ندیده‌ام بقالی از توی یخچال به مشتری تخم‌مرغ بدهد؛ وقتی هم که می‌پرسیم تخم‌مرغ‌های مارک‌دار با بقیه چه تفاوتی دارند می‌گویند هر دو یکی هستند فقط مارک‌دارها گران‌ترند!!

به هرحال معاون استاندار روی این حرفش تاکید داشت که بحث مالی در خرید محصول تعیین‌کننده است و ظاهراً قصد نداشت هیچ تفاوتی بین تخم‌مرغ‌های تاریخ‌دار و بدون تاریخ قائل شود!

به هر حال بحث تخم‌مرغ به همین جا ختم شد و قرار هم شد که در این ارتباط بررسی‌های بیشتری صورت پذیرد.

در ادامه جلسه علی فخاری به عنوان روانپزشک و یکی از اعضای کارگروه به ارائه آمار و ارقام ناامیدکننده‌ از بحث میزان بیماری افسردگی، خودکشی، اعتیاد و خشونت که حاصل یک مطالعه موردی بود، پرداخت که البته اندکی عجیب و دور از ذهن می‌نمود اما خودش معتقد بود که واقعیت دارد.

اما شاید سعید شبستری معاون سیاسی استاندار آذربایجان‌شرقی هم حق داشت بگوید مردم احتیاج به امید و نشاط دارند و کم درد ندارند که شما هم بخواهید با ارائه آمار ناامیدکننده مطالعات موردی بیشتر مایوسشان کنید!

معاون استاندار گفت: مثلاً وقتی من در بهزیستی خدمت می‌کردم، می‌گفتم بیش از 95 درصد جامعه دچار گیر و گرفتاری‌های ناگواری هستند و یا کسانی که با معضلاتی مثل اعتیاد و طلاق در ارتباط باشند وضعیت جامعه را از این حیث ناامیدکننده می‌بینند و به این امور بسیار حساس هستند.

شبستری معتقد بود هیچ وقت مطالعات موردی را وارد کتاب‌های "ایندکس" نمی‌کنند چرا که اگر بی‌مبنا باشند مردم را دچار اشتباه خواهد کرد.

دستور بعدی جلسه بررسی مشکلات زیست‌محیطی ایجاد شده در اثر همجواری کارخانه "نرمه" با شرکت "فولاد ارک" واقع در شهرک سرمایه‌گذری خارجی بود.

ظاهراً کارخانه "نرمه" که بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و با سرمایه‌گذاری 150  میلیارد تومانی همراه بود، بدون استعلام از علوم پزشکی اقدام به ساخت و ساز کرده و همه را در مقابل کار انجام شده قرار داده، در حالیکه باید با شرکت فولاد که قبلاً احداث شده و به بهره‌برداری هم رسیده بود 500 متر فاصله می‌داشت که 110 متر بیشتر فاصله نداشت.

محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هم چاره‌ای نداشت جز اینکه بگوید احداث کارخانه "نرمه" در موقعیت فعلی با ضوابط همخوانی ندارد؛ به هر حال ندادن مجوز به اینها هم به نظر نمی‌رسد به نفع استان باشد و بنده پیشنهاد می‌کنم ضوابط قابل اجرا مثل کاشتن درخت و نگهداری مواد اولیه در انبار و نمونه‌برداری‌های دوره‌ای رعایت شود چرا که 150 میلیارد تومان پول بی‌زبان هزینه شده و البته هنوز اثبات نشده که آلوده‌کنندگی اتفاق افتد!

برای سعید شبستری معاون استاندار هم چاره‌ای نمانده بود جز اینکه بگوید، بزرگ‌ترین مشکل ما بیکاری است البته نه به قیمت به خطر انداختن سلامت مردم ولی اگر از لحاظ بهداشتی نظارت و کنترل شود حالا کاری است که شده و کاری نداریم چه کسی این اشتباه را مرتکب شده، در هر صورت قابل جابه‌جایی نیست!

بر خلاف انتظار، مدیرعامل بیمه سلامت در مقام مخالفت با قضیه برآمد و گفت: ما اطلاعات چندانی از موضوعات زیست‌محیطی و مشکلاتی که بعداً شاید پیش آید نداریم چرا که فنی نیستیم و فردا روز باید پاسخگو باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم گفت: ما بیشتر از همه برای بهداشت و سلامت مردم دل می‌سوزانیم و این چیزها را می‌دانیم و به هر حال قضیه را با سنجش ابعاد مختلف قبول کرده‌ایم.

سعید شبستری معاون سیاسی استاندار هم اظهار کرد: انتخاب بین خوب و بد نیست بلکه بین بد و بدتر است، کدام کار ما استاندارد است که این یکی هم باشد؟

وی افزود: به نظر شما اگر فاصله قانونی هم رعایت می‌شد یعنی هیچ مشکلی پیش نمی‌آمد؟! و اصلاً اگر یک مدیری که از 10 تصمیمش دو تا غلط از آب درمی‌آید آیا واقعاً این تصمیمات اشتباه را گرفته و یا شرایط چنین ایجاب می‌کرده است؟
 
*********************
نگارنده: لیلا حسین زاده
*********************

انتهای پیام/60001/ز40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها