امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110208
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پس از وعده‌های عربستان به «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن مبنی بر حمایت از ارتش این کشور، حملات ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پس از وعده‌های عربستان به «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن مبنی بر حمایت از ارتش این کشور، حملات صنعا علیه مردم معترض افزایش یافت.

روزنامه «الاخبار» لبنان با بیان این مطلب، این پرسش را مطرح کرد که آیا درگیری میان نیروهای امنیتی یمن و انقلابیون با تصمیم عربستان صورت گرفته است که نوشت: بسیاری بر این باورند آنچه روز سه‌‌شنبه (دیروز) برای هزاران معترض در «صنعا» پایتخت یمن رخ داد، تکرار سناریوی حوادثی است که تظاهرات‌کنندگان در انقلاب 11 فوریه 2011 یمن با آن روبرو شدند.

روز سه‌شنبه هزاران یمنی در صنعا مقابل ساختمان نخست‌وزیری یمن تجمع کردند که نیروی امنیتی یمن به همراه افراد ناشناس نقابدار به معترضان حمله کردند و دست‌کم هفت نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شدند. معترضان رفع فساد، اصلاح سیاسی، محقق شدن مصوبات گفت‌وگوهای ملی و بازگرداندن یارانه سوخت هستند. این اعتراضات که بیش از دو هفته است آغاز شده است، تا روز گذشته بدون خونریزی بود همچنانکه عبدالملک الحوثی و جنبش انصارالله یمن اعلام کرده‌اند که اعتراضات کاملا مسالمت‌آمیز است.

به گزارش الاخبار، برخی معتقدند نظام حاکم بر یمن زمانی در برابر تظاهرات کنندگان متوسل به خشونت شد، که عربستان به رئیس جمهور یمن وعده‌هایی مبنی بر حمایت از ارتش این کشور داده بود.

بنا بر این گزارش، به دلیل ترس و نگرانی عربستان از سیطره انقلابیون بر نظام حاکم در یمن، رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفت جنگ نظامی علیه جنبش انقلابی «انصار الله»  را به پیش ببرد. این در حالی است که عربستان مدعی است حوث‌ ها یکی از بازوان قدرت ایران در منطقه هستند.

از سوی دیگر، روزنامه «الرأی» کویت در همین زمینه انقلابیون را «مانعی دشوار» برای دولت یمن دانست و نوشت، که مردم معترض بار دیگر ثابت کردند که آنها در یمن عاملی دشوار هستند و نمی‌توان خواسته‌های آنان را  - هر چند که سقفش بالا باشد- نادیده گرفت.

به گزارش این روزنامه، رئیس جمهور یمن چاره‌ای ندارد جز اینکه با انقلابیون حوثی وارد مذاکره شود تا درباره تقسیم قدرت و گسترش گستره منطقه‌ای که آنها (معترضان) می‌خواهند به توافق برسند.

بنا بر این گزارش، به دست‌گیری کنترل شهر «عمران» توسط انقلابیون، تنها به معنای پایان رهبری «آل الاحمر» (از قبایل متحد دولت و مخالف جنبش انصارالله) نیست؛ بلکه به معنای شکستی برای اخوان المسلمین است که نقطه ضعف‌های آنان مشخص شد. لذا اخوانی‌ها باید در پی محل دیگری به جز صنعا برای تجمع باشند.

الرأی در پایان تأکید کرد، اخوان المسلمین پس از شکست در جنگ شمال، باید به سوی مرکز و جنوب یمن حرکت کنند، ولی آیا آنها در مرکز مورد پذیرش قرار خواهند گرفت، یا اینکه در جنوبی پذیرفته خواهند شد که میل به جدایی و برپایی دو کشور در آن حاکم است؛ کشور نخست در «عدن» و منطقه اطراف ان و دیگری در «حضرموت».
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها