امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110221
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
دکتر اشرافی استاد دانشگاه و کارشناس حقوق بین‌الملل در گفت ‌و‌گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره محاکمه تروریست‌ها و حامیان آن ها در ...

دکتر اشرافی استاد دانشگاه و کارشناس حقوق بین‌الملل در گفت ‌و‌گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره محاکمه تروریست‌ها و حامیان آن ها در محاکم بین‌المللی گفت:  از لحاظ  اینکه طبق نظر نهادهای بین‌المللی اقدامات تروریستی محکوم است، جای هیچ شک و شبهه‌ای نیستو با توجه به جنایات و کارهای داعش، جای تردیدی نیست که این قبیل جنایات، مصداق بارز تروریسم است و متأسفانه قدرت‌های بزرگ تا کنون به موضوع تروریست‌ها را به طور جد در نهادهای بین‌المللی مطرح نکرده اند تا چون برخی موارد قبلی، شورای امنیت در مورد این گروههای تروریستی چون داعش برخورد کند یا تصمیم جدی بگیرد.

نکته بعدی اینکه به اندازه‌ای جنایات تروریست های داعش فجیع است که به طور روشن و آشکار هیچ کشور یا دولتی جرأت ندارد که از این گروهک رسما علام حمایت کند.

بنابراین باید کشورهایی که خود درگیر گروههای تروریستی هستند و از این قبال آسیب دیده اند شکایت از این گروهها و حامیان آن ها را در شورای امنیت مطرح کرده و زمینه برخورد مشروع را با این‌ها و حامیانشان را بیشتر از پیش فراهم کنند و از آن جایی که اعمال گروه داعش صلح و امنیت بین‌المللی را به خطر انداخته است؛ می‌شود از این راه وارد شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: هنگامی که این شکایت از سوی کشورهایی چون عراق و سوریه به شورای امنیت مطرح می‌شود،  بحث شناسایی حامیان داعش می‌تواند در این شکایت‌ها مطرح شود و برای این منظور کمیته حقیقت یابی تشکیل شود تا حامیان احتمالی این تروریست‌ها مشخص شود؛ این حامیان هم می‌تواند شخصیت‌های حقیقی و حقوقی یا دولت‌ها باشند.

وی ادامه داد: تروریست‌های داعش از اینترنت در سطح وسیعی استفاده می‌کنند، اینترنت دست چه کسانی است؟ پهنای باند آن از کجا تأمین می‌شود؟ یا ابزارهای اطلاعاتی و مخابراتی که در دست تروریست‌هاست، این ابزارهای پیشرفته مطمئنا از سوی دولت یا اشخاصی تأمین می‌شود و در صورت نبود کمک‌‌های خارجی  این ها نمی‌توانند تا این اندازه گسترش یابند، اما موضوع در این‌جاست که ابتدائا باید این موضوع مشخص و شناسایی شود و در شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه تروریست‌ها و بالتبع حامیان آن‌ها صادر شود.

دکتر آشوری افزود: موضوع دیگر این که دیوان کیفری بین‌المللی وجود دارد و از آن‌جایی که هیچ یک از کشورهای منطقه عضو این دیوان نیستند، لاجرم باید شکایت خود را به شورای امنیت برده و این شور ا می‌تواند شکایت‌ها  را به این دیوان کیفری ارجاع دهد، بنابراین این ساز و کار وجود دارد.

از سوی دیگر با توجه به کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و رویه بین‌المللی هر تروریستی در هر کشوری یافت شود، دادگاههای داخلی صلاحیت بین‌المللی برای محاکمه آن‌ها را دارند، بنابراین اگر کشوری اراده محاکمه تروریست‌ها را داشته باشد، قوانین بین‌المللی این مسأله را منع نمی‌کند.

وی ادامه داد: اما متأسفانه هنوز کشورهایی که تروریست‌های داعش از آن‌جا به عراق و سوریه عزیمت می‌کنند، توسط دادگاههای داخلی محاکمه نشده‌اند، هر چند برخی کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی برای عدم مسافرت اتباع کشورهایشان به عراق و سوریه در نظر گرفته‌اند، اما اقدام قضایی جدی علیه تروریست‌ها انجام نشده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها