امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110242
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از خبرگزاری «رویترز»، نخست وزیر انگلستان روز چهارشنبه از اسکاتلندی‌ها درخواست کرد که از پادشاهی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از خبرگزاری «رویترز»، نخست وزیر انگلستان روز چهارشنبه از اسکاتلندی‌ها درخواست کرد که از پادشاهی انگلستان جدا نشوید. وی که هشت روز مانده به همه‌پرسی استقلال اسکاتلند به این منطقه سفر کرده بود در سخنرانی احساسی‌اش از اسکات‌ها خواست با «قلب و مغزتان برای همه‌پرسی 18 سپتامبر تصمیم بگیرید» و در ادامه تاریخ مشترک دو منطقه در جنگ جهانی اول در مبارزه با هیتلر را یادآوری کرد.

کامرون در سخنانش بار دیگر تاکید کرد که درصورت پیروزی استقلال‌طلبان «پوند» واحد پولی اسکاتلند مستقل نخواهد بود.

رویترز در گزارش خود، سفر کامرون به اسکاتلند را اقدامی از روی ترس و نگرانی برآورد می‌کند و می‌نویسد رقابت «شانه به شانه» کمپین «آری» که «الکس سموند»، رهبر حزب ملی اسکاتلند هدایت آنرا برعهده دارد، با کمپین مخالفین که تا چند هفته پیش برتری کاملش را حفظ کرده بود، باعث شده با افزایش بیم فروپاشی پادشاهی انگلستان و پایان 307 سال فرمانروایی بر اسکاتلند، کامرون به مناطق شمالی سفر کند.

«نیک کلگ»، معاون نخست وزیر و رهبر حزب لیبرال دموکرات و همچنین «اد میلیبند»، رهبر حزب کارگر نیز روز چهارشنه به مرزهای شمالی رفتند تا رای‌دهندگان را به مخالفت با استقلال تشویق کنند.

رویترز در ادامه با اشاره به عدم محبوبیت کامرون در مناطق شمالی می‌نویسد:«کامرون در سفرش به اسکاتلند، حضور خیابانی نداشت.»

موقعیت انگلستان در گروه هشت (G8)، نقش این کشور به عنوان یکی از اعضای برجسته ناتو و اتحادیه اروپا و حضورش به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل از مواردی است که درصورت پیروزی مخالفان استقلال در اسکاتلند با چالشی اساسی روبروست. شاید به همین دلیل است که اوباما و رهبران جهان پادشاهی انگلستان را به اسکاتلند مستقل ترجیح می‌دهند.

بنابر گزارش رویترز، سموند این سفر را از روی ترس و نگرانی ارزیابی می‌کند و «جیمز کوری»،شهروند 33 ساله و از هواداران استقلال در «ادینبورو»، سفر سیاستمداران را «شبهه‌دار» توصیف می‌کند و می‌گوید: «آنها می‌بایست خیلی وقت پیش به اینجا می‌آمدند.»

درصورت رای به استقلال، لندن و ادینبورو، 18 ماه گفتگو بر سر مسایلی همچون نفت دریای شمال، واحد پولی، عضویت در اتحادیه اروپا و انتقال تجهیزات هسته‌ای انگلستان که در اسکاتلند مستقر است، در پیش رو خواهند داشت.

رویترز در خاتمه با اشاره به حال و هوای خیابانها و مراکز عمومی شهرها، یادآور می‌شود که همه‌پرسی پیش رو درباره استقلال اسکاتلند، بزرگترین چالش داخلی پادشاهی انگلستان در یک قرن گذشته پس از جدایی ایرلند بوده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار