امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110269
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
ناصر رفایی کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار سینمایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره ارزیابی موقعیت دیروز و امروز سینمای کودک در ایران ...

ناصر رفایی کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار سینمایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره ارزیابی موقعیت دیروز و امروز سینمای کودک در ایران گفت: باید این نکته را قبول کرد که سینمای کودک زمانی نفس می‌کشید اما امروز دیگر زنده نیست و باید برای حیات مجدد این سینما تلاش کرد.

برنده پروانه زرین بهترین فیلمنامه و کارگردانی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی‌ فیلم‌های کودکان و نوجوانان برای فیلم «خانه امن است»ادامه داد: امروزه وضعیت به گونه‌ای است که دیگر برای فیلمساز، حرکت به سمت سینمای کودک و نوجوان یک ریسک است، چرا که فیلمش که به درستی اکران نمی‌شود و معمولا اینگونه آثار سود مالی آنچنانی برای تهیه‌کننده ندارند ضمن آن که در بخش خصوصی هم متاسفانه فیلمسازان متخصص در این سال‌ها نتوانسته‌اند به خوبی  کار کنند.

رفایی گفت: این نکته را هم باید باور داشت که کودکان و نوجوانان هم جز در موارد استثناء، تمایلی برای تماشای فیلم ایرانی در سالن سینما نشان نمی‌دهند و با خرید جدیدترین دی‌وی‌دی‌های روز از سینمای جهان خود را سرگرم می‌کنند!

او درباره علت این مهجور ماندن گفت: معتقدم با گسترش فضای ارتباطات، تماشاگران به ویژه کودکان و نوجوانان به سینمای پرتحرک‌ گرایش پیدا کرده‌اندضمن آن که سینمایی با این مولفه‌ها برای کودک طراحی نشده است و این مخاطب ناچار است فیلم‌های اجتماعی را روی پرده ببیند. در واقع نه تنها سر کودکان در سینمای ایران بی‌کلاه مانده و آنها از سینمای ویژه برای خودشان محروم شده‌اند، بلکه به دیگر وظیفه سینمای کودک و نوجوان که ترغیب بزرگسالان به سینما رفتن است، عمل نشده است. این را نباید فراموش کنیم که این سینما صرفا متعلق به کودکان نیست و کودک و نوجوان برای حضور در سالن سینما، والدین خود را نیز به تماشای فیلم مورد علاقه خود می‌کشاند.

برنده دیپلم افتخار و لوح تقدیر بهترین فیلم بخش مسابقه داخلی و بین‌المللی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برای فیلم «چتر سبز»، درباره تأثیرگذاری جشنواره فیلم کودک بر این روند، گفت:در این سال‌ها جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان نتوانسته وظیفه خود را به‌درستی ایفا کند. البته در برخی سال‌ها استثناهایی هم وجود داشته اما آنچه غالب بوده، موفق نبودن جشنواره بوده و این قضیه بیشتر به چشم آمده است.

کارگردان فیلم نوجوانانه «امتحان» اظهار داشت: آشنایی هر چه بیشتر متولیان جشنواره فیلم کودک با مختصات و کارکردهای سینمای کودک و نوجوان می‌تواند در ارتقای این جشنواره و موفقیت سینمای کودک و نوجوان نقش داشته باشد و این همان چیزی است که در دوره‌های اخیر جشنواره، به عنوان یک خلاء و کم داشت مطرح بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها