امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110327
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 148
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از زایوا، ایران و  تاجیکستان روز چهارشنبه 9 موافقت نامه همکاری‌های اقتصادی و

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از زایوا، ایران و  تاجیکستان روز چهارشنبه 9 موافقت نامه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی و مبارزه مشترک علیه قاچاق مواد مخدر امضا کردند.
موافقت نامه در شهر دوشنبه در حضور رئیس جمهور حسن روحانی و همتای تاجیک خود  رحمان در کاخ ملل (کوهی ملت) به امضا رسید.
روحانی اوایل روز چهارشنبه برای شرکت در چهاردهمین نشست سران  سازمان همکاری شانگهای (SCO) در تاجیکستان حضور یافت.
پیش از این سفر روحانی طی سفر دو روزه خود به قزاقستان در شهر آستانه پایتخت این کشور،مسائل مربوط به منافع مشترک را با همتای قزاق خود نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور، بحث کرد.
بخشی از موافقت نامه توسط مقامات ایرانی و قزاقستان برای همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف از جمله حمل و نقل و تجارت به امضا رسید.
رئیس جمهور ایران با یک هیئت سیاسی و اقتصادی عالی رتبه از جمله چند تن از اعضای کابینه همراه است.
در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، رئیس جمهور روحانی جلسات جداگانه ای را با روسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای در تاجیکستان برگزار کرد.
سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.
علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.
نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته‌است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها