امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11038
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 223
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه شب آفتابی با ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه شب آفتابی با اشاره به روند انتخاب دبیر شورا گفت: ابتدا شورای عالی انقلاب فرهنگی رأی‌گیری می‌کند بعد از این رأی‌گیری گزینه پیشنهادی به حضور مقام معظم رهبری اعلام می‌شود و پس از آن رهبر به صورت مکتوب این فرد را به رئیس جمهور معرفی می‌کند و در ادامه رئیس جمهور حکم را صادر می‌کند.

وی درباره رابطه شخصی خود با رئیس جمهور افزود: رابطه خیلی خوبی با آقای احمدی‌نژاد دارم من با اکثر رئیس جمهورها کار کردم از همان زمانی که در دفتر طرح و برنامه بودم و زمانی که در کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتم با رؤسای جمهور همکاری نزدیک داشته‌ام.

مخبر دزفولی در ادامه درباره تشکیل آخرین جلسه شورا گفت: سه‌شنبه هفته گذشته با موضوع گزارش وضعیت نخبگان و فرار مغزها جلسه‌ای تشکیل دادیم که در این زمینه بنیاد نخبگان گزارش قابل قبولی را تهیه کرده بود. بحث فرار مغزها سال‌های طولانی مطرح بوده و عقبه طولانی در دنیا دارد. بخشی از مسئله فرار مغزها طبیعی است و بخش دیگر آن در تمام دنیا به صورت غیرطبیعی وجود دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: لفظ فرار مغزها برای گروهی از نخبگان برخورنده است گاهی این طور برداشت می‌شود که نخبگان فرار می‌کنند و بقیه در کشور می‌مانند به همین منظور این روزها برای فرار مغزها مرز جغرافیایی در نظر گرفته نمی‌شود. گاهی آدمی در داخل کشور حضور دارد و تفکر او در خدمت منافع ملی نیست. خلاف این موضوع هم وجود دارد ما نخبگان زیادی در سراسر دنیا داریم که علم‌شان را در خدمت منابع ملی کشور صرف می‌کنند. اینها ذخایر ارزی ما هستند و کشورهایی مثل چین و ژاپن هم تحول خودشان بعد از جنگ جهانی دوم را مدیون همین ذخایر ارزی هستند.

مخبر دزفولی در ادامه با اشاره به میانگین سنی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: میانگین سنی شورا تلفیقی است، شورا یک نهاد عالی فرهنگی است که در زمینه سیاست‌گذاری علم و فرهنگ فعالیت می‌کند لازمه حضور در چنین شورایی علاوه بر لزوم وجود نشاط در بین اعضا پختگی و تجربه هم ضروری است ما در شورا افراد مسن زیاد داریم اما از سال 81 به بعد رو به جوان‌گرایی آورده‌ایم.

وی افزود:‌در حال حاضر حجت‌الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه کمترین رتبه سنی را دارد. بعد از او بنده جوان‌ترین عضو شورا هستم و آقای شریعتمداری هم با 88 سال سن ارشدترین عضو این شورا است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به کم توجهی کاندیداهای ریاست جمهور به مقوله فرهنگ، گفت: متأسفانه اقتصاد و سیاست به اصلی‌ترین موارد مورد بحث کاندیداها تبدیل شده‌اند و مقوله فرهنگ با وجود ارزش بالا برای بسیاری از کاندیداها مغفول واقع شده است.

وی افزود: ملت مقتدر در سراسر دنیا دارای فرهنگ مقتدر و بالنده است و کشوری که عقبه تاریخی و فرهنگی نداشته باشد نمی‌تواند در صحنه‌های دیگر کسب موفقیت کند چرا که بدون این عقبه تمدنی سازوکار این کشور ساختگی و تصنعی می‌شود. کشورهایی هستند که در زمینه اقتصادی و سیاسی به پیشرفت‌های خوبی رسیدند اما با تقلب به دنبال عقبه‌سازی مصنوعی برای خودشان هستند.

مخبر دزفولی با اشاره به اینکه اقتصاد و سیاست جسم یک کشور هستند، خاطرنشان کرد: فرهنگ روح و جریانی است که محرک وجدان ملت است که شکست لیبرال دموکراسی در مقولات فرهنگی به همین دلیل است.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها