امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110381
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۵۳
تعداد بازدید: 57
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  به نقل از ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در نشست شورای اداری شهرستان

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  به نقل از ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در نشست شورای اداری شهرستان پردیس، اظهارداشت: متأسفانه ساختار حاکمیتی متناسب با کشور تعریف نشده به طوری که هم‌اکنون این مجموعه مجموعه‌ای بزرگ، پرهزینه و با بهره‌وری کم است و باید هر چه سریعتر اصلاح شود.

وی با تأکید بر متناسب شدن حجم حاکمیت با وظایف حاکمیتی، افزود: در شرایط کنونی تمام مسئولان در دستگاه‌ها به دنبال تأمین منابع مالی هستند اما باید گفت که طبق آمارها در سال 92 کل بودجه عمومی کشور 140 هزار میلیارد تومان بود که از این مقدار حدود 120 هزار میلیارد تومان برای هزینه‌های جاری صرف شد که این اعتبارات به حقوق کارکنان اختصاص داده شده بود و تنها حدود 10 یا 15 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی کشور در نظر گرفته شده بود.

نایب رئیس اول مجلس با اشاره به وضعیت پروژه‌های ناتمام در کشور، تصریح‌کرد: قطعاً باید در این حوزه توازنی صورت بگیرد، یکی از اقدامات شهرداری‌ها در کشور بعد از تشکیل شوراهای شهر و روستا این بود که تناسبی میان هزینه‌های جاری و عمرانی شکل گرفت به طوری که هم‌اکنون بودجه شهرداری تهران بیش از 15 هزار میلیارد تومان است که این اعتبار معادل کل بودجه عمرانی ایران است.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: به طور حتم باید هزینه‌ها را کاهش داده و با ارتقای بهره‌وری در جهت مدیریت هزینه‌ها اقدام کنیم که متأسفانه در شرایط کنونی سطح این امور بسیار پایین است.

وی ادامه داد: این نکته که یک شهر در حاشیه تهران برای پذیرش مازاد مردم پایتخت تشکیل شود امر درستی است، اما نباید این شهر به مکانی برای مهاجرت مردم از استان‌های دیگر تبدیل شود البته در این رابطه باید نیازهای این شهر جدید و محاسبات جمعیتی و زیرساختی صورت گیرد.

ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از سخنانش تصریح‌کرد: در شرایط کنونی باید با مطالعه دقیق قدم برداشته شود و هیچ غفلتی پذیرفتی نیست، همچنین تصمیمات باید مبتنی بر دانش و قابل دفاع باشد و مدیران نباید تحت فشار هیچ تصمیمی را اتخاذ کنند.

این عضو کمیسیون امور شوراهای مجلس بر لزوم توجه دولت به مسائل زیرساختی به ویژه تأمین منابع آبی شهرهای جدید تأکید کرد و متذکر شد: فاضلاب در شهرسازی‌ها باید در اولویت اول دولت باشد، نمی‌شود شهرسازی امروز از نظر ظاهری بر اساس نگاه غربی و از نظر زیرساختی بسیار سطح پایین باشد.

وی با تأکید بر اینکه مهندسی فرهنگی برای شهرهای جدید بسیار با اهمیت است، گفت: شهر پردیس باید با یک نقشه راه فرهنگی صحیح حرکت کند، لذا این امور نیازمند به همکاری همه مسئولان است، در شرایط کنونی یکی از مسائل اصلی کشور مصرف بی‌رویه است زیرا ما برای مصرف موارد علمی و اصولی نداریم.

ابوترابی‌فرد با اعلام اینکه هم‌اکنون سطح بهره‌وری آب در کشور تنها 40 درصد است، تصریح‌کرد: در تهران نیز این آمار به 43 درصد می‌رسد که نشان می‌دهد که بیش از نیمی از منابع آبی تخریب می‌شود حال اگر در تهران سطح بهر‌ه‌وری از 43 به 44 درصد افزایش یابد حدود 900 مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.

وی با بیان اینکه فرهنگ کشور باید اصلاح شود، خاطرنشان کرد:‌ چه مانعی دارد که شهر جدید پردیس به نماد اخلاق در تمام امور تبدیل شود که قطعاً تحقق آن نیازمند سرمایه‌گذاری فرهنگی و برنامه‌ریزی مسئولان است.

نایب رئیس مجلس همچنین اضافه کرد: من براساس وظیفه خود تلاش می‌کنم تا جلساتی با حضور مسئولان و اعضای کمیسیون عمران مجلس تشکیل شود تا مشکلات شهر جدید پردیس در آن بررسی و رفع شود.

وی با بیان اینکه تمام اقدامات و تصمیمات باید مبتنی بر علم و دانش باشد، گفت: قرآن تمام انسان‌ها را از حرکت بدون علم نهی کرده است زیرا هیچ راهی به جز توجه به علم نیست و اگر در راه‌های دیگر قدم برداریم مورد مؤاخذه قرار می‌گیریم از این رو باید اقدامات و تصمیمات اشتباهی که از گذشته گرفته شده را اصلاح کنیم و تصمیمات آینده را بدون پشتوانه علمی اتخاذ نکنیم.

ابوترابی‌فرد با تأکید بر اینکه حرکت بدون علم با هزینه بالا، بهره‌وری کم و تهدیدات جدی روبروست، تصریح کرد: تصمیم مبتنی بر علم هزینه را کاهش و بهره‌وری را افزایش می‌دهد لذا مسئولان باید در جهت اتخاذ تصمیمات مبتنی بر علم و دانایی تلاش کنند. از طرفی دیگر برای نشان دادن این موضوع و نقش تاثیرگذار آن می‌توان به ساخت قنوات در هزاران سال پیش اشاره کرد. از این رو شاهد هستیم که افراد در آن زمان با ساخت قنوات کمترین آسیب و بالاترین بهره‌وری و سود را برای محیط‌زیست و شهر خود ایجاد می‌کردند که این نشان‌دهنده بکارگیری علم و دانش در تمام امور است.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: حال ما در شرایط کنونی به جای توجه به این تجارب مسکن و شهرها را جایی می‌سازیم که این قنوات را از بین برده و به آب مورد نیاز کشاورزان آسیب می‌زند که این موضوع نشان‌دهنده تفاوت دو عملکرد است.

نماینده تهران در مجلس با اشاره به نحوه ساخت شهر قزوین گفت: این شهر در میان باغ‌ها احداث شد همچنین برای تامین آب باغات اطراف شهر کانال‌هایی برای مهار سیلاب‌ها احداث و هم‌اکنون بهترین محصولات را ارائه می‌کند که این موضوع موجب ایجاد اشتغال و فواید بسیاری برای این مسئله شده است.

ابوترابی‌فرد با تاکید بر حفظ منابع آبی، خاکی و جنگل‌ها تصریح کرد: اگر منابع سبز کشور را حفظ نکنیم این موضوع قطعا زمینه‌ساز بروز سیلاب و نابودی منابع می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه قدم‌های مثبتی در حوزه استفاده از علم برداشته شده البته قدم‌هایی هم دور از علم برداشته شده که آنها تهدیدی برای کشور است. از طرفی دیگر نظام‌سازی مبتنی بر اصول و قوانین یکی دیگر از اقدامات توجه به علم است که اگر این موضوع نبود نظام ما اینگونه مقتدر نبود و بعد از 35 سال شاهد هستیم که نظام جمهوری اسلامی با نشاط و طراوت است.

ایران امروز یک قدرت تعیین‌کننده در منطقه است

وی با اشاره به قدرت دفاعی ایران در منطقه گفت: امروز ایران یک قدرت تعیین‌کننده در منطقه است و اگر این موضوع وجود نداشت، نمی‌توانستیم در شرایط کنونی به فکر توسعه باشیم؛ از این رو آرامش و امنیت کنونی به ترویج قدم‌های علمی و نگاه تخصصی به مشکلات کشور است.

ابوترابی‌فرد با اشاره به رویکرد کشورهای غربی در استفاده استعماری از دیگر کشورها، گفت: کشورهای غربی به دنبال منافع صد در صدی از دیگر کشورها هستند و در این راه به هیچ وجه عقب‌نشینی نمی‌کنند بنابراین آنها (متعهدان آمریکایی) می‌خواهند که ضمن این موضوع دست در دست رژیم صهیونیستی بگذارند، از طرفی دیگر شاهد هستیم که مدعیان حقوق‌بشر در عراق با دلار و سلاح راه را برای حضور تروریست‌ها فراهم می‌کنند که اگر در این رابطه ایران نبود معلوم نمی‌شد که چه وضعیتی برای عراق پیش می‌آمد.

نایب رئیس مجلس با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در عرصه علم و فناوری گفت: این علوم تنها با سرمایه‌گذاری‌های نظام محقق شده از طرفی دیگر این سرمایه‌گذاری‌ها نماد حضور تمام اقوام مختلف در کشور است، البته ایران جزو چند کشور استثنایی است که اقوام مختلف در کنار همدیگر زندگی می‌کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها